Świat

Pierwszy rekord świata Cate Campbell!

Szymon Gagatek 2015-11-29 21:09

Siostry Bronte i Cate Campbell to bez wątpienia jedne z pływackich bohaterek 2015 roku. Pierwsza z nich sensacyjnie sięgnęła po dwa złote medale mistrzostw świata w Kazaniu w rywalizacji indywidualnej (na 50 i 100 m stylem dowolnym), natomiast starsza w trakcie ostatniego weekendu dołożyła do zbioru swoich osiągnięć pierwszy rekord świata!

Cate dokonała tego na mistrzostwach Australii w Sydney w niesamowitych okolicznościach. Startując w finale 200 m stylem dowolnym postanowiła zaatakować najlepszy wynik w historii na o połowę krótszym dystansie. Od samego początku wyścigu narzuciła niesamowite tempo i na półmetku zanotowała rezultat 50.91 s, lepszy o jedną dziesiątą sekundy od dotychczasowego rekordu świata, który od sześciu lat należał Lisbeth Trickett. Po dopłynięciu do ściany zatrzymała się, złapała głęboki oddech i zerknęła na tablicę, na której wyświetlił się jej czas. Gdy zobaczyła, że udało jej się popłynąć szybciej od swojej rodaczki, podniosła rękę do góry w geście triumfu i kontynuowała wyścig. Podstawowym warunkiem uznania jej rezultatu za oficjalny było bowiem pokonanie całego dystansu. Na finiszu była oczywiście ostatnia, ale nie miało to dla niej większego znaczenia. Do tej pory na jej koncie był tylko rekord globu w sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, teraz będzie mogła się cieszyć również takim osiągnięciem w konkurencji indywidualnej.

Najszybsza na 200 m stylem dowolnym okazała się natomiast Emma McKeon, która również zaprezentowała świetną formę i poprawiła rekord Wspólnoty Narodów (1:51.66), wyprzedzając wyraźnie Bronte Barratt i Madison Wilson.

Blisko ustanowienia swojego drugiego rekordu świata w Sydney był Mitchell Larkin. Tym razem rewelacyjny grzbiecista z Antypodów musiał się jednak zadowolić jedynie najlepszym czasem w dziejach Commonwealthu. Larkin zwyciężył w rywalizacji na dystansie 100 metrów w swoim koronnym stylu, notując wynik 49.04 s - gorszy o zaledwie jedną dziesiątą sekundy od czasu Amerykanina Nicka Thoman z 2009 roku (48.94 s na pierwszej zmianie sztafety 4x100 m stylem zmiennym podczas zawodów Duel in the Pool)! Rekordem Wspólnoty Narodów popisał się ostatniego dnia krajowego czempionatu również Thomas Fraser-Holmes, który 400 m stylem zmiennym pokonał w 3:57.91. Z kolei na 50 m stylem dowolnym najlepszy czas w historii australijskiego pływania uzyskał Cameron McEvoy (20.75 s). 

KOMPLET WYNIKÓW

PS. Australijczycy nie przepuszczą żadnej okazji na mały lip dub. ;)