Świat

Budapeszt 2017: TOP 5 sesji eliminacyjnej - 23.07

Szymon Gagatek 2017-07-23 13:23

Pierwsza sesja eliminacyjna mistrzostw świata w Budapeszcie dobiegła końca. Już niedzielny poranek pokazał, że czempionat globu będzie przebiegał w rewelacyjnej atmosferze i z wielkimi gwiazdami w rolach głównych. Nie zabrakło jednak również niespodziewanych rozstrzygnięć i sporych rozczarowań. Oto nasze pierwsze notowanie TOP 5!

5. Fantastyczni kibice

O tym, że Madziarzy kochają sporty wodne nie trzeba informować żadnego fana pływania. Sesja eliminacyjna tylko potwierdziła, że reprezentanci gospodarzy mogą liczyć na olbrzymie wsparcie swoich kibiców. Kiedy na ekranach telebimów w Dunaj Arenie wyświetlono obraz oczekującej na swój start na 100 m stylem motylkowym Liliany Szilagyi, zapełniona mniej więcej w połowie pływalnia zatrzęsła się w posadach od głośnego dopingu ludzi zgromadzonych na trybunach. Później było jeszcze głośniej - czy to przy okazji występów Katinki Hosszu i Laszlo Cseha, czy też przy okazji niesamowitej walki sztafety 4x100 m stylem dowolnym mężczyzn, która w wielkim stylu poprawiła rekord kraju i weszła do finału z piątym czasem.

4. Mieszane nastroje Włochów

Skoro już o sztafetach mowa, wahania nastrojów związane z rozstrzygnięciami drużynowej rywalizacji przeżywali Włosi. Najpierw reprezentantki Italii, należące do ścisłej światowej czołówki (akutalne wicemistrzynie Europy, szóste na igrzyskach w Rio), nie potrafiły znaleźć się w gronie finalistek, plasując się dopiero na dziesiątym miejscu. Chwilę później humory na Półwyspie Apenińskim poprawili panowie. Bardzo mocna ekipa, w której skład weszli utalentowani Ivano Vendrame i Alessandro Miresi oraz doświadczeni Luca Dotto i Filippo Magnini, zakończyła zmagania jako czwarta i po południu powalczy o medale. Dobrze spisywały się też inne nadzieje Włochów: Gabiriele Detti wystąpi w finale 400 m stylem dowolnym, a Nicolo Martinenghi na 100 m stylem klasycznym otarł się o własny rekord świata juniorów, uzyskując czas 59.33.

3. Falstart Belmonte

Zupełnie nieudany początek mistrzostw świata zaliczyła Mireia Belmonte. Hiszpańska gwiazda ostatnie starty na czempionacie globu zaliczyła cztery lata temu, gdy trzykrotnie stała na podium w Barcelonie (w Kazaniu zabrakło jej z powodu kontuzji) i wydawało się, że do Budapesztu przyjedzie, by ponownie powalczyć o czołowe lokaty. Tymczasem już pierwszy występ, na 200 m stylem zmiennym, mógł dać jej fanom wiele do myślenia. Rezultat, który odnotowała (2:13.82) nie wystarczył nawet na półfinał! Podopieczna Freda Vergnoux znalazła się również poza stawką finalistek na 400 m stylem dowolnym. Cały dystans pokonała w 4:09.55 i była dopiero dziesiąta.

2. Austriacka niespodzianka

Najbardziej zaskakującym rozstrzygnięciem zakończyła się walka na 400 m stylem dowolnym mężczyzn. Z najlepszym czasem do finału wszedł Felix Auboeck. Reprezentant Austrii, który na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro odpadł w tej konkurencji już w sesji porannej (zajmując 25. miejsce), teraz o prawie trzy sekundy wyśrubował rekord swojego kraju i wyprzedził wszystkie największe gwiazdy. Czas 3:44.19 okazał się na tyle dobry, że z niewielką stratą do trenującego w USA Auboecka dopłynął do mety tylko Sun Yang (3:44.55). Pozostali zawodnicy, na czele z Australijczykami: Davidem McKeonem (3:45.96) i mistrzem olimpijskim Mackiem Hortonem (3:45.60), byli już daleko w tyle. Za kilka godzin przekonamy się czy 21-latek będzie w stanie powtórzyć tak dobre osiągnięcie w walce o medale.

1. Pierwszy rekord mistrzostw

W eliminacjach tej samej konkurencji wśród pań równych sobie nie miała oczywiście Katie Ledecky. Niesamowita Amerykanka na dystansie 400 m stylem dowolnym jako jedyna złamała barierę czterech minut i na finiszu przy jej nazwisku pokazał się czas 3:59.06. Tak szybko w historii mistrzostw świata nie pływał jeszcze nikt! Nawet ona sama, gdy dwa lata temu w Kazaniu stawała na najwyższym stopniu podium (3:59.13). Blisko własnego rekordu zawodów był jeszcze Adam Peaty, który okazał się najszybszy na 100 m stylem klasycznym. Czas 58.21 był gorszy tylko o trzy setne sekundy od tego, który w stolicy Tatarstanu pozwolił mu wygrać półfinały w drodze po złoto. 

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.

Najlepsi w eliminacjach:
100 m stylem motylkowym kobiet: Sarah Sjoestroem (Szwecja)   55.96
400 m stylem dowolnym mężczyzn: Felix Auboeck (Austria)   3:44.19
200 m stylem zmiennym kobiet: Katinka Hosszu (Węgry)   2:07.49
50 m stylem motylkowym mężczyzn: Andrij Howorow (Ukraina)   22.91
400 m stylem dowolnym kobiet: Katie Ledecky (USA)   3:59.06 [rekord mistrzostw]
100 m stylem klasycznym mężczyzn: Adam Peaty (Wielka Brytania)   58.21
4x100 m stylem dowolnym kobiet: USA (Lia Neal, Kelsi Worrell, Olivia Smoliga, Mallory Comerford)   3:33.35
4x100 m stylem dowolnym mężczyzn: Brazylia (Gabriel Santos, Marcelo Chierighini, Cesar Cielo, Bruno Fratus)   3:12.34