Świat

NCAA: Wielkie emocje w Austin, Cieślak znów nie do zatrzymania

Szymon Gagatek 2014-03-29 13:23

To była szalona noc! Drugiego dnia Mistrzostw NCAA w Austin padały rekordy, sytuacja w walce o tytuł zmieniała się z konkurencji na konkurencję, a Marcin Cieślak po raz kolejny pokazał, że swoją przygodę z akademicką ligą chce zakończyć w najlepszym możliwym stylu. Polak, po pięknym pościgu za rywalami, zwyciężył w rywalizacji na dystansie 100 jardów stylem motylkowym i dziś powalczy o potrójną koronę!

Cieślak znakomicie rozłożył siły w wyścigu finałowym. Po pierwszych 25 jardach był dopiero siódmy, na półmetku wyścigu plasował się na piątej pozycji i wtedy rozpoczął prawdziwy pościg za mistrzowskim tytułem. Jeszcze na ostatnim nawrocie tracił do Tima Phillipsa 0.22 s, ale zdołał odrobić całą stratę i jako pierwszy dotknął ściany na finiszu. Uzyskał fantastyczny czas, 44.87 s. Dopiero jako dziewiąty pływak w historii tej konkrurencji złamał granicę 45 sekund i wskoczył na siódme miejsce na liście wszechczasów. Dziś czeka go jeszcze indywidualny występ na dwa razy dłuższym dystansie i historyczna szansa na zdobycie trzeciego indywidualnego tytułu na jednych mistrzostwach.

Nasz zawodnik podczas drugiej sesji finałowej był bardzo zapracowany. Zaraz na początku wystąpił w wyścigu sztafetowym 4x50 jardów stylem zmiennym. Na odcinku stylem motylkowym uzyskał czas 20.23 s, a jego drużyna z Uniwersytetu Florydy zajęła piąte miejsce. Z kolei na zakończenie rywalizacji popłynął w najszybszej serii rywalizacji na dystansie 4x200 jardów stylem dowolnym. Ekipie Gators nie udało się obronić wywalczonego przed rokiem tytułu, zawodnicy Gregga Troy'a uplasowali się na drugiej pozycji, za Uniwersytetem Południowej Kalifornii. Cieślak uzyskał na trzeciej zmianie wynik 1:33.66. W tej samej konkurencji na osiemnastym miejscu sklasyfikowana została sztafeta Virginia Tech, w której popłynął Jan Świtkowski (1:36.05 na drugim odcinku), a na dwudziestej szóstej lokacie znalazł się Uniwersytet Wirginii Jana Dańca.

Trochę w cieniu znakomitych występów Marcina Cieślaka drugi tytuł mistrzowski zdobył również Marcin Tarczyński, tym razem w sztafecie 4x50 jardów stylem zmiennym. Uniwersytet Kalifornijski zakwalifikował się do finału z ósmym wynikiem, ale w nim okazał się najlepszy. Ekipa Golden Bears, złożona w sesji finałowej z samych Amerykanów, dodatkowo poprawiła rekord kraju. Tarczyński był członkiem sztafety w kwalifikacjach (popołudniu zmienił go Tony Cox), zatem na jego konto ten sukces również będzie zapisany. Dodatkowo Polak bardzo dobrze spisał się w finale B rywalizacji na dystansie 100 jardów stylem motylkowym, w którym zajął drugie miejsce, poprawiając swój rekord życiowy (45.89 s).

Druga sesja finałowa w Austin stała również pod znakiem wspaniałych wyników osiąganych przez zawodników ze Stanów Zjednoczonych. Niesamowitym wyczynem na dystansie 400 jardów stylem zmiennym popisał się Chase Kalisz. Pierwszoroczniak na Uniwersytecie Georgii o niemal półtorej sekundy poprawił rekord Ameryki w tej konkurencji, należący do Tylera Clary'ego, uzyskując czas 3:34.50. Najlepszy czas w historii na 100 jardów stylem klasycznym jeszcze bardziej wyśrubował Kevin Cordes. Zawodnikowi z Arizony niewiele zabrakło do złamania bariery 50 sekund na tym dystansie. Cztery długości basenu pokonał w 50.04 s i zdeklasował swoich rywali. Rekordem kategorii wiekowej 17-18 lat popisał się wczoraj z kolei Ryan Murphy, który wygrał rywalizację na 100 jardów stylem grzbietowym (44.63 s). Na dystansie 200 jardów stylem dowolnym najlepszy okazał się Joao de Lucca (1:31.96).

Dziś ostatni dzień zmagań w Austin. Na prowadzeniu w klasyfikacji punktowej znajdują się gospodarze z Uniwersytetu Teksańskiego, ale ich przewaga nad Uniwersytetem Kalifornijskim to zaledwie sześć punktów. W walce o tytuł na pewno będzie się liczyć również ekipa Gators, wydaje się natomiast przesądzone, że mistrzostwa nie obronią zawodnicy Michigan. Emocje będą towarzyszyć tym zawodom do samego końca. Sesja kwalifikacyjna rozpocznie się o godzinie 17:00 polskiego czasu, a finały o 1:00 w nocy.Transmisję z porannych zmagań przeprowadzą organizatorzy na specjalnie przygotowanej stronie, do której link znajdziecie poniżej. Sesję popołudniową pokaże ESPN3.com.

TRANSMISJA

WYNIKI NA ŻYWO

Polacy na Mistrzostwach NCAA 2014:
Marcin Cieślak (University of Florida)
Jan Daniec (Virginia)
Jan Świtkowski (Virginia Tech)
Marcin Tarczyński (California)
Paweł Werner (University of Florida)