Polska

Lublin 2015: To dopiero przystawka

Szymon Gagatek 2015-12-17 14:45

Mistrzostwa Polski w Lublinie rozpoczęte. Po niemal czterdziestu latach, najważniejsza pływacka impreza w kraju ponownie zawitała do województwa lubelskiego. Na nowo wybudowanej pływalni przy Alejach Zygmuntowskich padają już pierwsze rekordy kraju i świetne wyniki, ale poranna sesja eliminacyjna była tylko zapowiedzią wielkich emocji w finałach!

Krajowy czempionat rozpoczął się od kwalifikacji w konkurencjach na najkrótszym dystansie: 50 m stylem dowolnym mężczyzn i 50 m stylem klasycznym kobiet. Po sprinterach do wody wskoczyli zawodnicy rywalizujący na dystansie 200 m stylem zmiennym. Najlepszym wynikiem popisał się rano Marcin Suzin. Wicemistrz kraju, pod nieobecność złotego medalisty z ubiegłego roku, Jana Świtkowskiego, uzyskał czas 2:00.34 i wyprzedził Michała Chudego (2:00.73). Niespodziewanie poza finałem A znalazł się jeden z czołowych polskich zmiennistów, Karol Zaczyński, który został sklasyfikowany dopiero na dwunastym miejscu.

W tej samej konkurencji wśród pań walkę o złoto powinny stoczyć ze sobą Alicja Tchórz i Katarzyna Baranowska. Obie w eliminacjach płynęły z wyraźną rezerwą, a minimalnie szybsza okazała się bardziej doświadczona podopieczna Michaela Bryji, która zanotowała wynik 2:17.92. Z kolei zawodniczka Juvenii Wrocław została sklasyfikowana tuż za nią, z rezultatem 2:18.66, a trzecia była Julia Gus z Piętnastki Bydgoszcz (2:18.71).

Tchórz i Baranowską czeka dziś jeszcze rywalizacja w półfinałąch 100 m stylem grzbietowym. W walce o pierwsze miejsce dziś rano pogodziła je Ludwika Szynal. Zawodniczka gospodarzy jako jedyna złamała barierę minuty i sekundy (1:00.21) i wicemistrzynię Europy w tej konkurencji wyprzedziła o ponad sekundę. Baranowska uplasowała się na piątej pozycji, przegrywając jeszcze z Agatą Naskręt i Gabrielą Wójtowicz.

Na dwukrotnie dłuższym dystansie wśród mężczyzn poranne zmagania zdominował Jakub Skierka. Zawodnik Trops Kartuzy uzyskał czas 1:56.71 i zakończył eliminacje z niemal półtorasekundową przewagą nad Rafałem Bugdolem. Mistrz świata i Europy, Radosław Kawęcki, oszczędzał siły na popołudniowy finał i osiem długości basenu pokonał w 1:59.04, wchodząc do najlepszej dziesiątki z szóstym wynikiem.

Trzech zawodników złamało rano barierę jednej minuty na dystansie 100 m stylem klasycznym. Tej sztuki dokonali Bartłomiej Roguski i Marcin Stolarski z Żoliborza Warszawa (odpowiednio 59.57 s i 59.61 s) oraz Mikołaj Machnik z AZS AWF Katowice (59.94 s). Z kolei do finału A na 200 m stylem motylkowym z najlepszym wynikiem dostała się Joanna Mizak ze Stilonu Gorzów Wielkopolski (2:15.91). Tuż za nią uplasowały się faworytki: Paula Żukowska z Juvenii Wrocław (2:16.47) i Paulina Sikora z AZS AWF Warszawa (2:16.87).

Niesamowicie ciekawie zapowiada się dzisiejsza walka o wejście do dziesiątki na dystansie 100 m stylem dowolnym pań. W eliminacjach różnice pomiędzy najlepszymi były minimalne, a ostatnie zawodniczki, które dostały się do półfinałów, straciły do najszybszej Anny Dowgiert niespełna półtorej sekundy! Reprezentantka Śląska Wrocław pokonała cztery długości basenu w 56.00 s, wygrywając o siedem setnych sekundy z wracającą do dobrej dyspozycji Dianą Sokołowską. Zacięta rywalizacja czeka nas też na 100 m stylem motylkowym mężczyzn. Rano najlepszy okazał się Konrad Czerniak (51.96 s), który wyprzedził Pawła Korzeniowskiego (52.21 s) i Michała Chudego (52.56 s).

Na zakończenie sesji porannej odbyła się jeszcze rywalizacja na 400 m stylem dowolnym mężczyzn i 800 m stylem dowolnym kobiet. Wśród panów swoją dominację zademonstrował Wojciech Wojdak, który uzyskał czas 3:43.91 i wyraźnie wyprzedził Kacpra Klicha (3:47.80) oraz Filipa Zaborowskiego (3:48.19). Natomiast w wolniejszych seriach pań na najdłuższym olimpijskim dystansie najlepszy rezultat, dający nawet nadzieję na miejsce w pierwszej ósemce ostatecznej klasyfikacji, zanotowała szesnastoletnia Dominika Janiszewska z AZS AWF Warszawa (8:47.76).

Podsumowanie kwalifikacji na ME

Przydatne linki:
Oficjalna strona mistrzostw
Minima na ME w Londynie
Listy zgłoszeń
Wyniki LIVE
Transmisja