Polska

MP 15-latków: Rekordowa sztafeta ze stolicy!

Joanna Kwatera 2017-07-16 00:07

Kolejne trzy złote krążki dorzucili do swojego dorobku zawodnicy G-8 Bielany Warszawa podczas drugiego dnia Letnich Mistrzostw Polski 15-latków w Lublinie. Tym razem klub ze stolicy mógł być szczególnie zadowolony ze swoich zawodników, gdyż dodatkowo sztafeta dziewcząt ustanowiła nowy rekord Polski juniorek 15-letnich na dystansie 4x100m stylem dowolnym.

W końcu kibice, którzy śledzą rywalizację w rocznikowych mistrzostwach kraju, odbywającą się w ten weekend na dwóch arenach – w Opolu i Lublinie, doczekali się pierwszego rekordowego rezultatu, a jego autorkami były pływaczki ze stolicy. W konkurencji 4x100m stylem dowolnym do wody wskakiwały kolejno Nikola Jabłonowska, Klara Bujak, Paulina Duda i Alicja Pakuła, szybko obejmując prowadzenie, a każda kolejna zawodniczka powiększała tylko przewagę nad pozostałymi ekipami. Do mety dotarły uzyskując wynik 4:02.10, który okazał się nowym rekordem Polski 15-latek. Kolejność na podium była dokładnie taka sama jak wczoraj na dystansie dwa razy dłuższym, a na drugim i trzecim jego stopniu stanęły zespoły BUKS Warszawa i MKP Szczecin.

Sukcesu koleżankom pozazdrościli koledzy z drużyny, którzy robili co mogli, aby wypaść nie gorzej od nich. Rozpoczął to wszystko znakomicie Filip Orlicz, który od razu wyprowadził swój zespół na sporą przewagę (52.87). Kacper Kowalczyk, Jakub Cheredis i Maciej Czajka również popłynęli bardzo dobrze i do mety dotarli daleko przed rywalami, notując prawie trzy i pół sekundy lepszy czas niż drudzy na mecie zawodnicy Victorii Racibórz i trzeci pływacy Unii Oświęcim - 3:40.99. Do rekordu kraju ich klubowych kolegów z rocznika 2000 zabrakło im nieco ponad dwie sekundy, ale i tak występem tym zamykali drugi dzień zawodów w Lublinie ze złotym medalem na szyi.

Trzeci krążek z najcenniejszego kruszcu wywalczył w Aqua Lublin w konkurencji 400m stylem dowolnym Filip Orlicz. To już trzecia jego wygrana w stylu dowolnym i choć na ostatnich stu metrach dzisiejszej rywalizacji trochę osłabł to i tak do zwycięstwa wystarczył mu rezultat 4:04.72. Znakomitym finiszem wykazał się w tym wyścigu Hubert Bruzdewicz (Kormoran Olsztyn), ale ostatecznie do reprezentanta G-8 Bielany Warszawa stracił niecałą sekundę.

Swoje rekordy życiowe poprawiała dziś także przygotowująca formę do startu podczas Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy w Gyor Zuzanna Herasimowicz i już widać, że jest w coraz lepszej dyspozycji. W sobotę dwa razy cieszyła się ze zwycięstwa najpierw w konkurencji 50m stylem grzbietowym, gdzie zanotowała czas 30.61, a później okazała się najlepsza na dystansie 200m stylem zmiennym, gdzie rewelacyjna postawa szczególnie na odcinku w stylu grzbietowym pozwoliła jej pokonać zaledwie o pięć setnych sekundy najgroźniejszą rywalkę Aleksandrę Wilczewską (Olimpia Lublin). Obie poprawiły w tym wyścigu swoje najlepsze osiągnięcia w życiu na tym dystansie, a pływaczka Dwójki Morena Gdańsk, uzyskując wynik 2:23.33, zmiażdżyła je aż o prawie pięć sekund.

Trzymające w napięciu do ostatnich metrów widowisko stworzyli kibicom dzisiaj żabkarze na dystansie 200m. Wśród dziewcząt najszybciej wystartowała Aleksandra Kramer (TP Zielona Góra) , która objęła prowadzenie po pierwszym nawrocie. Po kolejnej długości w roli liderki wyścigu zmieniła ją zwyciężczyni eliminacji Aleksandra Banaczkowska (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski) i gdy wydawało się, że kontroluje już przebieg tej rywalizacji, szósty bieg włączyła Liwia Chmiel (Trójka Środa Wielkopolska), która na ostatnich metrach zdołała wyprzedzić rywalki i wpadła na ścianę finiszową pierwsza, osiągając wynik 2:33.98. Na drugiej pozycji zmagania ukończyła Kamer, a na najniższym stopniu podium stanęła Banaczkowska. Wszystkie trzy zawodniczki zapisały w swoich tabelach rekordów życiowych nowe, znacznie lepsze rezultaty. Co ciekawe najszybsza 15-latka wypływała wynik jedynie pół sekundy słabszy niż zrobiła to w Opolu najlepsza wśród 16-latek Lidia Halicka (2:33.47). Wśród chłopców kandydatów do złota było trzech: Dominik Bielawa (Tri-Team Rumia), Jakub Szczepanowski (Słowianka Gorzów Wielkopolski) i Dawid Wiekiera (MOSM Tychy). Pierwsze 150m pokonali niemal równo, a minimalnie na czele stawki po ostatnim nawrocie był Bielawa. Nawet na ostatniej prostej ciężko było wskazać faworyta, ale na 25m przed metą zaatakował pływak z Gorzowa Wielkopolskiego i to on dotknął ściany finiszowej jako pierwszy, poprawiając swój rekord życiowy o dokładnie trzy sekundy. Jeszcze bardziej wyśrubował swoją „życiówkę” drugi na finiszu Wiekiera (2:24.06), a zawodnik z Rumii ostatecznie zakończył zmagania na trzeciej lokacie (2:24.21).

Drugi złoty medal tego czempionatu zawisł na szyi Mikołaja Kozieła (Unia Oświęcim), który pierwszy raz w życiu przepłynął jedną długość basenu stylem motylkowym poniżej dwudziestu sześciu sekund – 25.81. Co więcej był jedynym zawodnikiem dzisiejszego finału, któremu udała się ta sztuka. Kolejne dwa krążki zdobył dziś w Lublinie Maciej Raban. Pływak IKS Konstancin triumfował w konkurencji 200m stylem zmiennym (2:10.57 RŻ),a na dystansie 50m stylem grzbietowym dał się wyprzedzić jedynie Krzysztofowi Radziszewskiemu (BUKS Warszawa), który wygrał te zmagania z czasem 27.19. Do grona złotych medalistów w sobotę dołączyli jeszcze Zofia Raszczuk (Manta Jelcz-Laskowice), najszybsza w konkurencji sprinterskiej stylem motylkowym (28.65) i Ewa Jaszczuk (Kormoran Olsztyn), która pokonała rywalki na dystansie 400m stylem dowolnym (4:26.25 RŻ).