Polska

Lublin 2015: London Calling [3]

Szymon Gagatek 2015-12-17 20:47

To dopiero pierwszy dzień mistrzostw Polski w Lublinie, a do kadry narodowej, która w maju przyszłego roku wystąpi na czempionacie Starego Kontynentu w Londynie, dołączyło już dwanaście osób! W tym gronie nie brakuje pewniaków, ale są w nim również tacy, którzy w koszulce z orłem na piersi pojawią się po dłuższej przerwie lub na seniorskiej imprezie założą ją po raz pierwszy!

Objawieniem dnia została bez wątpienia Milena Karpisz, która po raz pierwszy zdobyła tytuł mistrzyni Polski seniorek, poprawiając "przy okazji" rekord kraju na 800 m stylem dowolnym i wypełniając pierwsze w życiu minimum na seniorską imprezę międzynarodową. Wiemy już też, że po niemal ośmiu latach przerwy do kadry narodowej powróci Katarzyna Baranowska, dzisiejsza wicemistrzyni kraju na 200 m stylem zmiennym. Złota medalistka, Alicja Tchórz, na dobrą sprawę dopełniła formalności i poprawiając najlepszy wynik w historii tej konkurencji, zaklepała sobie udział w kolejnych mistrzostwach. Po pierwszej sesji finałowej możemy być zatem pewni, że w Londynie wystąpi przynajmniej pięć zawodniczek w biało-czerwonych barwach. A przecież przed nami wciąż starty chociażby Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk w jej najmocniejszych konkurencjach oraz walka pań o ewentualne miejsca w sztafecie 4x200 m stylem dowolnym. To może być najliczniejsza żeńska reprezentacja od lat!

Do kadry prowadzonej przez Piotra Gęgotka dołączyli również mężczyźni - łącznie aż sześciu. Na 50 m stylem dowolnym kryteria Polskiego Związku Pływackiego spełnli po południu Kacper Majchrzak i Paweł Korzeniowski (który już wcześniej był pewien miejsca w reprezentacji). Na 400 m stylem dowolnym do Wojciecha Wojdaka dołączyli Filip Zaborowski i Kacper Klich, a na 100 m stylem motylkowym Czerniakowi minimum pozazdrościł Oskar Krupecki, który jeszcze przed wyścigiem finałowym popłynął szybciej od wymaganego czasu.

Swojego miejsca w kadrze nie oddał również Tomasz Polewka. Mistrz Europy uzyskał na pierwszej zmianie sztafety 4x50 m stylem zmiennym czas 23.52 s i jego również zobaczymy w stolicy Wielkiej Brytanii. Sukcesem zakończył się atak na minimum na dystansie 200 m stylem zmiennym Marcina Tarczyńskiego. Polak, który na co dzień trenuje w Kalifornii, wystartuje tym samym na pierwszych zawodach międzynarodowych w polskiej kadrze od czasu swojego występu na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie!

Co ciekawe, minimum na mistrzostwa Europy na sprinterskim dystansie w stylu dowolnym wypełniło aż pięciu (!) naszych reprezentantów. Na mistrzostwach Europy będzie ich jednak mogło wystartować tylko czterech. Gdyby zrobić ranking najlepszych wyników, uzyskanych w Aqua Lublin, wyglądałby on następująco:
20.79   Konrad Czerniak
21.33   Filip Wypych
21.44   Sebastian Szczepański
21.72   Kacper Majchrzak (wynik uzyskany w półfinale)
21.82   Paweł Korzeniowski

Zawodnicy, którzy uzyskali minima podczas MP:
*Milena Karpisz (800 m stylem dowolnym)
*Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym)
*Katarzyna Baranowska (200 m stylem zmiennym)
*Alicja Tchórz (200 m stylem zmiennym)
*Kacper Majchrzak (50 m stylem dowolnym)
*Sebastian Szczepański (50 m stylem dowolnym)
*Filip Wypych (50 m stylem dowolnym)
*Kacper Klich (400 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym)
*Tomasz Polewka (50 m stylem grzbietowym)
*Oskar Krupecki (100 m stylem motylkowym)
*Marcin Tarczyński (200 m stylem zmiennym)

Zawodnicy, którzy start w Londynie zapewnili sobie na MŚ:
*Anna Dowgiert
*Marcin Cieślak
*Konrad Czerniak
*Radosław Kawęcki
*Paweł Korzeniowski
*Jan Świtkowski
*Wojciech Wojdak