Świat

Gwangju 2015: Pójść w ślady koleżanki z kadry

Szymon Gagatek 2015-07-07 20:21

Jutrzejsza rywalizacja na Uniwersjadzie w Gwangju zdecydowanie przykuje naszą uwagę. Na słupkach startowych w koreańskiej pływalni zaprezentuje się cała męska część naszej kadry. Krzysztof Morawski, Michał Poprawa, Filip Wypych, Dawid Szulich i Paweł Furtek będą walczyć o to, by pójść w ślady Justyny Burskiej i znaleźć się w finałowej stawce swoich konkurencji.

Jako pierwszy do wody wskoczy Morawski, którego czeka start na jego koronnym dystansie, 200 m stylem grzbietowym. Zawodnik AZS AWF Warszawa na mistrzostwach Polski w Szczecinie po raz pierwszy w życiu złamał barierę dwóch minut i jego rekord życiowy daje mu teraz miejsce w czołówce listy startowej. Wydaje się, że po dobrym występie na o połowę krótszym dystansie nie powinien mieć najmniejszych problemów z zakwalifikowaniem się do szesnastki i po południu czeka go walka o finał.

Trudniejsze zadanie czeka zapewne Michała Poprawę, który legitymuje się trzynastym czasem zgłoszenia na mocno obsadzonym dystansie 100 m stylem motylkowym. W tej konkurencji dojdzie do ciekawej rywalizacji zwycięzców finałów na 50 i 200 metrów: Henrique Martinsa z Brazylii i Evgenya Koptelova z Rosji.

Aż dwóch Biało-czerwonych zobaczymy na dystansie 50 m stylem klasycznym. Pierwszy raz na Uniwersjadzie w Gwangju zaprezentuje się Filip Wypych, a o lepszy występ niż na dwukrotnie dłuższym dystansie na pewno postara się Dawid Szulich, który ma jeden z lepszych czasów zgłoszenia w całej stawce.

Na zakończenie kwalifikacji odbędzie się jeszcze rywalizacja panów na 1500 m stylem dowolnym. Będzie to ostatnia szansa na znalezienie się w finale dla Pawła Furtka. Mistrz Europy juniorów z 2013 roku w tej konkurencji wystartuje w drugiej z trzech serii, a zaraz obok Kohei Yamamoto z Japonii, który legitymuje się jedenastym w tym roku czasem na świecie (15:02.52). Spośród startujących w Gwangju zawodników szybciej w ostatnich miesiącach pływał tylko jego rodak, Ayatsugu Hirai. W tej samej serii popłynie również między innymi mistrz Uniwersjady na 800 metrów, Sergii Frolov z Ukrainy.

Jutro na pływalni Uniwersytetu Nambu zostaną rozdane tylko trzy komplety medali. Interesująco zapowiada się zwłaszcza finał 100 m stylem motylkowym. Półfinały nie dały żadnej odpowiedzi, która z zawodniczek powinna się jutro spisać najlepiej. Aż pięć pływaczek złamało barierę pięćdziesięciu dziewięciu sekund, a najszybsza spośród nich była Elena di Liddo z Włoch (58.21 s).

Po świetnym występie w amerykańskiej sztafecie 4x100 m stylem dowolnym, Jack Conger wydaje się być zdecydowanym faworytem rywalizacji indywidualnej kraulistów na dwóch długościach basenu. W dzisiejszych sesji popołudniowej był najlepszy, uzyskując czas 49.04 s. Za jego plecami uplasowali się ex aequo Henrique Martins z Brazylii i Marco Belotti z Włoch (49.37 s). Do walki o medale powinien się włączyć również rodak Congera, Seth Stubblefield (49.52 s).

Dobrego wyniku możemy się spodziewać po Japońskich żabkarkach. Do finału na dystansie 200 m stylem klasycznym z najlepszym wynikiem weszła Keiko Fukudome (2:25.80), która wyraźnie wyprzedziła koleżankę z reprezentacji, Aoki Reonę (2:27.04).

Starty Polaków w sesji kwalifikacyjnej, dzień V:
1:32 - 200 m stylem grzbietowym – kwalifikacje
   Krzysztof Morawski
2:00 - 100 m stylem motylkowym – kwalifikacje
   Michał Poprawa
2:26 - 50 m stylem klasycznym – kwalifikacje
   Dawid Szulich, Filip Wypych
2:48 - 1500 m stylem dowolnym – kwalifikacje
   Paweł Furtek

Ewentualne starty Polaków w sesji finałowej, dzień V:
12:08 - 200 m stylem grzbietowym – półfinały
   ew. Krzysztof Morawski
12:59 - 100 m stylem motylkowym – półfinały
   ew. Michał Poprawa
13:27 - 50 m stylem klasycznym – półfinały
   ew. Dawid Szulich, Filip Wypych

-----------------------------------------------

Transmisja (komentują: Sylwester Sikora, Maciej Bonecki):

Eurosport
6:45 – 8:15   sesja finałowa, IV dzień [powtórka]

Eurosport 2:
12:00 - 13:30   sesja finałowa, V dzień [NA ŻYWO]

Jutrzejszą relację z wyjątkowo krótkiej sesji finałowej zmagań pływaków na Uniwersjadzie będziemy mogli śledzić na żywo, tak jak w poprzednich dwóch dniach, na antenie Eurosportu 2. Bezpośredni przekaz z Gwangju rozpocznie się oczywiście o godzinie 12:00 polskiego czasu. Transmisja z walki o medale będzie dostępna również  w internecie, za pośrednictwem strony http://www.livefisu.tv/.