Świat

Netanja 2017: Niesamowity występ Milaka!

Szymon Gagatek 2017-06-30 20:10

Kariera Laszlo Cseha powoli zbliża się do końca. Węgrzy nie muszą się jednak martwić o jego następców w rywalizacji delfinistów. Już na igrzyskach olimpijskich w Rio mogliśmy doświadczyć skali talentu Tamasa Kenderesiego, a w piątek w Netanji przekonaliśmy się, że niewiele ustępuje mu również jego młodszy kolega z reprezentacji, Kristof Milak.

Siedemnastolatek już na mistrzostwach Węgier dał sygnał, że zamierza wejść do wielkiego pływania z przytupem. Zwycięstwo nad Laszlo Csehem na 100 m stylem motylkowym nie było przypadkowe. Dziś na dwukrotnie dłuższym dystansie całkowicie zdominował zmagania, pokonując cztery długości basenu w niewiarygodnym tempie. Milak uzyskał czas 1:53.79, ustanawiając nowy rekord świata juniorów. Poprzedni poprawił o ponad sekundę. Wskoczył też na drugie miejsce w światowym rankingu 2017 roku, o zaledwie siedem setnych sekundy za Masato Sakaim z Japoni. Pozostali uczestnicy wyścigu finałowego nie mieli nic do powiedzenia. Federico Burdisso z Włoch finiszował ponad cztery sekundy za reprezentantem Madziarów. Trzeci był Denys Kesil z Ukrainy (1:58.19).

Podium 200 m stylem motylkowym chłopców:
1. Kristof Milak (Węgry)   1:53.79 [rekord świata juniorów]
2. Federico Burdisso (Włochy)   1:57.83
3. Denys Kesil (Ukraina)   1:58.19

Węgrzy mogli się w piątek cieszyć również z rewelacyjnej postawy Ajny Kesely. Na dystansie 1500 m stylem dowolnym jedna z najbardziej utytułowanych europejskich pływaczek zanotowała rezultat 16:11.25! W tym roku na całym świecie szybsze były tylko cztery znakomite zawodniczki: Katie Ledecky, Boglarka Kapas, Mireia Belmonte i Simona Quadarella. Kesely poprawiła kolejny rekord czempionatu, meldując się na mecie o prawie dwadzieścia sekund szybciej od Beatriz Cons Aguedy z Hiszpanii. 

Podium 1500 m stylem dowolnym dziewcząt:
1. Ajna Kesely (Węgry)   16:11.25 [rekord mistrzostw]
2. Beatriz Cons Agueda (Hiszpania)   16:29.21
3. Giulia Salin (Włochy)   16:32.65

Na dystansie 50 m stylem grzbietowym z podwójnego sukcesu cieszyły się Rosjanki. Broniąca tytułu Polina Jegorowa tym razem musiała się zadowolić srebrnym medalem, ponieważ o jedenaście setnych sekundy wyprzedziła ją jej rodaczka, Daria Waskina. Warto dodać, że dzisiejsza złota medalistka dopiero za miesiąc skończy piętnaście lat i jest jak na razie najmłodszą triumfatorką rywalizacji w Netanji. Na najniższym stopniu podium stanęła z kolei Tania Quaglieri z Włoch.

Podium 50 m stylem grzbietowym dziewcząt:
1. Daria Waskina (Rosja)   28.39
2. Polina Jegorowa (Rosja)   28.50
3. Tania Quaglieri (Włochy)   28.62

Dziś odbyły się także wyścigi półfinałowe w konkurencjach, w których zwycięzców wyłoni sobotnia sesja finałowa. Na 200 m stylem dowolnym dziewcząt Ajna Kesely, mająca wówczas jeszcze przed sobą wyścig na dystansie 1500 metrów, zbytnio nie forsowała tempa i do wyścigu medalowego weszła z trzecim wynikiem. Będzie w nim jednak zdecydowaną faworytką, której zagrozić może chyba tylko świetnie dysponowana Irina Kriwonogowa. Zawodniczka z Rosji uzyskała najlepszy czas w całej stawce (1:58.62). 

Jej koledzy z reprezentacji zdominowali natomiast zmagania na 200 m stylem grzbietowym. Na pierwszym miejscu w półfinałach sklasyfikowany został Kliment Kolesnikow, a drugi był Nikita Tretjakow. Rekordzista świata juniorów zanotował wynik 1:59.10 i wyprzedził swojego rodaka o pięćdziesiąt jeden setnych sekundy. Barierę dwóch minut złamał jeszcze zwycięzca eliminacji, Tomas Ludvik z Czech (1:59.80). Dwie Rosjanki wystąpią również w walce o medale na 100 m stylem motylkowym. Jedna z nich, Polina Jegorowa, jest nawet wymieniana w gronie największych faworytek, ale w piątkowe popołudnie musiała uznać wyższość najlepszej na dwukrotnie dłuższym dystansie Katrine Villesen z Danii (59.15 - 59.41).

foto: A. Masini/Deepbluemedia