Świat

Gwangju 2015: W sobotę tylko mężczyźni

Szymon Gagatek 2015-07-04 01:50

Pierwszego dnia zmagań na uniwersjadowej pływalni w Gwangju wystąpi czterech naszych reprezentantów. Jako pierwszy w sesji kwalifikacyjnej do wody wskoczy Paweł Furtek, który zaprezentuje się na dystansie 800 m stylem dowolnym. Co jeszcze przyniesie nam pierwszy dzień rywalizacji? Na co zwrócić szczególną uwagę? Przekonajmy się!

Zmagania na 800 m stylem dowolnym otworzą pływacką walkę na tegorocznej Uniwersjadzie. Furtek już w kwalifikacjach stanie na słupku startowym tuż obok jednego z wielkich faworytów do złota, Jordana Harrisona. Australijczyk to rówieśnik naszego reprezentanta, który już na ostatnich mistrzostwach świata seniorów w Barcelonie rywalizował na równi ze starszymi rywalami, kończąc nawet rywalizację w tej nieolimpijskiej konkurencji na znakomitym, piątym miejscu.

Następnie na 100 m stylem grzbietowym wystąpi Krzysztof Morawski. Zawodnik AZS AWF Warszawa popłynie na skrajnym torze w pierwszej z rozstawionych serii i stanie przed trudnym zadaniem wywalczenia awansu do półfinałów. Trzeba jednak pamiętać, że dla Morawskiego najistotniejszy będzie w Gwangju start na dwukrotnie dłuższym dystansie.

O miejsce w najlepszej szesnastce na 100 m stylem klasycznym powalczy na pewno Dawid Szulich. Zawodnik Delfina Legionowo ma na liście startowej dziesiąty czas zgłoszenia, ale stawka w tej konkurencji powinna być bardzo wyrównana. O złoto powinni ze sobą powalczyć Dmitriy Balandin z Kazachstanu i Caba Siladji z Serbii, którzy jako jedyni byli już w stanie w swoim życiu pokonać dwie długości basenu żabką w mniej niż jedną minutę.

Jako ostatni zaprezentuje się Michał Poprawa. Podopieczny Przemysława Ptaszyńskiego popłynie na dystansie 50 m stylem motylkowym. Rano czeka go start w wyjątkowo mocno obsadzonym wyścigu z brązowym medalistą poprzedniej Uniwersjady w tej konkurencji, Piero Codią z Włoch, ale także z dwoma mocnymi Amerykanami: Andrew Seliskarem i rewelacją II Dywizji akademickiej ligi NCAA, Matthew Josą.

Starty Polaków w sesji kwalifikacyjnej, dzień I:
1:48 - 800 m stylem dowolnym - kwalifikacje
   Paweł Furtek
2:15 – 100 m stylem grzbietowym – kwalifikacje
   Krzysztof Morawski
2:55 – 100 m stylem klasycznym – kwalifikacje
   Dawid Szulich
3:20 – 50 m stylem motylkowym – kwalifikacje
   Michał Poprawa

Ewentualne starty Polaków w sesji finałowej, dzień I:
12:09 – 100 m stylem grzbietowym – półfinały
   ew. Krzysztof Morawski
12:29 – 100 m stylem klasycznym – półfinały
   ew. Dawid Szulich
13:00 – 50 m stylem motylkowym – półfinały
   ew. Michał Poprawa

-----------------------------------------------

Transmisje z uniwersjadowych aren będzie można śledzić, już tradycyjnie, za pośrednictwem Eurosportu. Francuska stacja przygotowała bogaty plan relacji z Gwangju, ale pierwszy przekaz z pływalni trafi do nas dopiero trzeciego dnia rywalizacji. W sobotę pozostaje nam więc śledzenie przebiegu wydarzeń (jedynie w sesji finałowej) za pośrednictwem strony http://www.livefisu.tv/.