Polska

Szczecin 2016: Seria nie do przerwania

Szymon Gagatek 2016-05-28 18:13

Passa Dominiki Sztandery trwa, trwa i nic nie zapowiada jej rychłego końca. Żabkarka reprezentująca barwy Juvenii Wrocław już trzydziesty pierwszy raz z rzędu wygrała na krajowym podwórku rywalizację na dystansie 50 m stylem klasycznym, zdobywając jednocześnie trzecie z kolei złoto mistrzostw Polski. W Szczecinie ustanowiła również nowy rekord krajowego czempionatu.

Sztandera ostatnią porażkę w tej konkurencji poniosła prawie trzy lata temu, 17 listopada 2013 roku. Od tego czasu nikt nie jest w stanie jej zagrozić na ojczystej ziemi. Dziś było podobnie i jedna z najdłuższych trwających serii zwycięstw w polskim pływaniu została przedłużona. Jedną długość basenu podopieczna Grzegorza Widanki pokonała po południu w 31.45 s. Tak szybko na krajowym czempionacie nie pływał jeszcze nikt! Do własnego rekordu kraju dziewiętnastolatce zabrakło jedynie jedenastu setnych sekundy.

Na drugim stopniu podium stanęła Paulina Zachoszcz z AZS UWM Olsztyn (31.79 s), a brązowy medal zdobyła urodzona w 2000 roku Alexandra Iwanowska, której po raz pierwszy udało się zanotować wynik poniżej trzydziestu dwóch sekund, gorszy od najlepszego czasu w historii polskiego pływania wśród szesnastolatek tylko o dwanaście setnych (31.87 s). 

Podium 50 m stylem klasycznym kobiet:
1. Dominika Sztandera (Juvenia Wrocław)   31.45
2. Paulina Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn)   31.79
3. Alexandra Iwanowska (Juvenia Wrocław)   31.87

W rywalizacji mężczyzn kolejny tytuł mistrza Polski po zwycięstwie na zimowym czempionacie w Lublinie dołożył do swojej kolekcji Maciej Hołub. Zawodnik AZS AGH Kraków jedną długość basenu pokonał w 27.88 s i o jedenaście setnych sekundy wyprzedził Marcina Stolarskiego. Obaj po raz pierwszy w życiu złamali dziś barierę dwudziestu ośmiu sekund. Z kolei Dawid Szulich, broniący złota z ubiegłego roku, został sklasyfikowany na trzeciej pozycji, z czasem 28.13 s. Dla czołowych polskich żabkarzy była to jednak tak naprawdę dopiero rozgrzewka przed niesamowicie ważną poniedziałkową rywalizacją na dystansie 100 metrów. Jej zwycięzca, niezależnie od uzyskanego rezultatu, wystąpi na Igrzyskach w Rio de Janeiro jako członek sztafety 4x100 m stylem zmiennym.

Podium 50 m stylem klasycznym mężczyzn:
1. Maciej Hołub (AZS AGH Kraków)   27.88
2. Marcin Stolarski (Żoliborz Warszawa)   27.99
3. Dawid Szulich (Delfin Legionowo)   28.13