Polska

MP 16-latków: Kadrowicze w dobrej formie

Joanna Kwatera 2017-07-15 21:40

Drugi dzień letnich mistrzostw Polski 16-latków w Opolu to popisy sprinterskie. Ponownie formą błysnęli przygotowujący się do występu w Gyor kadrowicze, a także uczestniczki niedawnych Mistrzostw Europy juniorów w Netanji. Kolejny raz na najwyższym stopniu podium stawali faworyci.

Sobotnią rywalizację znów zainaugurowały znakomitymi występami dwie sprinterki, które reprezentowały nasz kraj w Netanji, ale dziś pierwsze skrzypce grała Karolina Jurczyk. Piąta pływaczka tegorocznych Mistrzostw Europy juniorów na dystansie 50m stylem motylkowym zrewanżowała się dziś Kornelii Fiedkiewicz za wczorajszą porażkę w stylu dowolnym, choć różnica jaka dzieliła je na mecie wyniosła zaledwie dwanaście setnych sekundy. Zawodniczka MKS Dziewiątki Dzierżoniów pokonała jedną długość basenu w czasie 27.42, czyli co ciekawe, dokładnie równym rekordowi życiowemu koleżanki z Juvenii Wrocław. Dla Jurczyk to czwarty czas w karierze, a szybciej pływała ten dystans tylko w Izraelu. Na tym jednak Jurczyk dziś nie poprzestała. W kolejnej konkurencji 50m stylem grzbietowym również nie miała sobie równych i jako jedyna zanotowała czas poniżej trzydziestu sekund – 29.93. Dzięki temu występowi po raz kolejny stanęła dziś na najwyższym stopniu podium, obok drugiej w tym wyścigu Aleksandry Juc (UKS Manta Warszawa Włochy) i trzeciej Julii Żekało (Barracuda Białystok).

Następny udany występ w Wodnej Nucie zaliczył Marcin Goraj. Przygotowujący się do startu na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy reprezentant SMS Galicji Kraków już błysnął formą poprawiając dziś następny rekord życiowy, tym razem w konkurencji 50m stylem motylkowym – 25.11. A zatem złamanie bariery dwudziestu pięciu sekund na tym dystansie jest dla Goraja tylko kwestią czasu.

Okazuje się, że rywalizacja w Opolu nie idzie do końca po myśli Jana Karolczaka, któremu wyrastają coraz to nowi rywale w kolejnych konkurencjach, w których walczy o tytuły mistrzowskie. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa wycofał się z dziś z rywalizacji 400m stylem dowolnym, skupiając całą uwagę na zmaganiach sprinterskich w stylu grzbietowym. W zeszłym roku pokonał na tym dystansie nawet Marcina Goraja, dzisiaj przegrał, choć po zaciętej rywalizacji, z Jakubem Mościckim (MTP Kormoran Olsztyn). Drugi wczoraj na 200m, postanowił powetować sobie straty, wygrywając ten wyścig z wynikiem zaledwie dwie setne sekundy słabszym od swojego rekordu życiowego – 26.82. Warszawianin finiszował dziesięć setnych sekundy za nim. Nie udało się także zespołowi G-8 Bielany Warszawa z Karolczakiem w składzie wdrapać na podium w starciu sztafetowym 4x100m stylem dowolnym chłopców, choć ich lider zanotował drugi najlepszy czas ze wszystkich uczestników tej potyczki. Jedynym, który przepłynął ten dystans poniżej pięćdziesięciu dwóch sekund był Emil Krzykała z Avii Świdnik i on właśnie poprowadził swój zespół do zwycięstwa w tej bardzo wyrównanej rywalizacji, gdzie pierwsze pięć miejsc dzieliła od siebie na mecie niewiele ponad sekunda różnicy. Ze złotego medalu oprócz Krzykały cieszyli się Filip Lech, Bartosz Kotwica i Michał Szulierz, notując rezultat 3:37.41, a wyprzedzili oni nieznacznie wczorajszych triumfatorów na dystansie dwa razy dłuższym drużynę WKS Śląsk Wrocław oraz UKS Cityzen Poznań. Wśród dziewcząt triumfowały tak jak i wczoraj zdecydowanie pływaczki MUKS Piętnastki Bydgoszcz w składzie: Kinga Paradowska, Karolina Wolska, Agnieszka Włodarczyk i Aleksandra Dudek (4:04.55), zamieniły się miejscem natomiast drużyny z drugiej i trzeciej lokaty – dziś srebrnymi krążkami dekorowane były zawodniczki SMS Galicji Kraków, a brązowymi zespół WKS Śląsk Wrocław.

Zwycięstwo w ostatnim sprawdzianie przed występem w Gyor odniósł dziś także Mateusz Dubas (AZS AWF Katowice), który na Węgrzech wystąpi w konkurencji 200m stylem klasycznym. Dzisiaj pokonał ten dystans w czasie 2:20.78.

Zdecydowanie najlepsza w konkurencji 200m stylem zmiennym okazała się wicemistrzyni Polski seniorów Kinga Paradowska, notując wynik 2:20.83, a już drugie złoto tych mistrzostw z szyi ściągały dziś Lidia Halicka (WKS Śląsk Wrocław), zwyciężczyni w konkurencji 200m stylem klasycznym (2:33.47) oraz Dominika Kossakowska (Sikret Gliwice), która wynikiem 4:22.81 poprawiła swój rekord życiowy na dystansie 400m stylem dowolnym o prawie trzy sekundy. Do grona triumfatorów w sobotę dołączyli jeszcze Bartosz Pająk (BUKS Warszawa), zdecydowanie najlepszy na 400m stylem dowolnym (4:02.91) i Szymon Jaworski (UKS Salmo Żory), który w konkurencji 200m stylem zmiennym okazał się minimalnie szybszy od Alberta Warzochy (UKS Cityzen Poznań) i Dawida Gotszlinga (SKP Baracuda Starachowice) – 2:08.43.