Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 29.09

Szymon Gagatek 2017-09-29 12:04

Wschodząca gwiazda delfina przenosi się z Europy do Brazylii; mniejsza liczba pływackich konkurencji na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio; wybrano trzeciego prezesa węgierskiej federacji w ciągu ostatniego roku; znamy kraje mające wziąć udział w tegorocznej edycji Raia Rapida - przedstawiamy Wam kolejny Pływacki Przegląd Wydarzeń z całego świata!

Dwukrotna mistrzyni Młodzieżowych Igrzysk w Nankinie oraz srebrna medalistka mistrzostw Europy w Londynie na 200 m stylem motylkowym, Liliana Szilagyi, opuszcza swój rodzinny kraj, by przygotowywać się do olimpijskiego startu w 2020 roku pod okiem brazylijskiego szkoleniowca Arilsona Silvy. Dwudziestoletnia Węgierka już od jakiegoś czasu planowała przenieść się za ocean, jednak pierwotnym kierunkiem jej wyprawy miały być Stany Zjednoczone. Od września miała bowiem rozpocząć studia na Uniwersytecie Florydy i pływać w grupie Gregga Troy'a. Postanowiła jednak wybrać Brazylię i byłego trenera Cesara Cielo. Ostatnio Silva wsprółpracował z Andrijem Howorowem z Ukrainy, którego w ubiegłym roku doprowadził do brązowego krążka mistrzostw świata na 50 m delfinem.

=====================

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski podjął decyzję o zmniejszeniu liczby konkurencji na najbliższych igrzyskach, które w 2020 roku odbędą się w Tokio. Najlepsi niepełnosprawni pływacy globu w stolicy Japonii powalczą o 146 kompletów medali. To o sześć mniej niż w Rio de Janeiro. Wiadomo także, że w programie znalazło się 76 konkurencji męskich i 67 kobiecych. Do tego dojdą aż trzy sztafety mieszane (w 2016 roku rozegrano tylko wyścig na 4x50 m stylem dowolnym). Niezmieniona zostanie natomiast liczba uczestników zawodów. Tak jak w ubiegłym roku do najważniejszej imprezy czterolecia zostanie dopuszczonych 620 pływaków. Szczegółowa lista konkurencji, które wejdą do programu igrzysk ma zostać opublikowana pod koniec tego roku.

=====================

Ostatni rok w Węgierskim Związku Pływackim (MUSZ) był dość burzliwy. Najpierw w listopadzie na ówczesnego prezesa federacji, Tamasa Gyarfasa, spadła lawina krytyki ze strony Katinki Hosszu i innych zawodników reprezentacji. Pod naciskiem gwiazd po 23 latach ustąpił ze stanowiska. W styczniu zastąpił go Gusztav Bienerth, który nie miał jednak zbyt dużego doświadczenia w pływaniu (wcześniej zajmował się piłką nożną i ręczną). To on stanął na czele zarządu podczas organizowanych w Budapeszcie mistrzostw świata. Na początku września został jednak niemal jednogłośnie odwołany, stosunkiem głosów 141-2 (10 wstrzymujących się). Jego następcą został Sandor Wladar, mistrz olimpijski na 200 m stylem grzbietowym z Moskwy. W najbliższych miesiącach przekonamy się czy tym razem zmiana będzie już trwalsza.

=====================

Już 15 października na pływalni im. Marii Lenk w Rio de Janeiro odbędą się coroczne prestiżowe zawody o nazwie Raia Rapida. W zmaganiach najlepszych sprinterów z czterech krajów (w tym roku będą to Brazylia, USA, Włochy oraz Argentyna) po raz pierwszy wystąpią kobiety. Każda reprezentacja wystawi czteroosobowe składy: panie będą się ścigać na 50 m stylem grzbietowym i motylkowym, a panowie na 50 m stylem klasycznym i dowolnym. Na zakończenie zawodów wspólnie popłyną w sztafetach mieszanych 4x50 m stylem zmiennym. Gospodarze wybrali już swój zespół. Utworzą go Etiene Medeiros, Joao Gomes Jr., Daynara de Paula oraz Bruno Fratus. Portal O Globo poinformował także, że wśród Amerykanów będzie można zobaczyć trzykrotnego mistrza olimpijskiego, Anthony'ego Ervina. Wkrótce powinniśmy poznać nazwiska pozostałych pływaków. Oficjalną stronę zawodów znajdziecie TUTAJ.