Świat

Budapeszt 2017: Wojdak zaskoczył faworytów! Mamy srebro!

Szymon Gagatek 2017-07-26 21:27

Niesamowita walka o medal mistrzostw świata Wojciecha Wojdaka zakończyła się sukcesem! Podopieczny Marcina Kacera w fantastycznym stylu sięgnął po srebro na dystansie 800 m stylem dowolnym, pokonując wielkich faworytów! Do mety za Polakiem przypłynęli między innymi medaliści ostatniego czempionatu globu: Sun Yang i Gregorio Paltrinieri.

Nasz zawodnik przez cały wyścig utrzymywał fantastyczne tempo. Tak jak w eliminacjach pilnował Gregorio Paltrinieriego, a nawet próbował wychodzić przed niego i obejmować prowadzenie. W końcówce wyścigu miał jeszcze wystarczająco dużo sił, by urwać się znakomitemu Włochowi. Wtedy jednak do walki o złoto włączył się kolejny reprezentant Italii, Gabriele Detti. Jego finisz pozwolił mu nie tylko na zdobycie pierwszego w karierze tytułu mistrza świata, ale także na odebranie Paltrinieriemu rekordu Europy. Od dziś wynosi on 7:40.77. 

Reprezentujący BOSiR Brzesko Wojdak dopłynął do mety z wynikiem 7:41.73 i mógł się cieszyć ze srebra. Dodatkowo poprawił najlepszy czas w historii polskiego pływania o ponad cztery sekundy i w klasyfikacji wszechczasów tej konkurencji przeskoczył z osiemnastej na ósmą pozycję! Paltrinieri ostatecznie stanął na podium, ale tym razem musiał mu wystarczyć brąz. Całkowicie nie poradził sobie natomiast Sun Yang. Zdobywca złotych medali na 200 i 400 m stylem dowolnym, który bronił tytułu, był dopiero piąty, przegrywając jeszcze z Henrikiem Christiansenem z Norwegii.

Najszybsi zawodnicy w historii 800 m stylem dowolnym:
7:32.12
  Zhang Lin (Chiny; MŚ 2009)
7:35.27   Oussama Mellouli (Tunezja; MŚ 2009)
7:38.57   Sun Yang (Chiny; MŚ 2011)
7:38.65   Grant Hackett (Australia; MŚ 2005)
7:39.16   Ian Thorpe (Australia; MŚ 2001)
7:40.77   Gabriele Detti (Włochy; MŚ 2017)
7:40.81   Gregorio Paltrinieri (Włochy; MŚ 2015)
7:41.73   Wojciech Wojdak (Polska, MŚ 2017)

Dla Wojdaka to największy sukces w karierze. Wśród seniorów stał do tej pory na podium mistrzostw świata na krótkim basenie w Windsorze. W grudniu ubiegłego roku zajął trzecie miejsce na dystansie 1500 m stylem dowolnym. W Budapeszcie czeka go jeszcze start właśnie w tej konkurencji. Wyścigi eliminacyjne zaplanowano na sobotni poranek.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.