Polacy znów szybcy, pech Wernera

Szymon Gagatek 2013-03-29 21:22

Dwaj Polacy - Marcin Cieślak i Marcin Tarczyński – awansowali do finału A rywalizacji na dystansie 100 jardów stylem motylkowym podczas sesji kwalifikacyjnej drugiego dnia Mistrzostw NCAA Dywizji I, które odbywają się w Indianapolis. W wieczornej sesji zobaczymy też Pawła Wernera.

Tym razem to Tarczyński uzyskał lepszy rezultat. Czas 45.97 s – identyczny, jak czas zgłoszenia – dał mu czwarte miejsce. Cieślak był wolniejszy o siedem setnych sekundy i zajął szóstą lokatę. Walka w finale zapowiada się zatem bardzo ciekawe, choć zdecydowanym faworytem do zwycięstwa będzie kolega Tarczyńskiego z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Tom Shields, który rano przepłynął cztery długości basenu w 45.27 s.

O wielki finał na dystansie 200 jardów stylem dowolnym dosłownie otarł się Paweł Werner. Zawodnik Uniwersytetu Florydy uzyskał rano czas 1:33.90 i do ósmego miejsca zabrakło mu… dwóch setnych sekundy! Pozostanie mu zatem walka o zwycięstwo w finale B.

Druga sesja kwalifikacyjna rozpoczęła się od wyścigów sztafetowych 4x50 jardów stylem zmiennym. W drużynie Uniwersytetu Florydy na trzeciej zmianie wystąpił Cieślak i pomógł swoim kolegom w wywalczeniu szesnastego miejsca, dającego awans do wieczornego finału B. Na odcinku stylem motylkowym Polak uzyskał czas 20.58 s.
Rano zaczęła się też rywalizacja o zwycięstwo w sztafecie 4x200 jardów stylem dowolnym. W pierwszej serii wystąpiła ekipa Virginia Tech, w barwach której startuje Michał Szuba. Polak uzyskał czas 1:38.04, ale sztafeta H2Okies zajęła ostatnią, szóstą pozycję.

Gwiazdami kwalifikacji byli zawodnicy startujący na dystansie 100 jardów stylem klasycznym: Kevin Cordes i Vladimir Morozov. Ten pierwszy popisał się fantastycznym występem, zostając pierwszym zawodnikiem ze Stanów Zjednoczonych, który złamał w tej konkurencji granicę 51 sekund, a co za tym idzie bijąc rekord Ameryki, czasem 50.93 s! Rosjanin musiał uznać wyższość swojego rywala, finiszując na drugiej pozycji (52.05 s).