Polska

MP 16latków: Warszawska sztafeta kolejny raz bije rekord!

Joanna Kwatera 2016-07-17 23:17

 

Ostatniego dnia zawodów podczas mistrzostw Polski juniorów 16letnich w Ostrowcu Świętokrzyskim zawodnicy G-8 Bielany Warszawa po raz kolejny ustanowili nowy rekord kraju w sztafecie tym razem w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, a znakomity wynik na dystansie 100m stylem dowolnym osiągnął Jakub Kraska.

Wczoraj święcili triumfy w konkurencji 4x100m stylem dowolnym, dzisiaj ta sama sztafeta w składzie: Karol Młynarczyk, Maciej Rębacz, Cezary Butkiewicz i Rafał Słowik, stanęła na najwyższym stopniu podium, notując znów najlepszy wynik w historii kraju juniorów 16letnich tym razem na dystansie 4x100m stylem zmiennym. Czas jaki uzyskali na mecie reprezentanci klubu G-8 Bielany Warszawa – 3:54.55, okazał się aż o ponad 3,5 sekundy lepszy od dotychczas najlepszego rezultatu zawodników TP Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki, którzy swój rekordowy wynik ustanawiali na tej samej pływalni Rawszczyzna w Ostrowcu Świętokrzyskim niemal dokładnie rok temu. Podopieczni trenera Wołkowa zamknęli zatem letnie mistrzostwa kraju 16latków kolejnym, piątym już nowym rekordem Polski.

Wcześniej ogromne emocje towarzyszyły wyścigowi finałowemu w konkurencji 100m stylem dowolnym chłopców, gdzie padł drugi najbardziej wartościowy wynik całych zawodów w Ostrowcu Świętokrzyskim wśród chłopców, a zanotował go Jakub Kraska. Czternasty zawodnik czempionatu Europy juniorów na tym właśnie dystansie postanowił kolejny raz zaatakować rekord kraju 16latków Pawła Wernera z 2009 roku, ustanowiony jeszcze w stroju poliuretanowym, jednak próba ta się nie powiodła, choć do rekordowego rezultatu zabrakło niewiele, bo zaledwie 0,25 sekundy. Zawodnik Piątki Konstantynów Łódzki uzyskał wynik 50.73, warty 790 pkt i wyprzedził na mecie drugiego Szymona Pytlarczyka o prawie 1,5 sekundy (52.21).

Ciekawą rywalizację kibice mogli oglądać również w konkurencji 1500m stylem dowolnym chłopców, gdzie o zwycięstwo do ostatnich metrów walka toczyła się pomiędzy Bartłomiejem Koziejko (Kormoran Olsztyn) i Amadeuszem Kiełczewskim (WKS Śląsk Wrocław). Przez prawie cały dystans to zawodnik z Olsztyna przewodził stawce i utrzymywał minimalną przewagę nad Kiełczewskim. Jednak na ostatnich metrach więcej siły zachował Wrocławianin i sprinterskim finiszem wyprzedził Koziejkę o 0,81 sekundy, notując rezultat 15:53.35. Wyniki obydwu zawodników znalazły się w pierwszej dziesiątce najlepszych rezultatów mistrzostw – na miejscu piątym czas Kiełczewskiego, a na szóstym Koziejki (15:54.16).

Najczęściej nagradzaną indywidualnie zawodniczką podczas Ostrowieckich mistrzostw była Aleksandra Polańska, która zdobyła cztery złote i jeden srebrny medal. Pływaczka UKS GOS Raszyn doskonale radziła sobie w stylu dowolnym, wygrywając dystanse 50m (26.54), 100m (57.89), 200m (2:04.45) i 800m (9:04.40) tym stylem i dała się jedynie wyprzedzić, po zaciętej walce, o 0,48 sekundy Julii Baryła (Dwójka Morena Gdańsk) na dystansie 400m. Polańska za wszystkie występy otrzymała ponad siedmiuset punktowe rezultaty, a najwyżej punktowany, warty 752 pkt dał jej właśnie ten wyścig, w którym stanęła na drugim stopniu podium. Czas 4:22.89 uplasował ją na czwartej lokacie najlepszych zawodniczek mistrzostw.

Cztery złote krążki z Ostrowca Świętokrzyskiego wywiózł także Jan Kałusowski. Zawodnik Trójki Łódź ze sporą przewagą triumfował w konkurencjach 200 i 400m stylem zmiennym oraz 50 i 100m stylem klasycznym. Do tego dołożył nowy rekordowy rezultat na dłuższym z dystansów stylem zmiennym (4:26.91), a w pozostałych konkurencjach jego wyniki okazały się niewiele słabsze od rekordów kraju. Czas 1:03.74, uzyskany w konkurencji 100m stylem klasycznym, za który otrzymał 771 pkt, dał mu czwartą pozycję w rankingu najlepszych pływaków mistrzostw.

Trzy razy na najwyższym stopniu podium stawał zawodnik KS 1-ki Ożarów Mazowiecki – Jakub Smoliński. Uczestnik mistrzostw Europy w Hodmezovasarhely okazał się najlepszy w konkurencjach 50 i 100m stylem motylkowym oraz 50m stylem grzbietowym, a na dystansie dwa razy dłuższym tym stylem dał się wyprzedzić jedynie Jakubowi Balcerakowi z Trójki Łódź.

Trzy złote medale czempionatu kraju zawisły również na szyi Weroniki Hallmann (Solex Lębork). Piąta zawodniczka MEJ w Hodmezovaserhely w konkurencji 100m stylem klasycznym, stoczyła w Ostrowcu Świętokrzyskim na wszystkich trzech dystansach popularną „żabką” niezwykle zacięte pojedynki z Aleksandrą Iwanowską (Juvenia Wrocław), a ich rywalizacja zaowocowała znakomitymi rezultatami. Hallmann okazała się trochę szybsza zarówno na dystansie 50, 100 jak i 200m, a na najkrótszym z nich zanotowała drugi najbardziej wartościowy wynik zawodów - 32.06 (777 pkt).

Po dwa złote medale w Ostrowcu zdobyli:

*Jakub Kraska (UKS Piątka Konstantynów Łódzki) – na dystansie 50 i 100m stylem dowolnym

*Julia Koluch (UKS Kapry Armexim Pruszków) – w konkurencjach 50 i 100m stylem grzbietowym

*Katarzyna Rogowska (MKP Szczecin) – na dystansie 50m stylem motylkowym i 200m stylem zmiennym

*Jakub Balcerak (Trójka Łódź) – w konkurencjach 100 i 200m stylem grzbietowym

oraz Karol Młynarczyk, który indywidualnie zwyciężał na dystansach 200 i 400m stylem dowolnym, na krótszym z nich ustanawiając nowy rekord kraju 16latków (1:51.87), i plasując się na trzeciej lokacie w rankingu najlepszych zawodników mistrzostw za wynik 3:59.37 (777 pkt), uzyskany na dystansie czterystu metrowym. Młynarczyk był też współautorem kolejnych dwóch nowych rekordów Polski 16latków, ustanowionych w sztafetach 4x100m stylem dowolnym i zmiennym, a także srebrnym medalistą w sztafecie 4x200m stylem dowolnym i brązowym w konkurencji 200m stylem grzbietowym.

Jednokrotnie na najwyższym stopniu podium stanęli jeszcze: Julia Baryła (Dwójka Morena Gdańsk) – 400m stylem dowolnym, Weronika Gotowska (G-8 Bielany Warszawa) – 200m stylem motylkowym, Weronika Górecka (MKS Juvenia Wrocław) – 200m stylem grzbietowym, Katarzyna Kołodziej (UKP Unia Oświęcim) – 100m stylem motylkowym, Krzysztof Oller (Kormoran Olsztyn) – 200m stylem motylkowym, Michalina Pecyna (IKS Konstancin) – 400m stylem zmiennym oraz Amadeusz Kiełczewski (WKS Śląsk Wrocław) – 1500m stylem dowolnym.

Jeden złoty medal jakby „przejazdem” zdobył też w Ostrowcu Piotr Siemiński. Pływak Żoliborza Warszawa pokazał się na zawodach tylko w sobotę, startując w konkurencji 200m stylem klasycznym, gdzie zdeklasował rywali i ten jeden wyścig wystarczył mu do zgarnięcia tytułu najlepszego zawodnika mistrzostw Polski juniorów 16letnich. Za czas 2:16.12 (niewiele słabszy od rekordu Polski) Siemiński otrzymał aż 812 pkt!

Tytuł najlepszej zawodniczki mistrzostw trafił natomiast do Julii Koluch. Reprezentantka UKS Kapry Armexim Pruszków za wynik 29.40, uzyskany na dystansie 50m stylem grzbietowym (słabszym tylko o 0,27 sekundy od rekordu Polski 16latków) otrzymała 779 pkt.

Wysoki poziom tych mistrzostw podkreślają również rankingi najlepiej punktowanych wyników zawodów, w których pierwszych dwadzieścia wśród chłopców to wyniki ponad siedmiuset punktowe (w tym jeden ponad ośmiuset punktowy Piotra Simińskiego), a wśród dziewcząt rezultatów ponad siedmiuset punktowych jest aż trzynaście. Zawodnicy pobili w Ostrowcu w sumie sześć rekordów Polski – pięć 16 i jeden 17latków.

W klasyfikacji medalowej pierwszą lokatę wywalczyli zawodnicy klubu Trójka Łódź, którzy wywieźli z Ostrowca 11 krążków, w tym sześć złotych, które zdobyli dla zespołu Jan Kałusowski i Jakub Balcerak, a także 1 srebrny i 4 cztery brązowe. Na drugiej lokacie uplasowali się pływacy G-8 Bielany Warszawa (14medali), a dzięki pięciu medalom (w tym czterem złotym) Aleksandry Polańskiej – na trzecim miejscu znalazła się drużyna UKS GOS Raszyn.