Świat

NCAA: Rozpędzony Sendyk mistrzem Pac-12

Szymon Gagatek 2019-03-13 12:34

Trzeci rok studiów Pawła Sendyka na jednej z najbardziej prestiżowych uczelni na świecie, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, dobiega końca, a nasz reprezentant pod okiem Dave'a Durdena robi regularne postępy i świetnie się rozwija. Podczas ubiegłotygodniowych mistrzostw Pacific-12 ustanawiał fantastyczne życiówki i pomógł kolegom wywalczyć tytuł najlepszej drużyny konferencji.

Sendyk okazał się niezwykle mocny zarówno indywidualnie, jak i w konkurencjach sztafetowych. Zawody rozpoczął od triumfu na dystansie 4x50 jardów stylem zmiennym, płynąc delfinem na trzecim odcinku (19.92). Prawdziwy popis dał jednak następnego dnia. To właśnie wtedy zaprezentował się na swoim koronnym dystansie 50 jardów stylem dowolnym. Już w eliminacjach zostawił rywali daleko w tyle (19.09), a w finale poprawił najlepszy czas w historii polskiego pływania na jardach, notując wynik 18.83! Drugiego na mecie Ryana Hoffera wyprzedził o 29 setnych sekundy i mogł się cieszyć z drugiego w karierze tytułu mistrza Pac-12 w tej konkurencji (pierwszy wywalczył w 2017 roku). To trzeci rezultat w NCAA w tym sezonie, stawiający Sendyka w roli jednego z faworytów na zbliżających się wielkimi krokami mistrzostwach ligi. Tego samego dnia nasz zawodnik dorzucił jeszcze do swojej kolekcji 1. miejsce w sztafecie 4x50 jardów stylem dowolnym. 

Ostatnie dwa dni czempionatu w Federal Way pokazały jak olbrzymi postęp Sendyk zrobił również na dystansie 100 jardów. Najpierw cieszył się z wicemistrzostwa konferencji na 100 jardów stylem motylkowym. Cztery długości basenu pokonał w 45.46 (dla porównania rekord życiowy Milorada Cavicia w tej konkurencji, z czasów gdy pływał w Berkeley, jest lepszy tylko o dwie setne sekundy). Na mecie finałowego wyścigu szybszy od Polaka był tylko Zheng Quah z Singapuru. Sendyk nie miał już jednak godnego siebie rywala na 100 jardów stylem dowolnym. W walce o 1. miejsce po raz pierwszy w życiu złamał barierę 42 sekund (41.95) i odebrał najlepszy czas w historii polskiego pływania Bartoszowi Kizierowskiemu. To także 5. wynik w dziejach Uniwersytetu Kalifornijskiego. W rankingu wszechczasów przed naszym zawodnikiem są tylko Nathan Adrian, Duje Draganja, Anthony Ervin i Matt Biondi!

Na zakończenie zawodów Sendyk świętował jeszcze zwycięstwo w sztafecie 4x100 jardów stylem dowolnym i triumf w klasyfikacji drużynowej!

Pacific-12 Conference Championships
*Paweł Sendyk (University of California - Berkeley)
KOMPLET WYNIKÓW

Znakomite zawody ma za sobą również Paweł Krawczyk. Polak został uznany najlepszym pierwszoroczniakiem Mid-American Conference, po efektownym występie w Nixon Aquatic Center w Oxfordzie. Mistrzostwa MAC zakończył z trzema indywidualnymi zwycięstwami: na 200, 500 i 1500 jardów stylem dowolnym. Na dwóch pierwszych dystansach ustanawiał nowe rekordy życiowe (1:36.73 i 4:20.67). Do tego dołożył drugie miejsce w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym, a jego uczelnia (Missouri State University) w klasyfikacji końcowej zdobyła wicemistrzowski tytuł.

Mid-American Conference Championships
*Paweł Krawczyk (Missouri State)
KOMPLET WYNIKÓW