Umiejętności psychologiczne w codziennym treningu

Joanna Budzis 2017-03-16 20:04

Przygotowanie mentalne można podzielić na trzy etapy, które są ze sobą współzależne. Oznacza to, że bez opanowania podstawowych umiejętności, nie jest możliwe wytrenowania kolejnych, trudniejszych umiejętności, które są nam potrzebne w chwili wyścigu. Wielu zawodników desperacko szuka kontaktu ze specjalistą tuż przed zbliżającymi się zawodami mając nadzieję, że jedna rozmowa pomoże im opanować stres.

Przygotowanie mentalne to jednak długofalowy proces doskonalenia umiejętności i jak każdy inny trening umiejętności fizycznych, taktycznych i technicznych, wymaga wielokrotnych powtórzeń i wytworzenia nawyków. Opanowanie emocji i stresu to umiejętności, które każdy chce posiadać. Jest to najwyższy poziom świadomości ciała i umysłu, który można wykształcić zaczynając i pracując u podstaw. Zacznijmy więc od podstaw. Etap 1-podstawowe umiejętności psychologiczne czyli wszystko to co pomoże ci efektywniej trenować i wykorzystywać swój potencjał na co dzień. Motywacja to proces realizacji indywidualnych potrzeb, decyduje co jest ważne i ile energii zostanie poświęcone na wykonanie danej czynności czy zadania. To czy dasz z siebie wszystko czy tylko trochę, zależy więc od tego ile to dla ciebie znaczy. Żeby zapanować nad motywacją, stale ją wzmacniać i odbudowywać  z gruzów porażek, trzeba wiedzieć co jest ważne, czyli określać cele. Jak określił to Bob Bowman (trener Michaela Phelphsa), cele są dla zawodnika jak mapa drogi,  a trener to GPS.  Mając ustalone cele, odległe i codzienne, możemy monitorować progres i utrzymywać wysoki poziom motywacji. Dla przykładu, jeśli cele są zbyt wysokie i nie widać efektów pracy, motywacja spada i zawodnik przestaje wierzyć w siebie. Kiedy odpuszcza, trener denerwuje się bo wie, że zawodnika stać na wiele więcej. GPS mówi „kontynuuj prosto przez kolejne 50km”, a pojazd nieoczekiwanie skręca z drogi. Poziom motywacji  i zaangażowania u zawodnika jest zależny od tego czy odnosi sukces i czy realizuje swoje cele. Jeśli motywacja spada i jest niska, to znaczy, że cel jest nieistotny albo zbyt wysoki i zawodnik nie widzi postępów. Wtedy właśnie należy rozłożyć cele na mniejsze, których efekty będą widoczne w krótkim czasie. 

Oprócz motywacji i formułowania celów, do podstawowych umiejętności psychologicznych niezbędnych w codziennym treningu zaliczamy pozytywne nastawienia i wiarę w siebie. Spadek zaangażowania, chęci, satysfakcji, otwartości na uwagi i sugestie trenera oraz brak wiary we własne umiejętności może skutecznie zakłócić twoje przygotowania. Poświęcając czas na codzienne kształtowanie tych elementów zbudujesz swoją świadomość jako zawodnik. Rozwój tej sfery jest w kwestii zawodnika, a trener tylko wspomaga ten proces. Dopiero tak świadomy zawodnik, może zabrać się za etap drugi i umiejętności przygotowawcze. Może zacząć wykorzystywać trening wyobrażeniowy i skutecznie stosować pozytywny dialog wewnętrzny przygotowując się do występu na zawodach. Zwieńczeniem rozwinięcia podstawowych i przygotowawczych umiejętności jest etap trzeci, czyli kontrola koncentracji, emocji i stresu. Wszystkie te umiejętności pomogą ci zapanować nad ciałem i emocjami oraz wykorzystać w pełni swój potencjał. Jeśli myślisz, że potrafisz efektywnie trenować i startować na zawodach, pomyśl co jeszcze nie zostało w tobie odkryte… 

W tym celu został opracowany program szkoleń i warsztatów dla zawodników i trenerów.  Zawodnicy będą mogli poznać i wyćwiczyć umiejętności psychologiczne, które pomogą im efektywniej trenować i startować na zawodach. Trenerzy poznają techniki i narzędzia, które pozwolą im skuteczniej pracować i wspierać zawodników w rozwoju wspomnianych umiejętności psychologicznych. Trzy etapy szkoleń i warsztatów będą odbywać się będą w głównych miastach okręgów pływackich. Zapisz się na pierwsze edycje:

 

26 marca 2017- Lublin

1 kwietnia 2017- Toruń

8 kwietnia 2017- Wrocław

9 kwietnia 2017- Katowice

 

więcej informacji:

biuro@academystreamline.pl

www.facebook.com/academystreamline