Polska

Pływackie Święto w Szczecinie i Opolu!

Szymon Gagatek 2017-10-15 13:04

Weekend na krajowych pływackich arenach obfitował w kilka ciekawych wydarzeń, a sezon zimowy ruszył już pełną parą. W zawodach pokazali się reprezentanci naszego kraju, notując kilka wartościowych rezultatów, dla których było to zapewne tylko przetarcie przed startującą za tydzień kolejną edycją cyklu Grand Prix, którego pierwsze zawody odbędą sie na odnowionej pływalni w Oświęcimiu.

VII miting pływacki „Floating Arena Cup” zgromadził na listach startowych wielu świetnych pływaków, a prym wiedli oczywiście zawodnicy MKP Szczecin z Natalią Fryckowską i Filipem Zaborowskim na czele. Jednak to nie oni triumfowali w klasyfikacji generalnej. Do Szczecina przyjechali także goście zza granicy, z niemieckiego klubu WSV Wolgast.

 W dwudniowej rywalizacji w Szczecinie najlepsza wśród kobiet okazała się Weronika Margula, która w dwóch najwyżej punktowanych występach zgromadziła 1371 pkt i nieznacznie wyprzedziła w tabeli Joannę Mizak i Natalię Fryckowską. Szczecinianka zwyciężyła w konkurencji 200m stylem grzbietowym, a także wygrała zaciętą rywalizację na dystansach 400 i 800m stylem dowolnym z czasem bliskim jej rekordowi życiowemu 9:02.78, uzyskując za ten występ 688 pkt. Taki rezultat uplasował ją na drugiej lokacie w rankingu najlepszych wyników tych zawodów. Ponadto Margula notowała jeszcze drugie pozycje na 50 i 100m stylem grzbietowym, poprawiając w obu swoje rekordy życiowe (30.57 i 1:04.70).

Mizak w Szczecinie wystartowała zaledwie dwa razy, ale to i tak pozwoliło jej zając drugie miejsce w klasyfikacji najlepszych zawodniczek mitingu. Reprezentantka Stilonu Gorzów Wielkopolski triumfowała we Floating Arena w konkurencjach 100 i 200m stylem motylkowym, osiągając czasy odpowiednio 1:02.16 i 2:15.64.

Niespodziewanie dopiero na trzecim miejscu w tym rankingu znalazła się autorka najbardziej wartościowego rezultatu tych zawodów Natalia Fryckowska. Czwarta zawodniczka Igrzysk Europejskich w Baku w sprincie kraulowym to właśnie na tym dystansie uzyskała jedyny ponad siedmiuset punktowy wynik dwudniowej rywalizacji, notując dokładnie taki sam czas jak w 2015 roku w Azerbejdżanie 25.84, ale tym razem uczyniła to na krótkim basenie i otrzymała za niego 727 pkt. Przyszła studentka Virginia Tech okazała się także bezkonkurencyjna w zmaganiach na 50m stylem motylkowym oraz (28.60) i 100m stylem zmiennym (1:05.96).

Wśród mężczyzn niezłą dyspozycję w Szczecinie zaprezentował olimpijczyk Filip Zaborowski. Podopieczny Mirosława Drozda szczególnie dobrze pokazał się w konkurencji 400m stylem dowolnym, uzyskując prawie ośmiuset punktowy rezultat 3:48.77, najwyżej punktowany w tych zawodach (798 pkt). Zaskoczeniem dla wielu był też jego udział w zmaganiach delfinistów na dystansie 200m, w których ostatni raz kibice mogli go oglądać ponad trzy lata temu i gdzie solidnie poprawił najlepsze osiągnięcie w życiu wynikiem 2:02.89, pokonując zdecydowanie wszystkich rywali. Niespodzianką można chyba też nazwać jego porażkę w konkurencji 200m stylem dowolnym z Karolem Ostrowskim. Zaborowski pokonał dystans ponad cztery sekundy wolniej niż tydzień temu na Pucharze Świata w Doha, notując rezultat 1:51.27. Jego kolega klubowy jako jedyny pływał tu szybciej niż minuta i pięćdziesiąt sekund (1:49.82), a także poniżej pięćdziesięciu sekund na dystansie o połowę krótszym (49.45). Okazał się też zdecydowanie najszybszy w sprincie kraulowym (22.44).

Jednym z najciekawszych punktów programu szczecińskich zawodów był wyścig na dystansie 1500m stylem dowolnym mężczyzn, w którym walka o zwycięstwo rozegrała się pomiędzy Amadeuszem Kiełczewskim i Mateuszem Arndtem. W stojącej na wysokim poziomie potyczce lepszy okazał się reprezentant gospodarzy, który przypłynął do mety w czasie 15:17.01. Za ten wynik Kiełczewski uzyskał 790 pkt, co wywindowało go na trzecią lokatę wśród najlepszych pływaków tego mitingu. Drugi do mety dopłynął Arndt, któremu dobry występ w tej konkurencji oraz na 400m stylem dowolnym (druga lokata) dał zwycięstwo w klasyfikacji generalnej zawodów z suma 1518 pkt i pozwolił o osiem oczek wyprzedzić w tabeli Zaborowskiego.

Równolegle do zawodów w województwie zachodniopomorskim o opolskie Super Jedynki walczyli pływacy, którzy stawili się na starcie na pływalni Wodna Nuta. Na Krajowym Festiwalu Polskiego Pływania, który odbył się z okazji osiemsetnej rocznicy otrzymania praw miejskich przez miasto Opole rywalizowało aż 379 zawodników z Polski i zagranicy.

Najbardziej prestiżowy wyścig sobotnich zmagań, zorganizowanych przez MKS Zryw Opole, rozegrany został w konkurencji 800m stylem dowolnym, jako że dystans pokrywał się z urodzinami miasta. Do boju stanęli zarówno chłopcy jak i dziewczęta, wśród których zwycięzcę wyłonił rezultat punktowy. Najszybciej do mety dopłynął Maciej Jura z WKS Śląsk Wrocław (8:11.45), ale najbardziej wartościowy wynik zgodnie z pkt FINA zanotowała Paulina Piechota, uzyskując czas 8:40.05, warty 783 pkt i to ona otrzymała tę wyjątkową Super Jedynkę i nagrodę finansową za zwycięstwo. Dodatkowo reprezentantka UKS 190 Łódź zaliczyła też dobry występ na dystansie o połowę krótszym co dało jej tytuł najlepszej pływaczki zawodów w najstarszej kategorii wiekowej z łączną sumą 1547 punktów. Wśród roczników 2002-2003 najlepiej startowała Zofia Raszczuk (UKP Manta Jelcz Laskowice), a Wiktoria Bociek (KS Górnik Sosnowiec) była najskuteczniejsza wśród 12 i 13-latek. Zwyciężczynią wśród najmłodszych uczestniczek została Gabriela Gorczyca (Solne Miasto Wieliczka).

Wśród chłopców w aż trzech kategoriach wiekowych triumfowali pływacy WKS Śląsk Wrocław. Wśród najstarszych najlepszy okazał się autor najbardziej wartościowego wyników zawodów Maciej Jura, a także Tomasz Jackowski w roczniku 2002-2003 i spośród najmłodszych uczestników Jan Pepłowski . Najlepszym 12-13-latkiem został natomiast Jakub Kalkan (2004-2005) z Jedność 32 Przyszowice.  

Zawodnicy WKS Śląsk Wrocław zwyciężyli też w klasyfikacji medalowej tej imprezy, gromadząc na swoim koncie pokaźną ilość 53 krążków (20 złotych, 18 srebrnych i 15 brązowych), a największą zdobyczą medalową dla klubu mogła się poszczycić 13-letnia Justyna Traczyk, która wygrała konkurencje 100 i 200m stylem grzbietowym oraz 200m stylem zmiennym i 100m stylem dowolnym, a na dystansie dwa razy dłuższym zajęła drugą lokatę.

Okolicznościowe puchary Super Jedynka „800 lat Opola” z rąk prezydenta Miasta Arkadiusza Wiśniewskiego otrzymały zespoły sztafetowe MKS Zryw Opole wśród chłopców, KKS Włókniarz 1925 Kalisz i Rekin Świebodzice wśród dziewcząt oraz ponownie drużyna z Kalisza za zwycięstwo w konkurencji 4x50m stylem dowolnym mix.

fot. Szymon Pająk