Polska

Liga SMS: Gospodarze triumfują!

Szymon Gagatek 2017-12-02 22:57

Pływacy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Oświęcimia okazali się najlepszą drużyną I rundy rozgrywek tegorocznej Ligi SMS. Najliczniejsza ekipa tych zawodów w dwudniowej rywalizacji zdecydowanie triumfowała przed własną publicznością, dystansując drugich w tabeli Wrocławian o 162 punkty. W piątek i w sobotę na oświęcimskiej pływalni błyszczał formą także Kacper Stokowski.

Powrót na szczyt

Po ponad trzech latach przerwy zawodnikom Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Oświęcimia udało się zwyciężyć w zawodach Ligi SMS. Gospodarze wygrali w ten weekend I rundę tych rozgrywek, a zrobili to na własnym, świeżo wyremontowanym obiekcie, co tym bardziej uświetniło ich sukces. Uczniowie SMSu z Oświęcimia na czele tabeli punktowej plasowali się od samego początku tych zawodów, a prowadzenie to nie było ani przez moment choćby zagrożone. Ostatecznie zgromadzili na swoim koncie aż 2247 pkt, wyraźnie triumfując w tych rozgrywkach. Duży wkład w ten sukces miała zdecydowanie Katarzyna Kołodziej, która dzisiaj, podobnie jak w piątek, także zaprezentowała się z bardzo dobrej strony, zdobywając dla swojej szkoły dwa medale. Najpierw stoczyła bardzo zacięty pojedynek o zwycięstwo na dystansie 50m stylem motylkowym z Natalią Fryckowską, gdzie okazała się  zaledwie o dwanaście setnych sekundy wolniejsza od uczennicy ze Szczecina, a w popołudniowym bloku swoje indywidualne starty zakończyła wygraną w konkurencji 200m stylem motylkowym, choć triumf ten nie przyszedł jej łatwo. Kołodziej by wygrać musiała poprawić swój rekord życiowy o ponad sekundę, gdyż przez cały wyścig mocno naciskała ją jej klubowa koleżanka Dominika Adamiec. Ostatecznie mistrzyni okręgu małopolskiego wpadła na ścianę finiszową 0,31 sekundy przed Adamiec, notując czas 2:15.10, a obie zgarnęły za te wyniki najwyższą możliwość ilość punktów dla swojej szkoły. Podobna sztuka udała się również pływakom z Oświęcimia na dystansach 200m stylem klasycznym i motylkowym wśród chłopców. W rywalizacji żabkarzy dwie pierwsze lokaty wywalczyli Mateusz Dubas i Maciej Krulikowski (2:14.18 i 2:14.28), a najlepszymi delfinistami na 200m zostali Patryk Blachura i Oskar Cieśla. Cała czwórka ustanowiła dodatkowo w tych startach swoje najlepsze rezultaty w karierze (2:00.18 i 2:00.69). Krulikowski na najniższym stopniu podium uplasował się jeszcze na dystansie o połowę krótszym (1:02.69 rż), a „oczko” wyżej rywalizację na 200m stylem zmiennym ukończył Sebastian Ciastoń (2:03.43 rż). Jeszcze jeden krążek, tym razem koloru brązowego wywalczyli członkowie sztafety 4x100m stylem dowolnym Kacper Milbrant, Tymoteusz Drozd, Kamil Goleniec i Patryk Blachura, a zmagania na oświęcimskiej pływalni uczniowie tej szkoły zakończyli srebrnym medalem w konkurencji 4x100m stylem zmiennym, a na drugim stopniu podium stanęli Ciastoń, Krulikowski, Blachura i Milbrant. Oświęcimianie plasowali się też dzisiaj kilkukrotnie na miejscach tuż za podium, a wszystko to dało im bezapelacyjną wygraną w tych rozgrywkach, a także trzecią lokatę w klasyfikacji medalowej, z siedemnastoma krążkami.

Męskie rozgrywki

Najwięcej złotych krążków podczas oświęcimskich zawodów zgromadzili w swoim dorobku zawodnicy Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Bielan, a aż cztery z dziesięciu wywalczył dla nich indywidualnie Kacper Stokowski. W sobotę triumfował również dwukrotnie. W porannym bloku podopieczny Pawła Wołkowa zaliczył właściwie tylko rozgrzewkę w konkurencji 50m stylem grzbietowym, a do zwycięstwa wystarczył mu wynik 25.25. Popołudniu niesamowitą walkę stoczył natomiast na dystansie 100m stylem dowolnym, gdzie zanotował drugi w karierze wynik 48.35 (szybciej pływał jedynie na zimowych mistrzostwach Polski w Olsztynie w zeszłym roku) i stał się autorem drugiego w tych zawodach ponad ośmiuset punktowego rezultatu. Wicemistrz świata juniorów z Indianapolis w sztafecie 4x100m stylem dowolnym wyprzedził na mecie o piętnaście setnych sekundy innego członka tego teamu Bartosza Piszczorowicza, a obaj wraz z Kacprem Piotrowskim i Oskarem Jemielitą stanęli także na najwyższym stopniu podium we wspomnianej konkurencji sztafetowej. Drużyna z Bielan w składzie Karol Młynarczyk, Jakub Sobiecki, Pisczorowicz i Jemielita okazała się również bezkonkurencyjna na dystansie 4x100m stylem zmiennym, a w prestiżowych rozgrywkach 8x50m stylem dowolnym Weronika Gotowska, Paweł Mitrus, Natalia Skibczak, Kacper Piotrowski, Zofia Woźniak, Piszczorowicz, Julia Klonowska i Stokowski wywalczyli dla swojej szkoły wielki, smakowity tort. Indywidualnie złotym medalem tej imprezy może poszczycić się także  Kacper Piotrowski, który zwyciężył rywalizacje zmiennistów na dystansie 200m z nowym rekordem życiowym 2:03.07.

Szczecińska pogoń

O ile sprawa zwycięstwa w rankingu drużynowym była właściwie już wcześniej przesądzona, to o kolejne miejsca w tabeli trwał zacięty wyścig pomiędzy drużynami ze Szczecina, Wrocławia, Lublina, Bielan i Krakowa. Ostatecznie z tej pasjonującej rozgrywki o drugą lokatę zwycięsko wyszli uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego ze stolicy województwa Dolnośląskiego, a sporo punktów dla swojego zespołu zdobyli Dominika Kossakowska i Wojciech Dutkowiak, którzy wywalczyli także po dwa indywidualne zwycięstwa. Kossakowska triumfowała na 100 i 200m stylem dowolnym, a Dutkowiak okazał się najlepszy na 400 i 1500m stylem dowolnym. Cała ekipa zanotowała 2085 pkt i wyprzedziła w klasyfikacji o pięćdziesiąt sześć punktów pływaków z Lublina. W drużynie tej prym wiodły oczywiście dziewczęta, które wywalczyły aż dwadzieścia jeden z dwudziestu trzech medali , w tym osiem złotych, co uplasowało ich szkołę także na drugiej pozycji w rankingu medalowym. Na wszystkich dystansach stylem klasycznym wyścigi wygrywała Weronika Żmuda, notując rekordy życiowe w każdym z nich (31.64, 1:08.39 i 2:28.50), Kamila Andrzejewska zwyciężyła na 400 i 800m stylem dowolnym, a dystanse 200 i 400m stylem zmiennym najszybciej pokonała Wiktoria Samuła. Ponadto Karolina Smyłek, Żmuda, Wiktoria Czarnecka i Zuzanna Rabiniak wygrały rywalizację sztafetową 4x100m stylem zmiennym dziewcząt.

Oficjalne wygrane nieoficjalnych kadrowiczów

W oświęcimskiej rywalizacji kibice mogli śledzić również występy Natalii Fryckowskiej i Kamila Kaźmierczaka, którzy jak donosi Przegląd Sportowy, zostali włączeni do kadry na mistrzostwa Europy na krótkim basenie w Kopenhadze. Uczennica szczecińskiej SMS zanotowała w tych zawodach dwa zwycięstwa na 50m stylem dowolnym i motylkowym oraz trzecią lokatę w konkurencji 100m stylem dowolnym. Najbliżej rekordu życiowego Szczecinianka zakręciła się podczas zmagań delfinistek, a czas jaki uzyskała - 27.60, okazał się zaledwie czternaście setnych sekundy od niego słabszy. Pływak szkoły z Aleksandrowa Łódzkiego również stanął na najwyższym stopniu podium w rywalizacji sprinterskiej stylem motylkowym, notując wynik 24.41, a w pozostałych swoich startował plasował się w tabeli w pierwszej dziesiątce.