Świat

Glasgow 2018: Historyczny występ sztafety, Świtkowski i Czerniak w czołówce

Szymon Gagatek 2018-08-06 10:30

Czwartą sesję eliminacyjną mistrzostw Europy w Glasgow zakończyliśmy z trzema kwalifikacjami do półfinałów: Jana Świtkowskiego i Kacpra Majchrzaka na 200 m stylem dowolnym oraz Konrada Czerniaka na 50 m stylem motylkowym. Z kolei w finale popłynie nasza sztafeta mieszana 4x100 m stylem zmiennym.

200 m stylem dowolnym mężczyzn

Podrażniony 6. miejscem w finale 200 m stylem motylkowym Jan Świtkowski ambitnie podszedł do eliminacji na tym samym dystansie wśród kraulistów. Lublinianin uzyskał czas 1:48.09 i dał się wyprzedzić zaledwie trzem rywalom, bardzo pewnie wchodząc do najlepszej szesnastki. Wyżej od niego znaleźli się tylko Danas Rapsys z Litwy (1:46.55), Michaił Wekowiszczew z Rosji (1:46.67) i Brytyjczyk James Guy (1:47.67). W popołudniowych wyścigach zobaczymy też Kacpra Majchrzaka, który po wyjściu z wody nie był jednak z siebie zbyt zadowolony. Cztery długości basenu przepłynął w 1:49.23 i uplasował się na 17. lokacie, 15. wśród osób walczących o półfinały. Na 24. miejscu sklasyfikowany został natomiast trzeci z Polaków, Jan Hołub, który tym razem zanotował wynik 1:49.55 - minimalnie gorszy od rekordu życiowego, z którym przyleciał do Szkocji.

Czołówka eliminacji 200 m stylem dowolnym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

200 m stylem klasycznym kobiet

Bardzo blisko znalezienia się w sesji popołudniowej na 200 m stylem klasycznym była Weronika Hallmann. Nasza żabkarka popłynęła rano bardzo podobnie, jak na niedawnej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie ustanawiała życiówkę. Do mety dopłynęła w czasie 2:29.59, wolniejszym o szesnaście setnych sekundy od wyniku uzyskanego dwa tygodnie temu w Gliwicach. Taki rezultat dał jej 19. pozycję. Awans był w zasięgu Polki, do ostatniej półfinalistki zabrakło jej bowiem zaledwie trzynastu setnych. Zmagania zominowały Dunki, które jako jedyne w eliminacjach złamały barierę dwóch minut i dwudziestu sześciu sekund: Rikke Moeller Pedersen (2:25.73) i Thea Blomsterberg (2:25.98). Bez większego wysiłku, na 9. miejscu, pierwszy etap przebrnęła też Julija Jefimowa.

Czołówka eliminacji 200 m stylem klasycznym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

50 m stylem motylkowym mężczyzn

Świetnie w eliminacjach 50 m stylem motylkowym poradził sobie nasz najlepszy delfinista, Konrad Czerniak. Brązowy medalista mistrzostw świata w Kazaniu w tej konkurencji uzyskał rezultat 23.45 i został sklasyfikowany na 5. miejscu, ex aequo z Olegiem Kostinem z Rosji. To najlepsze osiągnięcie Puławianina w tym sezonie i jeden z lepszych wyników, jakie w swojej karierze notował w porannych startach (najszybszy był właśnie w Rosji: 23.38). Problemów z wywalczeniem pozycji lidera stawki nie miał Andrij Howorow z Ukrainy. Rekordzista świata jako jedyny pokonał jedną długość basenu w czasie poniżej 23 sekund (22.90). Poza półfinałami znaleźli się natomiast dwaj pozostali reprezentanci Polski. Paweł Sendyk był 29. (24.07), a Michał Chudy 41. (24.36).

Czołówka eliminacji 50 m stylem motylkowym mężczyzn (screen: dailymotion.com/lentv):

100 m stylem grzbietowym kobiet

Rywalizacja grzbiecistek na dystansie 100 metrów odbyła się dziś niespodziewanie bez Alicji Tchórz. Niestety, podopiecznej Grzegorza Widanki, która w Glasgow znajduje się w świetnej formie, w trakcie rozgrzewki odnowiła się dawna kontuzja. Ból mięśni międzyżebrowych nie pozwolił jej na przystąpienie do wyścigu eliminacyjnego. Pozostaje nam jedynie mieć nadzieję, że uraz uda się wyleczyć przed czwartkiem, gdy rozpocznie się walka żeńskich sztafet w stylu zmiennym. Pozostałe reprezentantki naszego kraju spisały się dziś bowiem gorzej niż chociażby na mistrzostwach Polski. Agata Naskręt uplasowała się na 34. miejscu (1:03.28), a Weronika Górecka na 43. (1:04.82). Najszybciej dwie długości basenu pokonały Marherita Panziera z Włoch, Anasazja Fesikowa z Rosji i Mie Nielsen z Danii, które złamały barierę jednej minuty.

Czołówka eliminacji 100 m stylem grzbietowym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):

4x100 m stylem zmiennym mix

Ostatnie polskie emocje tego poranka były związane z pierwszym startem naszej sztafety mieszanej 4x100 m stylem zmiennym na wielkiej międzynarodowej imprezie wśród seniorów. Do tej pory reprezentacyjne zmagania z udziałem Biało-czerwonych w tej konkurencji mogliśmy śledzić tylko na imprezach juniorskich, a najlepszy rezultat do dziś należał do ekipy z 2013 roku, która na mistrzostwach Europy juniorów wywalczyła brąz. W Poznaniu Agata Naskręt, Marcin Stolarski, Jerzy Twarowski, Wioletta Orczykowska zanotowali czas 3:54.30, zdobywając brąz.

Po pięciu latach w dziejach polskiego pływania ponownie zapisał się Stolarski, płynąc na zmianie w stylu klasycznym. Nasz żabkarz wskoczył o wody po Kacprze Stokowskim (55.21 w grzbiecie) i uzyskał wynik 1:00.40. Następnie zaprezentowały się Anna Dowgiert (59.47 w delfinie) i Katarzyna Wilk (54.43 w kraulu). Rezultat 3:49.51 pozwolił nam zająć 6. miejsce w klasyfikacji końcowej i awansować do finału! Rano najszybsi byli Holendrzy, przed Niemcami i Rosjanami.

Skład finału sztafet mieszanych 4x100 m stylem zmiennym (screen: dailymotion.com/lentv):

1500 m stylem dowolnym kobiet

Na zakończenie eliminacji odbyły się jeszcze dwa wyścigi pań na 1500 m stylem dowolnym. Pierwszy zdominowała Sarah Koehler z Niemiec (16:06.72), ale w drugim odpowiedziała jej Simona Quadarella, która ma już na swoim koncie złoto na dystansie 800 metrów. Włoszka zanotowała rezultat 16:06.72. Trzecia była Ajna Kesely z Węgier, a tuż za nią uplasowała się Julia Hassler, która jutro po południu powalczy o pierwszy w historii medal mistrzostw Europy dla Liechtensteinu. 

Skład finału 1500 m stylem dowolnym kobiet (screen: dailymotion.com/lentv):