Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 13.10

Szymon Gagatek 2017-10-13 23:33

Znamy składy niedzielnego starcia sprinterów w "Raia Rapida", LEN ogłosił nowego dyrektora wykonawczego, medaliści olimpijscy z wizytą w Australii, Peaty wyróżniony honorowym brytyjskim odznaczeniem – oto informacje, który znalazły się dziś w Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

Ogłoszone zostały w końcu składy ekip, biorących udział w szóstej edycji prestiżowych zawodów „Raia Rapida”, które w niedzielę rozegrane zostaną na pływalni Maria Lenk w Rio de Janeiro. W walce o miano najszybszej drużyny udział wezmą zawodnicy z czterech krajów: Brazylii, USA, Włoch i Argentyny. O ile gospodarze odkryli karty już dawno, lista uczestników pozostałych ekip ukazała się dopiero teraz. W tym roku po raz pierwszy do walki przystąpią również kobiety, a drużyny składać się będą z dwóch pływaków i dwóch pływaczek.

KRAJ/STYL

st. Grzbietowy

st. klasyczny

st. motylkowy

st. dowolny

Brazylia

Etiene Medeiros

Joao Gomes Jr

Daynara de Paula

Bruno Fratus

USA

Hellen Moffit

Chuck Katis

Kendyl Steward

Anthony Erwin

Włochy

Elena Gemo

Paolo Scozzoli

Elena di Liddo

Lorenzo Benatti

Argentyna

Andrea Berrino

Facundo Miguelena

Maria Belen Diaz

Federico Grabich

 

Patrząc na tegoroczne składy wydaje się, że największe szanse na podtrzymanie zwycięskiej passy mają Brazylijczycy, którzy mają w swoich szeregach mistrzynię i rekordzistkę świata w konkurencji 50m stylem grzbietowym Etiene Medeiros oraz srebrnych medalistów mistrzostw globu z Budapesztu na 50m stylem klasycznym i dowolnym Joao Gomesa i Bruno Fratusa. Silną konkurencję stworzą im z pewnością Włosi, którzy do walki desygnowali tym razem wicemistrzynię Uniwersjady w Tajpej na 50m stylem motylkowym Elenę di Liddo, rekordzistkę kraju w sprincie grzbietowym Elenę Gemo i byłego mistrza świata wśród żabkarzy na najkrótszym dystansie Paolo Scozzolli’ego. Ciekawy skład wysyłają do Brazylii natomiast Amerykanie, wśród których najbardziej znaną postacią jest dwukrotny mistrz olimpijski, choć nie prezentujący w tym sezonie najwyższej formy, Anthony Ervin, a obok niego wystąpią zdobywczynie drugiej i trzeciej lokaty w tegorocznym czempionacie USA w sprincie motylkowym Hellen Moffit i Kendyl Steward, z tym że pierwsza z nich ścigać się będzie z grzbiecistkami. Zaskakujący wybór padł natomiast w stylu klasycznym, gdzie do boju desygnowany został mało znany Chuck Katis. Wśród Argentyńczyków uwagę zwraca jedynie kraulista – zdobywca pierwszego medalu mistrzostw świata w pływaniu dla swojego kraju (brązowego w Kazaniu) Federico Grabich. Start rywalizacji w niedzielę o 15.00 czasu polskiego.

===============

Podczas ostatniego posiedzenia prezydium Europejskiej Federacji Pływackiej w Ostii, jej prezydent Paolo Barelli ogłosił nowego dyrektora wykonawczego LEN, którym od 1 października został Gianni Minervini. Zastąpił on na stanowisku Paulo Frischknechta, który z powodów osobistych zrezygnował z piastowania tej funkcji po czterech latach. Ze względu jednak na fachową wiedzę i wysokie kwalifikacje, LEN wyraziła zainteresowanie dalszą współpracą z ustępującym Portugalczykiem, jednak już w innej roli – prawdopodobnie jako konsultanta ds. Zarządzania Sportem lub doradcę ds. Projektów Specjalnych. Nowy dyrektor wykonawczy wcześniej jako były pływak trzy razy uczestniczył w igrzyskach olimpijskich, zdobył dwa medale mistrzostw świata w konkurencji 100m stylem grzbietowym (srebro w Madrycie w 1986 roku i brąz w Perth w 1991) oraz pięć brązowych krążków mistrzostw Starego Kontynentu. W 2009 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora komitetu organizacyjnego mistrzostw świata w pływaniu, które odbyły się w Rzymie.

================

Mistrzyni olimpijska z Londynu Ruta Meilutyte i medalista igrzysk z Rio Daiya Seto wybrali się na dwutygodniowy pobyt do Gold Coast, aby trenować pod okiem szkoleniowca Michael’a Bohl’a. Asutralijski trener, który w tym roku objął posadę w nowoczesnym centrum szkoleniowym Uniwersytetu Griffith, wychowawca choćby multimedalistki olimpijskiej Stephanie Rice, przyjął pod swoje skrzydła zagranicznych gości, którzy realizowali zadania wraz grupą jego najlepszych zawodników. Litewska żabkarka i japoński zmiennista mieli okazję odbyć wspólne treningi m.in. z najczęściej dekorowaną reprezentantką kraju z Antypodów podczas mistrzostw świata w Budapeszcie Emmą McKeon, srebrną medalistką z Rio Madeline Groves, a także Davidem McKeon, Danem Smith czy Grantem Irvine.

=================

Mistrz olimpijski oraz rekordzista świata na 50 i 100m stylem klasycznym Adam Peaty został w środę uhonorowany za zasługi na rzecz brytyjskiego pływania. Odznaczenie orderu imperium brytyjskiego wręczył mu książę Cambridge - William. Najlepszy aktualnie żabkarz świata otrzymał klasę Członka Orderu (MBE). Wraz z nim nagrodę odebrał również golfista Justin Rose, mistrz olimpijski z Rio i dwukrotny zwycięzca turnieju Masters oraz jeden z zaledwie pięciu golfistów na świecie, którzy wygrywali oficjalne turnieje w tej dyscyplinie sportu na wszystkich sześciu kontynentach, na których są one rozgrywane.