MŚ STAMBUŁ: eliminacje dzień 2

Jarek Blazek 2012-12-13 12:34

Cieszę się, że mogę prosto ze Stambułu przekazywać informacje czytelnikom - kibicom pływania w Polsce. Proszę uwierzyć, że jest to bardzo przyjemne móc pisać o dobrych startach naszych zawodników w przeciwieństwie do sytuacji, gdy nie idzie tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Dzisiaj na szczęście było dobrze.

W pierwszej konkurencji drugiego dnia eliminacji - 100 m stylem dowolnym kobiet - nie zobaczyliśmy żadnej z naszych reprezentantek. Eliminacje wygrała Australijka Marieke Guehrer z czasem 0:53,26 s. Ku mojemu zaskoczeniu świetnie sobie radziła litwińska żabkarka Ruta Meliutyte, która zakończyła eliminacje na piątym miejscu z czasem 0:53,54 s. 16 wynik kwalifikujący do półfinałów to 0:54,27 s. Zabraknie w nich niestety Finki Hanny Marii Seppali, a szkoda...

Na dystansie 400 m stylem zmiennym panów mieliśmy dwóch reprezentantów - Karola Zaczyńskiego i Jana Świtkowskiego. Lepiej spisał się ten drugi, który uzyskał wynik 4:11,60 s. będący jego nowym rekordem życiowym i zajął bardzo dobre jak na debiut w takiej imprezie 15 miejsce. Karol także uzyskał rekord życiowy - 4:15,55 s. To wynik o prawie sekundę lepszy jaki uzyskał dwa lata temu w Szczecinie podczas Zimowych Mistrzostw Polski Seniorów. Czas ten pozwolił zająć 24 miejsce. Eliminacje wygrał Japończyk Dalya Seto (4:04,28 s.) przed Laszlo Csehem (4:04,61 s.). Aby popłynąć w finale trzeba było uzyskać wynik powyżej 4:08,46 s.

Dwie nasze sprinterki, Anna Dowgiert oraz Aleksandra Urbańczyk poradziły sobie z eliminacjami w konkurencji 50 m stylem motylkowym i awansowały do wieczornych półfinałów. Ania uzyskała wynik 0:26,15 s. i zajęła 7 miejsce wspólnie z Amerykanką Claire Donahue, Ola natomiast była w klasyfikacji końcowej 14 z wynikiem 0:26,39 s. Powodzenia po południu dziewczyny.

Konrad postanowił nie być gorszy niż koleżanki z drużyny i także pewnie awansował do wieczornego półfinału na 50 m stylem dowolnym uzyskując 11 czas kwalifikacji (0:21,64 s.) Pamiętajmy, że po południu Konrad płynie jeszcze w finale 100 m stylem motylkowym. Aby zakwalifikować się do półfinałów trzeba było popłynąć 0:21,78 s. Nie uporały się z tym wynikiem takie sławy jak Peter Mankoc czy Amaury Leveaux.

Ala Tchórz w swoim drugim starcie w tych mistrzostwach (wczoraj niezbyt udanie startowała na 100 m stylem grzbietowym) zdołała awansować do półfinału na dystansie 100 m stylem zmiennim. Wrocławianka usyzkała wynik 1:01, 37 s. który dał jej 16 miejsce, ostatnie dające możliwość startu po południu. Eliminacje wygrała Sophie Allen z Wielkiej Brytanii z rezultatem 0:59,20 s. przed...Ruta Meliutyte z Litwy (0:59,33 s.). Niesamowita jest ta dziewczyna:)

Zawody w Istambule to naprawdę świetne widowisko. Bardzo cieszy mnie fakt, że posiadając akredytację dziennikarską mogę chodzić, gdzie tylko zapragnę...na trybunę zawodników, na dowolny sektor, na basen rozgrzewkowy, do loży honorowej, nie ma miejsc niedostępnych. Jutro spróbuję się dostać do damskiej szatni... :)

Aha! i macie pozdrowienia! Od Ryana :)