Polska

Lublin 2015: London Calling [4]

Szymon Gagatek 2015-12-18 12:40

Druga sesja eliminacyjna mistrzostw Polski w Lublinie była zdecydowanie mniej intensywna od tej, której świadkami byliśmy wczoraj. W piątkowy poranek nikomu nie udało się popłynąć szybciej od minimów ustalonych przez Polski Związek Pływacki, pozwalających na wyjazd na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w Londynie. Po południu ta sytuacja na pewno się nie powtórzy.

Potencjalna reprezentacja Polski na czempionat Starego Kontynentu nie uległa powiększeniu. Pozostało w niej dziewiętnaście osób: pięć kobiet i czternastu mężczyzn. Kto może się pokusić o znalezienie się w kadrze w trakcie sesji finałowej? Nadziei na minimum możemy upatrywać na pewno w Mateuszu Sawrymowiczu. Mistrz świata wystartuje dziś w najszybszej serii na 1500 m stylem dowolnym i zagwarantuje sobie start w Londynie nawet jeżeli popłynie odrobinę wolniej niż przed rokiem, gdy uzyskał czas 14:56.84, zdobywając w Ostrowcu Świętokrzyskim srebro. Być może o bilet do Londynu powalczą również nasi zmienniści oraz Weronika Paluszek, która rano pokazała się z niezłej strony w eliminacjach 200 m stylem klasycznym.

Dziś zostaną też rozegrane finały dwóch konkurencji bardzo ważnych w kontekście wystawienia w stolicy Wielkiej Brytanii żeńskiej sztafety 4x100 m stylem zmiennym. Na 100 m stylem grzbietowym faworytką będzie Alicja Tchórz, ale na tym samym dystansie w stylu dowolnym kandydatek do złota można znaleźć zdecydowanie więcej. Bardzo istotne będą czasy uzyskane przez zwyciężczynie obu tych wyścigów. Suma rezultatów złotych medalistek mistrzostw w Lublinie na 100 m stylem grzbietowym, klasycznym, motylkowym i dowolnym musi być bowiem lepsza od wyniku 3:57.09 - tylko w takim przypadku będziemy mogli obserwować naszą sztafetę na olimpijskiej pływalni w East End.

Zawodnicy, którzy uzyskali minima podczas MP:
*Milena Karpisz (800 m stylem dowolnym)
*Dominika Sztandera (50 m stylem klasycznym)
*Katarzyna Baranowska (200 m stylem zmiennym)
*Alicja Tchórz (200 m stylem zmiennym)
*Kacper Majchrzak (50 m stylem dowolnym)
*Sebastian Szczepański (50 m stylem dowolnym)
*Filip Wypych (50 m stylem dowolnym)
*Kacper Klich (400 m stylem dowolnym)
*Filip Zaborowski (400 m stylem dowolnym)
*Tomasz Polewka (50 m stylem grzbietowym)
*Oskar Krupecki (100 m stylem motylkowym)
*Marcin Tarczyński (200 m stylem zmiennym)

Zawodnicy, którzy start w Londynie zapewnili sobie na MŚ:
*Anna Dowgiert
*Marcin Cieślak
*Konrad Czerniak
*Radosław Kawęcki
*Paweł Korzeniowski
*Jan Świtkowski
*Wojciech Wojdak