Świat

MKOl: Więcej pływania na igrzyskach!

Szymon Gagatek 2017-06-09 16:37

Komitet Wykonawczy MKOl zebrał się dziś w Lozannie, by podjąć kilka ważnych decyzji w kontekście kolejnych igrzysk. Jedną z nich było wybranie dyscyplin i konkurencji, które znajdą się w programie olimpijskich zmagań w Tokio w 2020 roku. W przypadku pływania w stolicy Japonii będziemy świadkami między innymi debiutu sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym.

Potwierdziły się doniesienia Agence France Presse sprzed kilku dni, mówiące o dołączeniu trzech konkurencji do pływackiego harmonogramu najbliższych letnich igrzysk. Mężczyźni po raz pierwszy w olimpijskiej historii powalczą o medale na 800 m stylem dowolnym, a kobiety zmierzą się ze sobą na 1500 m stylem dowolnym. W programie znalazło się także miejsce dla sztafet mieszanych, ale jedynie na dystansie 4x100 m stylem zmiennym. Międzynarodowej Federacji Pływackiej po raz kolejny nie udało się natomiast przeforsować sprintów stylem grzbietowym, klasycznym i motylkowym. 

Pomimo powiększenia liczby konkurencji do 35, zredukowana została liczba miejsc dla pływaków. W Tokio wystartuje o 22 osoby mniej niż w Rio de Janeiro, a więc do rozdania będzie tym razem łącznie 878 kwalifikacji.

Spośród dyscyplin podległych FINA doszło do zmian jeszcze tylko w rozgrywkach waterpolo. Po pierwsze, zmniejszone do 11 zawodników zostały rozmiary poszczególnych drużyn. Po drugie, w kobiecym turnieju piłki wodnej w 2020 roku weźmie udział nie 8, a 10 zespołów. Fiaskiem zakończyły się próby włączenia do programu mieszanych duetów w pływaniu synchronicznym oraz skoków z klifów.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski postanowił dać możliwość debiutu dwóm nowym dyscyplinom: koszykówce 3x3 oraz freestyle BMX. Zmian jest jednak dużo więcej. Wszystko po to, by igrzyska były "bardziej młodzieżowe, bardziej miejskie i bardziej kobiece".

Pełną listę zmian znajdziecie TUTAJ.