Świat

Pływackie finały tylko na ośmiu torach, nowe rekordy świata

Szymon Gagatek 2014-11-29 14:41

Dziś w Dausze odbył Nadzwyczajny Kongres FINA, podczas którego wprowadzono sporo zmian w przepisach dotyczących sportów wodnych. Najciekawsze dotyczące pływania, to te mówiące o rozgrywaniu finałów najważniejszych imprez wyłącznie na ośmiu, a nie dziesięciu torach, a także wprowadzenie rekordów świata juniorów na krótkim basenie.

W krótkim komunikacie FINA poinformowała jedynie szczątkowo o najważniejszych zmianach. Można w nim przeczytać między innymi o tym, że od teraz zmagania pływaków w sesjach finałowych najważniejszych imprez pod ich egidą będą mogły się odbywać jedynie na ośmiu torach, wykluczając tym samym ewentualność rozgrywania ich na dziesięciu torach, która w ostatnich latach była stosowana chociażby na zawodach organizowanych przez LEN - mistrzostwach Europy (25 m).

FINA usystematyzowała też kwestię juniorskich rekordów świata na długim basenie, oraz podjęła decyzję o wprowadzeniu rekordów globu dla młodych pływaków również na basenie 25-metrowym! Podjęto także decyzję o możliwości wprowadzenia elektronicznego licznika długości basenu pozostałych do zakończenia wyścigu dla zawodników pływających na 800 i 1500 m stylem dowolnym.

Według komunikatu działacze Międzynarodowej Federacji Pływackiej zdecydowali się także zmienić zasady dotyczące falstartu i stylu klasycznego. W dokumentach przygotowanych przed Kongresem była mowa o następujących zmianach:
*Dyskwalifikacja za przedwczesny start będzie musiała być zaobserwowana zarówno przez startera jak i przez sędziego głównego.
*W stylu klasycznym dozwolone będzie kopnięcie delfinowe w dowolnym momencie przed pierwszym kopnięciem do stylu klasycznego (a nie dopiero po rozpoczęciu pierwszego ruchu ramion jak dotychczas).

Dodatkowo do grona pięciu sportów wodnych, które znajdują się pod egidą FINA (pływanie, pływanie długodystansowe, pływanie synchroniczne, skoki do wody i piłka wodna) dołączyła szósta dyscyplina: high diving. Rywalizacja w skokach do wody z wysokości 27 m (mężczyźni) i 20 m (kobiety) odbyła się już podczas mistrzostw świata w Barcelonie w 2013 roku.

W trakcie Kongresu zaprezentowano również kilka nowych konkurencji. Już za niedługo fani skoków do wody będą się mogli emocjonować rywalizacja par mieszanych w skokach z trampoliny 3m i 10-metrowej wieży. Również w pływaniu synchronicznym doczekamy się wyjątkowego wydarzenia. Do rywalizacji zostaną dopuszczeni mężczyźni! Specjalnie dla nich utworzono konkurencję duetów, w których będą startować wraz z partnerkami.

W najbliższym czasie Międzynarodowa Federacja Pływacka powinna też oficjalnie podać do wiadomości minima na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro. #staytuned