Polska

GPP Kraków: dwa rekordy drugiego dnia!

Joanna Kwatera 2015-10-25 19:14

Drugiego dnia zawodów, odbywających się w stolicy województwa małopolskiego na niezwykle szybkiej pływalni AWFu, padły dwa nowe rekordy Polski – tym razem pokusili się o nie juniorzy, a nasi najlepsi seniorzy również punktowali wysoko.

Pierwszy o rekordowe osiągnięcie postarał się Piotr Siemiński z Żoliborza Warszawa. Reprezentujący stołeczny klub 15latek przepłynął 100m stylem klasycznym w czasie 1:02.22, co okazało się o 25 setnych sekundy czasem lepszym od najlepszego dotąd osiągnięcia w tej kategorii wiekowej ustanowionego w marcu tego roku podczas zimowych mistrzostwach Polski 15latków przez Jana Kałusowskiego. Rezultat ten dał Siemińskiemu trzecią lokatę ogółem, a na najwyższym stopniu podium stanął w tej konkurencji jego kolega klubowy Bartłomiej Roguski (1:00.66).

Świadkami nowego rekordu kraju byliśmy również w przedostatniej konkurencji dzisiejszego dnia – na dystansie 100m stylem zmiennym. Najszybciej w historii juniorów 14letnich pokonał ten dystans zawodnik gospodarzy – Marcin Goraj (SMS Galicja Kraków), który jako pierwszy 14latek złamał granicę 59 sekund, osiągając wynik 58.86 – lepszy od poprzedniego, 4-letniego już rekordu o 0,38 s. Konkurencję tę z czasem 55.43 wygrał Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa). Vicemistrz świata z Kazania na dystansie 200m stylem grzbietowym potwierdził  po raz kolejny w kraju dominację na tym właśnie dystansie, uzyskując wynik 1:52.60 i wyprzedzając drugiego na mecie Tomasza Polewkę (AZS AWF Katowice) o ponad sekundę.

Doskonałą formę również w niedzielę potwierdził zwycięzca trzech wczorajszych konkurencji Kacper Majchrzak. Reprezentant Warty Poznań uzyskał najlepszy rezultat tym razem na dystansie 200m stylem dowolnym, a czas 1:45.05 to drugi najlepszy w jego karierze wynik w tej konkurencji, a zarazem najwyżej punktowany dziś wynik w rywalizacji mężczyzn (846pkt). Majchrzak pobił dziś jeszcze swój rekord życiowy w konkurencji 50m stylem motylkowym, a czas 24.08 dał mu na tym dystansie drugą lokatę zaraz za Oskarem Krupeckim  ze Śląska Wrocław (23.85).

Kolejny znakomity występ odnotowała dziś specjalistka stylu klasycznego Dominika Sztandera. Pływaczka Juwenii Wrocław otarła się o rekord kraju na dystansie 100m stylem klasycznym, a wynik 1:06.76 jest tylko o 25 setnych sekundy słabszy od najlepszego osiągnięcia w historii Polski. Czas ten dał jej 815 pkt i stał się zaraz jej nowym rekordem życiowym w tej konkurencji. Sztandera zostawiła rywalki daleko w tyle, a najlepsza z nich Justyna Kasperuk dopłynęła do mety prawie 4sekundy za Wrocławianką. Rekord życiowy Sztandera ustanowiła też w konkurencji 100m stylem zmiennym, gdzie czas 1:01.72 dał jej trzecią lokatę za bezkonkurencyjną na tym dystansie Aleksandrą Urbańczyk oraz Alicją Tchórz, z którą Sztandera stoczyła zaciętą walkę do ostatnich metrów basenu.

Pod nieobecność Anny Dowgiert równych sobie nie miała znów dziś Aleksandra Urbańczyk. Zawodniczka AZSu Łódź wyraźnie wygrała konkurencje 50m stylem motylkowym oraz 100m stylem zmiennym. Wynik 59.63 w drugiej z nich dał jej najwyżej punktowany dziś rezultat (859 pkt). Dwie długości basenu popularnym „delfinem” Urbańczyk pokonała dziś w 25.86 i jak za wszystkie swoje starty w Krakowie uzyskała za niego ponad 800 pkt, a dokładnie 837.

Jeden z najlepszych swoich wyników od 4 lat uzyskała dziś na dystansie 200m stylem grzbietowym Alicja Tchórz. Wrocławianka osiem długości basenu pokonała dziś w czasie 2:08.28, zostawiając całą stawkę daleko w tyle, a drugą na mecie Gabrielę Wójtowicz (AZS AWFiS Gdańsk) aż o prawie 5 sekund za sobą. Ostatni raz szybciej w tej konkurencji Tchórz pływała w 2011 roku również w Krakowie.

Zaciętą rywalizację w swoich konkurencjach stoczyły również kraulistki. Dziś odbyły się konkurencje 200 i 800m stylem dowolnym, a główną rolę w obydwu odegrała Paula Żukowska. Najpierw zawodniczka Juwenii Wrocław w krótszej z nich stoczyła zaciekłą walkę o zwycięstwo z Moniką Czerniak (Kormoran Olsztyn), którą ostatecznie wyprzedziła na mecie o 0,32 s, uzyskując czas 2.01.29, a więc trzeci najlepszy wynik w karierze na tym dystansie, a w konkurencji 800m tym stylem do walki dołączyła jeszcze Joanna Zachoszcz (AZS UWM Olsztyn), ale i tu górą była Żukowska, która pokonała dystans w 8:39.91 (również trzeci najlepszy rezultat w karierze).

W klasyfikacji generalnej zawodów w Krakowie wśród kobiet zwyciężyła Aleksandra Urbańczyk z łączną sumą 2638 pkt, przed Alicją Tchórz (2493 pkt) i Dominiką Sztanderą (2465 pkt), a wśród mężczyzn triumfował Radosław Kawęcki, który zdobył 2474 pkt i o 18pkt wyprzedził Kacpra Majchrzaka.

PS. Nagrodę Fair Play od naszego portalu otrzymuje Krzysztof Pielowski (on wie za co) a Wy dowiecie się podczas plebiscytu Bohaterowie 2015!