Świat

NCAA: Longhorns na prowadzeniu, rewelacyjny Nolan

Szymon Gagatek 2015-03-27 13:17

David Nolan został gwiazdą pierwszej sesji finałowej mistrzostw NCAA mężczyzn, które odbywają się w Iowa. Zawodnik Uniwersytetu Stanford wygrał rywalizację na 200 jardów stylem zmiennym i został pierwszym człowiekiem w historii, który pokonał ten dystans w czasie poniżej minuty i czterdziestu sekund! Na wyraźnym prowadzeniu w klasyfikacji punktowej są póki co reprezentanci Uniwersytetu Teksańskiego.

Interesująco zrobiło się już w pierwszej popołudniowej konkurencji. Rywalizacja sztafet 4x50 jardów stylem dowolnym zakończyła się przekonującym zwycięstwem zawodników Uniwersytetu Stanowego Północnej Karoliny. Po chwili okazało się jednak, że zawodnicy Wolfpack zostali zdyskwalifikowani za bezmyślny falstart na ostatniej zmianie (kiedy to znajdowali się na bardzo wyraźnym prowadzeniu) i pierwsze miejsce trafiło do reprezentantów Uniwersytetu Teksańskiego. Co ciekawe, pływacy NC State zostali ukarani dyskwalifikacją również w kwalifikacjach, wtedy jednak uwzględniono ich protest i przywrócono do finału A.

W rywalizacji o dziewiąte miejsce w tej konkurencji wystartował Paweł Werner. Polak popłynął w barwach Uniwersytetu Florydy na trzecim odcinku i uzyskał czas 19.65 s, a jego ekipa zajęła ostatecznie dziesiątą lokatę, przegrywając wyścig o zaledwie jedną setną sekundy z Arizoną. Podopiecznym Gregga Troy'a nie pomógł nawet świetny występ Caeleba Dressela, który na swojej zmianie zanotował wynik 18.66 s.

Uniwersytet Teksański powiększył znacznie swoją przewagę nad resztą stawki po finałach 500 jardów stylem dowolnym. Najszybszy okazał się Clark Smith, który wspaniałym finiszem wyprzedził szkockiego kolegę Wernera z drużyny Gators, Dana Wallace'a, schodząc poniżej granicy czterech minut i dziesięciu sekund (4:09.72). Kolejna magiczna bariera została złamana w finale 200 jardów stylem zmiennym. Autorem rekordu Ameryki został David Nolan z Uniwersytetu Stanford, który jako pierwszy w historii cały dystans pokonał w czasie poniżej minuty i czterdziestu sekund (1:39.38). Natomiast w zmaganiach sprinterów w stylu dowolnym najlepszy okazał się Dressel, wyprzedzając o siedem setnych sekundy faworyzowanego Krisa Gkolomeeva z Alabamy (18.67 s - 18.74 s).

Świetny dzień zawodników z Teksasu przypieczętowało ich zwycięstwo w finale rywalizacji sztafet 4x100 jardów stylem zmiennym. Jeszcze na półmetku przegrywali oni z wyraźnie z Uniwersytetem Kalifornijskim, w którym na pierwszej zmianie Ryan Murphy poprawił rekord NCAA na 100 jardów stylem grzbietowym, uzyskując czas 44.17 s, a przewagę powiększył jeszcze w stylu klasycznym Chuck Katis. Wtedy jednak do odrabiania strat rzucił się Joseph Schooling. Wielki talent z Singapuru pokonał swoją zmianę w stylu motylkowym w 43.95 s i zniwelował niemal całą stratę Longhorns, pozostawiając resztę w rękach Jacka Congera, który takiej sytuacji nie zmarnował. Zawodnicy Uniwersytetu Teksańskiego poprawili rekord NCAA i powiększyli przewagę nad podopiecznymi Dave'a Durdena w klasyfikacji generalnej do pięćdziesięciu dwóch punktów.

KOMPLET WYNIKÓW

Mistrzowie NCAA, I dzień:
4x50 jardów stylem dowolnym: Texas (Matt Ellis, John Murray, Jack Conger, Kip Darmody)   1:15.86
500 jardów stylem dowolnym: Clark Smith (Texas)   4:09.72
200 jardów stylem zmiennym: David Nolan (Stanford)   1:39.38 [rekord Ameryki]
50 jardów stylem dowolnym: Caeleb Dressel (Florida)   18.67 s
skoki - trampolina 1m: Steele Johnson (Purdue)   468.15 pkt
4x100 jardów stylem zmiennym: Texas (Kip Darmody, Will Licon, Joseph Schooling, Jack Conger)   3:01.23 [rekord NCAA]

Klasyfikacja punktowa po I dniu:
1. Texas   171 pkt
2. California   119 pkt
3. Florida   108 pkt
...6. Southern California   77 pkt
...26. Virginia Tech   2 pkt