Polska

MP Lublin: Dominacja zwycięzców, rekordowy występ 17-latka

Joanna Kwatera 2017-05-21 15:42

Alicja Tchórz i Michał Poprawa zwyciężyli w ostatniej konkurencji, rozgrywanej w sobotę na pływalni Aqua Lublin. Rekordowym osiągnięciem popisał się natomiast 17-letni Jan Kałusowski, który wyśrubował najlepsze krajowe osiągnięcie w swojej kategorii wiekowej.

Wyścig w konkurencji 200m stylem zmiennym miał tylko jedną faworytkę i właściwie ciężko było szukać kogoś kto mógłby Alicji Tchórz choć minimalnie utrudnić to zadanie. Mająca wielką ochotę na piąty triumf w karierze na tym dystansie i pragnąca powrócić na szczyt po roku przerwy zawodniczka Juvenii Wrocław nie pozostawiła złudzeń przeciwniczkom, że jest najlepszą zmiennistką w naszym kraju. Dopływając do mety z wielką przewagą i czasem 2:15.33 otarła się nawet o swój rekord życiowy w tej konkurencji. Za nią ponad trzy sekundy do mety dotarła Kinga Paradowska (Piętnastka Bydgoszcz). Utalentowana szesnastolatka dwa razy w sobotę schodziła poniżej dwóch minut i dwudziestu sekund na tym dystansie, ustanawiając ostatecznie swój rekord życiowy na wyniku 2:18.84, a dzięki temu mogła cieszyć się z pierwszego w życiu medalu seniorskich mistrzostw Polski. Brązowy krążek z szyi ściągała jej rówieśniczka ze Śląska Wrocław Lidia Halicka, której dzięki znakomitemu występowi zgarnęła już drugi medal krajowego czempionatu tego wieczoru.

Blisko rekordu Polski w kategorii wiekowej 14 lat zakręciła się w finale Aleksandra Knop, która znów udowodniła, że w gronie starszych koleżanek czuje się bardzo dobrze i bez skrupułów walczy o jak najwyższe laury, zostawiając w tyle te bardziej utytułowane. Zawodniczka UKS 190 Łódź przepłynęła dystans w czasie 2:21.97 i została sklasyfikowana na piątej pozycji.

Wielu widziało w nim kandydata do złotego medalu, ale chyba nikt nie przewidywał takiego obrotu sprawy w wyścigu finałowym. Michał Poprawa miał tego wieczoru dość napięty harmonogram, ale mimo to potrafił zmobilizować się w ostatnim wyścigu tego dnia i w niespodziewany sposób pokazał swoim rywalom, że król może być tylko jeden. Prowadził od samego startu, powiększając jedynie przewagę nad resztą stawki, a dopaść go nie zdołał nawet triumfator na dystansie dwa razy dłuższym Dawid Szwedzki. Czasem 2:01.36 zawodnik AZS AWF Katowice o półtorej sekundy wyśrubował własne dotychczas najlepsze osiągnięcie w karierze. Drugi do mety dotarł Szwedzki, a brązowy krążek trafił w ręce coraz lepiej poczynającego sobie w obecnym sezonie w tej konkurencji Jana Kałusowskiego. Reprezentant Trójki Łódź czasem 2:03.70 ustanowił nowy rekord Polski juniorów 17-letnich i zapewnił sobie prawo startu podczas juniorskich mistrzostw Europy w Netanji.

Zawodnicy, którzy uzyskali minimum na mistrzostwa świata u Budapeszcie:

Kobiety:

Klaudia Naziębło (200m stylem grzbietowym)

Paulina Piechota (800m stylem dowolnym)

Dominika Sztandera (50m stylem klasycznym)

Aleksandra Urbańczyk (50m stylem grzbietowym)

Alicja Tchórz (50m stylem grzbietowym)

Mężczyźni:

Jan Świtkowski ( 100 i 200m stylem motylkowym, 200m stylem dowolnym)

Paweł Juraszek (50m stylem dowolnym)

Filip Wypych (50m styelm dowolnym)

Konrad Czerniak (100m stylem motylkowym)

Radosław Kawęcki (200m stylem grzbietowym)

Jakub Skierka (200m stylem grzbietowym)

Wojciech Wojdak (400 i 1500m stylem dowolnym)

Kacper Majchrzak (200m stylem dowolnym)

Tomasz Polewka (50 i 100m stylem grzbietowym)

Dawid Szwedzki (400m stylem zmiennym)

Kacper Stokowski (50m stylem grzbietowym)

Filip Zaborowski (4x200m stylem dowolnym)

Antoni Kałużyński (4x200m stylem dowolnym)

Mateusz Wysoczyński (4x200m stylem dowolnym)