Polska

Łódź 2018: Eksportowa czternastka

Joanna Kwatera 2018-05-27 23:46

91. Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców obfitowały w wiele niesamowitych wydarzeń, a także wyłoniły nowe gwiazdy pływania, które w niedalekiej przyszłości będą stanowiły zapewne mocne filary polskiej kadry narodowej. Zwycięstwa faworytów przeplatały się z niespodziewanymi triumfami młodszych rywali, nie brakowało też rekordowych wyników.

Niesamowitą postawę w łódzkiej Zatoce Sportu zaprezentowała znów Aleksandra Knop, pokazując coraz większe możliwości, a także zdobywając pierwsze w życiu złote medale seniorskich mistrzostw kraju oraz prawo startu w pierwszej seniorskiej imprezie międzynarodowej w swojej karierze. Waleczna zawodniczka 190 Łódź ze starszymi koleżankami walczyła jak równy z równym, zaskakując je znakomitą szybkością na finiszu. Ona też w tych zawodach zanotowała dwa juniorskie rekordy kraju na 200m stylem dowolnym i 400m stylem zmiennym. Knop, podobnie jak podczas zimowego czempionatu, w Łodzi była najczęściej dekorowaną zawodniczką, a z pływalni w Zatoce Sportu „wyłowiła” aż sześć krążków, po dwa każdego koloru.

Rewelacyjną formę na te mistrzostwa przygotował też Kacper Stokowski, który zdołał wyrównać rekord Polski Radosława Kawęckiego w konkurencji 100m stylem grzbietowym i gdyby nie kontuzja pleców zapewne kibice mogli by podziwiać kolejne niesamowite starty w wykonaniu 19-latka z G-8 Bielany Warszawa. On także bez problemów zakwalifikował na kolejną seniorską międzynarodową imprezę. Formą zaskakiwał również Kamil Kaźmierczak, który wywalczył złoty krążek na 50m stylem grzbietowym, a i dla niego znalazło się miejsce w kadrze na ME w Szkocji.

Multimedalistami Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Łodzi zostali Anna Dowgiert i Jan Świtkowski, którzy zdobyli po cztery krążki, w tym trzy z najcenniejszego kruszcu i jeden srebrny. Trzy razy na najwyższy stopień podium wchodzili jeszcze Weronika Hallmann, która wygrała wszystkie dystanse w stylu klasycznym oraz Paulina Piechota i Wojciech Wojdak, niepokonani na długich dystansach kraulowych.

W pierwszej piątce najwyżej punktowanych rezultatów wśród kobiet znalazły się wyniki uzyskiwane przez grzbiecistki. Trzy z nich należą do Alicji Tchórz (w tym ten najcenniejszy na 50m stylem grzbietowym – 883 pkt), a dwa do świetnie dysponowanej w tej imprezie Agaty Naskręt. Wśród mężczyzn rezultat niemal dziewięćset punktowy zanotował na 100m stylem motylkowym Jan Świtkowski.

W tabeli medalowej zwyciężyli zawodnicy Warty Poznań, którzy zgromadzili na swoim koncie 11 krążków, w tym sześć koloru złotego, trzy srebrne i dwa brązowe, a w tej klasyfikacji wyprzedzili zespoły AZS AWF Warszawa (8 medali) i AZS UMCS Lublin (15 medali). W rankingu punktowym natomiast triumfowali pływacy AZS AWF Katowice z łączną sumą 1439 pkt przed ekipami AZS UMCS Lublin i UKS 190 Łódź.

Zawody w Łodzi były jeszcze kwalifikacją do mistrzostw Europy, które odbędą się na początku sierpnia w Glasgow, ale również do juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu w Helsinkach i Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. Indywidualne przepustki na najważniejszą imprezę w Europie uzyskało czternastu zawodników, w tym trzy kobiety. Zaskakujący jest natomiast skład kobiecej części kadry, w której znalazły się dwie juniorki, a zabrakło miejsc dla murowanych faworytek takich jak m.in. pływaczki Juvenii Wrocław. Cieszy natomiast fakt, że do rywalizacji w Szkocji przystąpią sztafety kobiece we wszystkich konkurencjach, natomiast ekipa męska zapewniła sobie prawo startu tylko na dystansie 4x100m stylem zmiennym.

Lista zawodników, którzy uzyskali indywidualne minima na  do Glasgow:

Kobiety (3):

*Weronika Hallmann (50 i 100m stylem klasycznym)

*Aleksandra Knop (200 i 400m stylem dowolnym, 400m stylem zmiennym)

*Paula Żukowska (400m stylem zmiennym)

Mężczyźni (11):

*Jan Świtkowski (100 i 200m stylem motylkowym, 200m stylem zmiennym)

*Paweł Juraszek (50mstylem dowolnym)

*Radosław Kawęcki (200m stylem grzbietowym)

*Jakub Skierka (200m stylem grzbietowym)

*Kacper Majchrzak (100 i 200m stylem dowolnym)

*Kacper Stokowski (100m stylem grzbietowym)

*Kamil Kaźmierczak (50 i 100m stylem grzbietowym)

*Dawid Szwedzki (400m stylem zmiennym)

*Bartłomiej Roguski (200m stylem klasycznym)

*Konrad Czerniak (50 i 100m stylem motylkowym)

*Michał Chudy (50 i 100m stylem motylkowym)

Sztafety kobiece:

4x100m stylem zmiennym (Alicja Tchórz, Weronika Hallmann, Anna Dowgiert, Katarzyna Wasick)

4x100m stylem dowolnym (Katarzyna Wasick, Anna Dowgiert, Aleksandra Polańska i Alicja Tchórz)

4x200m stylem dowolnym (Aleksandra Knop, Dominika Kossakowska, Aleksandra Polańska, Daniela Georges)

Sztafety męskie:

4x100m stylem zmiennym (Kacper Stokowski, Marcin Stolarski, Jan Świtkowski, Kacper Majchrzak)