Świat

Medalowe żniwa Polaków w Bledzie

Szymon Gagatek 2020-02-18 08:48

W dniach od 3 do 9 lutego na jeziorze Bled w Słowenii obdyły się XII Mistrzostwa Świata w Zimowym Pływaniu IWSA. Były one rozgrywane na 25-metrowej pływalni stworzonej na wodach otwartych. Polscy zawodnicy w trudnych, wymagających warunkach spisali się doskonale, przywożąc do kraju aż 35 medali w różnych kategoriach wiekowych, w tym 9 w najbardziej prestiżowej kategorii open.

- Myślę, że jest to jedne z piękniejszych miejsc, gdzie mogliśmy ścigać się z zawodnikami z całego świata. Jezioro otaczały góry oraz ruiny starego zamku, a na środku była wyspa z kościołem co dodawało dodatkowego uroku temu miejscu. Temperatura wody wynosiła ok. 5°C, a powietrza między 0-5°C. W przeciwieństwie do zeszłego roku doskwierało nam słońce - mówiła Aleksandra Bednarek, która była jedną z bohaterek naszej reprezentacji. Aż dwukrotnie miała okazję stanąć na najwyższym stopniu podium - po zwycięstwach na 100 i 200 m stylem klasycznym. Dodatkowo zapewniła sobie srebro na dystansach 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem klasycznym oraz brąz w sztafecie 4x25 m stylem klasycznym. Z medalami w kategorii open do domu wrócili również Wilhelm Gromisz, Michał Perl, Michał Jagiełlo, Hanna Bakuniak i Remigiusz Gołębiowski.

W mistrzostwach wystartowało łącznie 1042 zawodniczek i zawodników z 36 państw takich jak Polska, Słowenia, Chile, Argentyna, Finlandia, Mongolia, Rosja, Dania, Niemcy czy Anglia. Podczas całego wydarzenia nasz kraj reprezentowało ponad 30 Zimowych Pływaków, między innymi z Sopotu, Wrocławia, Łodzi, Warmia i Mazur, Gdyni, Gdańska, Łeby, Warszawy i Białej Podlaskiej.

Aleksandra Bednarek: 

• złoto na dystansie 100 i 200 m stylem klasycznym,

• srebro na dystansie 200 m stylem dowolnym oraz 50 m stylem klasycznym,

Wilhelm Gromisz:

• srebro na 25 m stylem motylkowym

Michał Perl:

• srebro na dystansie 50 m stylem klasycznym

Michał Jagiełło:

• srebro na 25 m stylem dowolnym

Hanna Bakuniak:

• brąz na 1000 m stylem dowolnym (srebro w kategorii wiekowej B)

Sztafety:

• srebrny medal w sztafecie 4x25 stylem dowolnym w składzie Hanna Bakuniak, Michał Jagiełło, Michał Perl, Remigiusz Gołębiowski

• brązowy medal w sztafecie 4x25 stylem klasycznym w składzie Aleksandra Bednarek, Michał Perl, Wilhelm Gromisz, Remigiusz Gołębiowski

zdjęcia i pomoc w opracowaniu tekstu: Aleksandra Bednarek