Pierwszy rekord globu w Stambule! - relacji z Mistrzostw Świata część druga

Szymon Gagatek 2012-12-14 21:25

Ryan Lochte ustanowił nowy rekord świata w finale 200 m stylem zmiennym podczas pływackich Mistrzostw Świata w Stambule. Amerykanin uzyskał czas 1:49.63 i poprawił swoje osiągnięcie z czempionatu globu w Dubaju, sprzed dwóch lat. Najlepszy w historii czas w stroju tekstylnym osiągnęła z kolei na 100 m stylem zmiennym Katinka Hosszu.

Lochte właściwie od początku wyścigu ścigał się tylko z czasem. Już po pięćdziesięciu metrach miał przewagę 0.54 s nad triumfatorem tegorocznej edycji Pucharu Świata – Kennethem To z Australii. Na półmetku na drugie miejsce wskoczył Laszlo Cseh, a różnica pomiędzy Amerykaninem a resztą stawki wzrosła do grubo ponad sekundy. Ostatecznie Lochte finiszował z czasem 1:49.63, a więc nowym rekordem świata i z ponad trzema sekundami przewagi nad drugim Daiyą Seto z Japonii (1:52.80). Tym samym podopieczny Gregga Troy’a został pierwszym człowiekiem w historii, który ten dystans przepłynął poniżej granicy 1 minuty i 50 sekund! Na trzecim stopniu podium znalazł się Cseh, który srebro przegrał z młodszym Azjatą o dziewięć setnych sekundy.

Niesamowitych emocji – pomimo braku Lotte Friis i Allison Schmitt, które przepadły w eliminacjach - dostarczył finał rywalizacji na 400 m stylem dowolnym pań. Różnica pomiędzy pierwszą a trzecią zawodniczką wyniosła zaledwie sześć setnych sekundy! O końcowym sukcesie – podobnie jak w rywalizacji mężczyzn zaważyło ostatnie pięćdziesiąt metrów. Wtedy to z trzeciej pozycji zaatakowała Melanie Costa Schmid. Hiszpanka zrobiła to na tyle skutecznie, że jako pierwsza dotknęła ściany (4:01.18), o dwie setne sekundy wyprzedzając Cloe Sutton. Na trzecim miejscu –z czasem 4:01.24 - wyścig zakończyła Mistrzyni Świata ze Stambułu na 800 m kraulem, Nowozelandka, Lauren Boyle, która tuż przed metą dzisiejszego wyścigu była jeszcze na prowadzeniu.

Na sprinterskim dystansie 50 m stylem dowolnym triumfował rewelacyjny Rosjanin, Vladimir Morozov. Z czasem 20.55 s (drugi wynik w historii w stroju tekstylnym), wyraźnie - o 0.33 s - wyprzedził Florenta Manaudou z Francji. Trzecie miejsce wywalczył Anthony Ervin (20.99), który był lepszy o cztery setne sekundy od George’a Bovella z Trynidadu i Tobago.

Świetnie w wyścigu na 100 m stylem zmiennym pań spisała się Katinka Hosszu, która uzyskała czas 58.49 s, a więc najlepszy w historii rezultat w stroju tekstylnym! Węgierka o trzy dziesiąte sekundy wyprzedziła litewską sensację – Rutę Meilutyte. Zaledwie jedną setną wolniejsza była Chinka Zhao Jing. Meilutyte będzie miała okazję jeszcze jutro powiększyć swój dorobek medalowy. Dziś była druga w półfinałach 100 m stylem klasycznym, przegrywając tylko z Rikke Moeller Pedersen, która czasem 1:04.11… poprawiła o jedną setną sekundy swój rekord Europy, ustanowiony przed kilkunastoma dniami na mistrzostwach Starego Kontynentu w Chartres!

Na zakończenie dnia dostaliśmy finał sztafet 4x100 m stylem zmiennym. Swoją znakomitą dyspozycję z kwalifikacji potwierdziły Dunki. Mie Nielsen, Rikke Moeller Pedersen, Jeanette Ottesen i Pernille Blume uzyskały świetny czas – 3:49.87 i o sekundę wyprzedziły Australijki. Amerykankom, które finiszowały na trzeciej pozycji, nie pomógł nawet wzmocniony skład. Co ciekawe – wczorajsza sensacyjna zwyciężczyni 100 m stylem grzbietowym – Olivia Smoliga – dziś na pierwszej zmianie nie miała żadnych szans z Nielsen, którą w czwartek pokonała.

Złoci medaliści trzeciego dnia Mistrzostw Świata – ciąg dalszy:

400 m stylem dowolnym kobiet:
Melanie Costa Schmid (Hiszpania)   4:01.18

50 m stylem dowolnym mężczyzn:
Vladimir Morozov (Rosja)   20.55 s

100 m stylem zmiennym kobiet:
Katinka Hosszu (Węgry)   58.49 s (Rekord Mistrzostw Świata)

200 m stylem zmiennym mężczyzn:
Ryan Lochte (USA)   1:49.63 (Rekord Świata)

4x100 m stylem zmiennym kobiet:
Dania   3:49.87

 

Planowane starty Polaków w jutrzejszej sesji kwalifikacyjnej:

50 m stylem grzbietowym (K) - Aleksandra Urbańczyk (seria 5/7, tor 5)

100 m stylem dowolnym (M) - Konrad Czerniak (seria 14/16, tor 5)

100 m stylem motylkowym (K) - Anna Dowgiert (seria 5/7, tor 0)

100 m stylem zmiennym (M) - Jan Świtkowski (seria 8/9, tor 1)

200 m stylem zmiennym (K) - Alicja Tchórz (seria 3/5, tor 8), Karolina Szczepaniak (seria 5/5, tor 7)