Świat

Glasgow 2018: Starty Polaków - dzień 3.

Szymon Gagatek 2018-08-04 20:30

Mistrzostwa Europy rozkręciły się na dobre. Za nami dwa dni zaciętej rywalizacji, w trakcie których mieliśmy już kilka okazji do radości. Jak będzie w niedzielę? Przed nami dziesięć indywidualnych startów naszych reprezentantów oraz wyczekiwany występ męskiej sztafety 4x200 m stylem dowolnym. Czworo Polaków wskoczy do wody w Glasgow po raz pierwszy.

Sesję poranną otworzy Dawid Szwedzki, który wystąpi w ostatniej rozstawionej serii na 200 m stylem zmiennym. O miejsce w półfinale nie będzie łatwo, ale dla podopiecznego Piotra Albińskiego ten start ma być przede wszystkim przetarciem przed rywalizacją na dwukrotnie dłuższym dystansie i okazją do nabrania jeszcze większego doświadczenia po ubiegłorocznych zmaganiach na mistrzostwach świata i Uniwersjadzie. 

Następnie będziemy czekać na pierwszy występ w Glasgow Jakuba Skierki i Radosława Kawęckiego, którzy wraz z Kamilem Kaźmierczakiem i Kacprem Stokowskim spróbują swoich sił na 100 m stylem grzbietowym. Spośród czterech Polaków tylko dwóch będzie mogło przedostać się do półfinałów, więc już rano trzeba będzie pokazać się z jak najlepszej strony. Najpoważniejszymi kandydatami do miejsc w szesnastce będą oczywiście Kawęcki i Stokowski. Dla podopiecznego Pawła Słomińskiego ma to być dobry sprawdzian przed obroną tytułu na 200 metrów, a dla zawodnika G-8 Bielany Warszawa szansa na pokazanie się światu po świetnym występie na mistrzostwach Polski. Przypomnijmy, że w Łodzi 19-latek wyrównał rekord kraju, należący do Kawęckiego i na liście zgłoszeń plasuje się na wysokiej, 8. pozycji.

Chwilę później na dystansie 200 m stylem dowolnym swoją formę przed wtorkowym wyścigiem sztafetowym sprawdzą cztery Polki: Daniela Georges, Aleksandra Polańska, Aleksandra Knop i Dominika Kossakowska. Najmłodsza z tej czwórki Knop będzie jedyną, która zaprezentuje się w seriach rozstawionych i na pewno powalczy, by choć trochę zbliżyć się do swojego rekordu życiowego z krajowego czempionatu w Łodzi, gdzie omal nie złamała bariery dwóch minut (2:00.03).

To właśnie niedziela jest dniem, w którym najważniejszy start w Glasgow czeka Bartłomieja Roguskiego. Podopieczny Macieja Certy tuż przed 12:00 polskiego czasu spróbuje wejść do półfinałów 200 m stylem klasycznym i zmierzyć się z rekordem Polski Sławomira Wolniaka, ustanowionym jeszcze w 2009 roku (2:10.90). Na mistrzostwach kraju zabrakło mu do tego osiągnięcia tylko 87 setnych sekundy, a jeżeli tym razem poprawi swoje osiągnięcie z Łodzi, to z miejscem w czołowej szesnastce nie powinno być najmniejszego problemu.

Na zakończenie poranka czekają nas jeszcze eliminacje sztafet 4x200 m stylem dowolnym. Chyba wszyscy wciąż mamy w pamięci niesamowitą walkę, jaką dwa lata temu stoczyli nasi reprezentanci w finale tej konkurencji w Londynie, gdzie do medalu zabrakło im jednej setnej sekundy. Z tamtej drużyny w kadrze pozostali Jan Świtkowski i Kacper Majchrzak. Rano zobaczymy tylko poznaniaka, który popłynie na ostatniej zmianie. Świtkowski będzie oszczędzał siły, by jak najlepiej wypaść w finale 200 m stylem motylkowym, a później wzmocnić nasz skład w ewentualnym finale. Wyścig eliminacyjny rozpocznie Jan Hołub, a po nim w wodzie pojawią się również Jakub Kraska i Filip Zaborowski.

Starty Polaków 5.08 – sesja eliminacyjna (10:30)
10:30 – 200 m stylem zmiennym mężczyzn
Dawid Szwedzki (seria 4/4, tor 8.)

10:56 – 100 m stylem grzbietowym mężczyzn
Jakub Skierka (seria 4/6, tor 9.)
Kacper Stokowski (seria 5/6, tor 3.)
Radosław Kawęcki (seria 6/6, tor 2.)
Kamil Kaźmierczak (seria 6/6, tor 9.)

11:10 – 200 m stylem dowolnym kobiet
Daniela Georges (seria 2/6, tor 2.)
Aleksandra Polańska (seria 2/6, tor 5.)
Dominika Kossakowska (seria 3/6, tor 0.)
Aleksandra Knop (seria 4/6, tor 8.)

11:30 – 200 m stylem klasycznym mężczyzn
Bartłomiej Roguski (seria 3/4, tor 7.)

11:45 – 4x200 m stylem dowolnym mężczyzn
Polska (seria 1/2, tor 4.)