Świat

Budapeszt 2017: Otylio, bardzo tęsknimy!

Jarek Blazek 2017-07-27 19:22

Wszyscy w Polsce, będący "w temacie" pływania choć trochę, skojarzą tą konkurencję z naszą jedyną złotą medalistką Igrzysk Olimpijskich w pływaniu - Otylią Jędrzejczak.

W tej samej konkurencji, wśród panów, także mieliśmy jeszcze nie tak dawno mistrza Świata - Pawła Korzeniowskiego. Dzisiaj niestety pozostają już tylko wspomnienia, choć dwa lata temu, przebojem do światowej czołówki w tej konkurencji wdarł się Janek Świtkowski, kiedy to w Kazaniu, podczas światowego czempionatu zdobył brązowy medal.

Tutaj, w Budapeszcie, jedynym reprezentantem w męskich zmaganiach był w/w Świtkowski, który zakończył zmagania na 10 pozycji. Niedosyt pozostanie na pewno, ponieważ czas, który uzyskał w Kazaniu dał tu by także medal brązowy. Wśród Pań reprezentowała nas na 200 m stylem motylkowym Klaudia Naziębło, która zakończyła zmagania na pozycji nr 22 z czasem 2:11,34, ktry jest jej nowym rekordem życiowym, za co napewno należą się jej ciepłe słowa.

Kiedy Otylia biła rekordy świata, w Berlinie w 2002 roku i Monteralu trzy lata póżniej, uzyskała odpowiednio czasy 2:05,78 oraz 2:05,61. Awans do dzisiejszego finału dawał czas...2:07,82. Otylia w swojej karierze popłynęła lepiej niż wynik dający dzisiaj kwalifikację do finału aż DZIEWIĘTNASTOKROTNIE (wg. swimrankings.net). Jak się okazało później, w najwyższej dyspozycji Jędrzejczak wciąż walczyłaby o medale...

Od samego poczatku dzisiejszej rywalizacji na tym dystansie było wiadomo, że ten final będzie bardzo zacięty. Wyścig Europa kontra Azja - Mireia Belmonte (ESP), Franziska Hentke (GER) oraz dwie Węgierki - Hosszu oraz Szilagyi przeciw Azjatkom - Zhou, Zhang (obie Chiny), Hagesawa (JPN) ORAZ An (KOR). Bardzo mocno zaczęła wyścig dopingowana przez zgromadzoną w Duna Arenie Hosszu, która była liderką na półmetku z rezultatem 1:00,41. Na trzeciej długości jednak do głosu doszły Belmonte i Hentke, one zdecydowanie mocniej popłynęły drugą część dystansu od Węgierki i zdobyły odpowiednio złoty (2:05,26) i srebrny medal (2:05,39). Brązowy krążek obroniła Hosszu (2:06,02). Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w finale nie znalazła się żadna reprezentantka USA...

Medalistki w konkurencji 200 m stylem motylkowym:

1) Mireia Belmonte - Hiszpania 2:05,26

2) Franziska Hentke - Niemcy 2:05,39

3) Katinka Hosszu - Węgry - 2:06,02