Świat

NCAA: Wilk coraz szybsza

Szymon Gagatek 2016-02-01 19:23

Żeńska drużyna Uniwersytetu Południowej Kalfornii, w barwach której startuje nasza reprezentantka Katarzyna Wilk, ma już za sobą dwa poważne sprawdziany przez rywalizacją na mistrzostwach konferencji Pacific-12. W ubiegły weekend zawodniczki Trojans zmierzyły się z dwiema innymi lokalnymi potęgami. Niespodziewanie wygrały z Uniwersytetem Kalifornijskim i poległy w starciu z Uniwersytetem Stanford.

W pierwszym spotkaniu walka o zwycięstwo w klasyfikacji punktowej była bardzo zacięta i ostatecznie podopieczne Teri McKeever, które w 2015 roku wywalczyły mistrzostwo NCAA, przegrały z ekipą Polki zaledwie sześcioma punktami. Wilk miała udział w sukcesie swojej drużyny, indywidualnie zdobywając cztery punkty za dwa czwarte miejsca: na 50 jardów stylem dowolnym (22.92 s - minimum B na ligowy czempionat) oraz na dwukrotnie dłuższym dystansie (50.10 s). Najważniejszym startem był dla niej jednak występ w ostatniej konkurencji, wyścigu na 4x50 jardów stylem dowolnym. Przed nim przewaga Uniwersytetu Kalifornijskiego nad gospodyniami wynosiła zaledwie jeden punkt i to właśnie ta rywalizacja miała rozstrzygnąć losy meczu. Nasza reprezentantka popłynęła na drugiej zmianie, ścigając się między innymi z Rachel Bootsmą i przyczyniła się do finalnego zwycięstwa swojej sztafety, a co za tym idzie - uczelni z Los Angeles w całym pojedynku 153 do 147.

Rywalizacja ze Stanford nie przebiegła już tak pomyślnie, choć do jej wygrania zabrakło zawodniczkom Trojans bardzo niewiele. Spotkanie z bardzo mocną drużyną prowadzoną przez Grega Meehana zakończyło się porażką gospodyń tylko czterema punktami, 148 do 152. Tym razem Wilk zwyciężyła w zmaganiach sztafet 4x100 jardów stylem dowolnym, ale dołożyła do tego również swój pierwszy w tym sezonie indywidualny triumf - wśród kraulistek na dystansie 50 jardów (22.90 s). Szybciej, niż w rywalizacji z Uniwersytetem Kalifornijskim, pokonała również 100 jardów stylem dowolnym (50.05 s), ale tym razem wystarczyło to jedynie do zajęcia piątej pozycji.

Katarzyna Wilk
USC vs. California | KOMPLET WYNIKÓW
50 y stylem dowolnym22.924.
100 y stylem dowolnym50.104.
USC vs. Stanford | KOMPLET WYNIKÓW
50 y stylem dowolnym22.901.
100 y stylem dowolnym50.055.
 

Xavier University vs. Akron University | KOMPLET WYNIKÓW
Miami University (Ohio) vs. Akron University | KOMPLET WYNIKÓW

Ludwika Szynal w trakcie ostatniego weekendu zaliczyła dwa wyjazdowe występy. Najpierw wraz z koleżankami rywalizowała na obiekcie Uniwersytetu Xavier. Zawodniczki Akron zdominowały zmagania, wygrywając wszystkie konkurencje, ale na liście triumfatorek zabrakło naszej pływaczki. Lublinianka była piąta na 50 jardów stylem dowolnym i uplasowała się na tej samej lokacie na bardzo nietypowym dystansie 150 jardów stylem motylkowym. Dużo lepiej czuła się następnego dnia podczas pojedynku z Uniwersytetem Miami w stanie Ohio. W Oxford wystartowała już w swoim koronnym stylu grzbietowym, zwyciężając zarówno na 100, jak i na 200 jardów, a także zajmując drugie miejsce w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym.

Washington&Jefferson College vs. Wheeling Jesuit University | KOMPLET WYNIKÓW
*Jakub Skrzypczak (Wheeling Jesuit)
*Jakub Świerczyński (Wheeling Jesuit) 

Z kompletem zwycięstw zakończyli rywalizację na pływalni Washington&Jefferson College polscy pływacy Wheeling Jesuit University. Jakub Skrzypczak całkowicie zdominował wyścig na 200 jardów stylem grzbietowym, poprowadził też swoich kolegów do triumfów w zmaganiach sztafet 4x50 jardów stylem zmiennym i 4x200 jardów stylem dowolnym. Z kolei Jakub Świerczyński indywidualnie był najlepszy aż trzykrotnie: na 50 jardów stylem dowolnym i klasycznym oraz 200 jardów stylem klasycznym. Całe spotkanie zakończyło się triumfem gości 179 do 76.

Inne występy Polaków w NCAA:

University of North Texas vs. Texas Christian University | KOMPLET WYNIKÓW
*Barbara Wasilewska (North Texas)

Long Island University vs. Wagner College | KOMPLET WYNIKÓW
Northeastern University vs. Long Island University | KOMPLET WYNIKÓW
*Aleksandra Dziewa (Long Island) 

Alderson Broaddus vs. Fairmont State University | KOMPLET WYNIKÓW
*Marlena Dudek (Fairmont State)

University of Pennsylvania vs. La Salle University | KOMPLET WYNIKÓW
*Jakub Bartosiewicz (La Salle) 

Saint Leo University vs. University of Tampa | KOMPLET WYNIKÓW
*Daniel Biś (Saint Leo)
*Jan Urbaniak (Saint Leo)
*Paweł Trenda (Saint Leo)

John A. Pidgeon Invitational | KOMPLET WYNIKÓW
*Maciej Skrzypczak (Gannon University)