Polska

Liga SMS: Oświęcim na czele

Szymon Gagatek 2017-12-01 23:06

Drużyna Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Oświęcimia prowadzi po pierwszym bloku rywalizacji I rundy Ligi SMS, która rozpoczęła się dziś na pływalni w Oświęcimiu. W zespole gospodarzy prym wiodła w piątek ich liderka Katarzyna Kołodziej, zdobywając aż trzy medale. Ze znakomitej strony pokazał się także Kacper Stokowski, który zachwycił kibiców swoim występem na dystansie 50m stylem dowolnym.

Gospodarze na prowadzeniu

Oświęcimianie swoją walkę o odebranie prymatu najlepszej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Szczecinowi rozpoczęli od samego początku zawodów i już po pierwszym bloku pływackich zmagań mają nad nimi niemal sto punktów przewagi. Gospodarze znakomicie zaprezentowali się w piątek szczególnie w konkurencjach 100m stylem motylkowym dziewcząt oraz 400m stylem zmiennym chłopców, gdzie zgarnęli po dwa medale – złote: Katarzyna Kołodziej i Sebastian Ciastoń, a brązowe zawisły na szyjach Dominiki Adamiec i Mikołaja Kempy. Kołodziej poprowadziła też pływaczki z Oświęcimia do zwycięstwa w sztafecie 4x200m stylem dowolnym kobiet, w której triumfowała wraz z Justyną Pisarek, Martą Klimek i Natalią Lewandowską, a indywidualnie dorzuciła jeszcze do dorobku medalowego drużyny srebro w sprincie kraulowym. Niewiele zabrakło, a w pierwszej konkurencji dzisiejszego dnia również cieszyła by się z wygranej, gdyż do najlepszej na 50m stylem dowolnym Natalii Fryckowskiej straciła zaledwie dziewięć setnych sekundy. Uczennica szkoły z Oświęcimia w każdym dzisiejszym starcie poprawiała swoje rekordy życiowe, notując czas 25.74 na 50m stylem dowolnym i 1:00.49 na 100m stylem motylkowym.

Kadrowicze w dobrej formie

Za zbieranie punktów do klasyfikacji drużynowej dla szkoły z Bielan ostro zabrał się dzisiaj Kacper Stokowski, który błyszczał formą już od pierwszej piątkowej konkurencji. Na dystansie 50m stylem dowolnym Warszawianin zaliczył w tym roku kilka sukcesów, choć nie startował na nim zbyt często. W lipcu triumfował w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, ustanawiając tam swój rekord życiowy na obiekcie o rozmiarach olimpijskich, a dziś w Oświęcimiu dokonał tej sztuki na krótkim basenie, notując rezultat poniżej 22 sekund! Czas 21.91 pozwolił mu uplasować się na trzynastym miejscu najlepszych wyników w historii tej konkurencji w naszym kraju, a także zostać siedemnastym zawodnikiem w Polsce, któremu udało się złamać tę magiczną barierę w tej konkurencji. Trzy kwadranse później podopieczny Pawła Wołkowa zwyciężył jeszcze na dystansie 100m stylem motylkowym, gdzie w bezpośredniej walce pokonał swojego kolegę klubowego Bartosza Piszczorowicza, uzyskując wynik 52.58. Piszczorowicz nie miał za to sobie równych w konkurencji 200m stylem dowolnym, notując jedyny w dzisiejszej rywalizacji ponad ośmiuset punktowy rezultat – 1:46.30. Na najwyższym stopniu podium stawał także po wyścigu sztafetowym 4x200m stylem dowolnym, a ze złota cieszył się wraz z Kacprem Piotrowskim, Oskarem Jemielitą i Cezarym Butkiewiczem (7:22.28).Dzięki tym zwycięstwom szkoła z Bielan przewodzi w rankingu medalowym.

Waleczna młodzież

W większości konkurencji o najwyższe lokaty walczyli dziś zazwyczaj pływacy z najstarszych startujących w Oświęcimiu roczników, natomiast dwa razy na podium udało się wedrzeć także młodszym zawodniczkom - z rocznika 2002 i 2004. W rywalizacji sprinterskiej stylem klasycznym wśród dziewcząt na drugiej pozycji uplasowała się mistrzyni Polski 15-latek Aleksandra Kramer, reprezentująca SMS Zieloną Górę, która dała się pokonać jedynie Weronice Żmudzie z SMSu Lublin. Po raz kolejny w tym roku na oświęcimskiej pływalni znakomicie zaprezentowała się 13-letnia Łodzianka Wiktoria Guść, uzyskując tutaj swój drugi w życiu rezultat poniżej pięciu minut w konkurencji 400m stylem zmiennym, a zarazem nowy rekord życiowy - 4:56.46, który dał jej w dzisiejszych zmaganiach trzecią lokatę.