Świat

TYR PSS: Ledecky znów najlepsza na świecie!

Joanna Kwatera 2018-06-09 17:38

W czwartek w Santa Clara ruszył piąty już przystanek tegorocznego cyklu TYR Pro Swim Series. Pierwszego dnia zawodnicy ścigali się na dystansie 1500m stylem dowolnym, a zmagania kraulistów wygrali Zane Grothe i Ashley Neidigh. Na udział w tych rozgrywkach nie zdecydowała się tym razem Katie Ledecky, która za to wczoraj błysnęła formą na krótszym dystansie kraulowym.

Nie zwalnia tempa przygotowań do mistrzostw Pacyfiku Ledecky. Mistrzyni olimpijska po znakomitych występach w TYR Pro Swim Series w Indianapolis, także dzisiejszej nocy wpisała się na listę najlepszych wyników uzyskanych w tym roku na świecie, na dystansie 200m stylem dowolnym, wygrywając zmagania w Santa Clara z czasem 1:54.56. Ten wynik to także jej trzecim najlepszym w karierze i dwunastym w dziejach tej konkurencji. Ledecky już w eliminacjach  popisała się rewelacyjnym osiągnięciem, notując po czterech długościach basenu 1:55.82. Na mecie wyścigu finałowego o ponad trzy sekundy wyprzedziła Melanie Margalis i Leah Smith.

W pierwszych prestiżowych zawodach w tym sezonie na 50metrowej pływalni pokazał się w Santa Clara Caeleb Dressel. Drugi najszybszy człowiek w historii na dystansie 100m stylem motylkowym wygrał spokojnie piątkowe zmagania delfinistów, choć do zwycięstwa wystarczył mu zaledwie wynik 52.20. Wśród kobiet triumfowała Kelsi Dahlia (57.55). Z niemal identycznym czasem jak niespełna przed miesiącem zmagania żabkarek na najdłuższym dystansie stylem klasycznym wygrała Lilly King, uzyskując w George F. Haines International Swim Center wynik słabszy jedynie o dwie setne sekundy niż w Indianapolis 2:24.97. Niespodziewanie wśród mężczyzn najszybszy nie okazał się Chase Kalisz, który przyzwyczaił już kibiców, że w tej konkurencji również skutecznie radzi sobie nawet z najlepszymi, a będący ostatnio w słabszej formie wicemistrz olimpijski z Rio Josh Prenot. Amerykanin uzyskał rezultat 2:10.15.

Kalisz natomiast nie miał sobie po raz kolejny równych na 400m stylem zmiennym i na tym dystansie pozostał niepokonany w tegorocznej edycji TYR Pro Swim Series. Jego czas to 4:11.62. Daleko za nim do mety dotarli na dwóch kolejnych miejscach Takeharu Fujimori i Mark Szaranek.

Ponadto na najwyższy stopień podium wchodzili dziś: Andrew Seliskar zwycięzca 200m stylem dowolnym (1:48.35), Ella Eastin najlepsza na 400m stylem zmiennym (4:38.99) oraz grzbieciści Ryan Murphy (1:56.06) i Regan Smith (2:09.60), którzy zwyciężyli na dystansie 200m.

Na koniec piątkowej sesji finałowej rozegrano jeszcze zmagania sztafetowe w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, a w bardzo zaciętej rywalizacji najlepiej z dystansem poradzili sobie podopieczni Lenny’ego Krayzelburg’a w składzie: Matt Grevers, Nicolas Fink, Kelsi Dahlia i Abbey Weitzeil, meldując się na mecie z czasem 1:43.40.

KOMPLET WYNIKÓW