Polska

Łódź 2018: Juniorskie popisy!

Joanna Kwatera 2018-05-26 21:37

Podczas Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Łodzi z bardzo dobrej strony co dnia pokazują się „nastolatkowie”, którzy nie tylko zaczęli już deptać po piętach faworytom, ale także okazują się od nich zdecydowanie lepsi. Tak było i dziś w rywalizacji zarówno grzbiecistów jak i zmiennistek. Padały też juniorskie rekordy kraju.

Po wczorajszym znakomitym występie na 100m stylem grzbietowym, w konkurencji sprinterskiej tym stylem kibice oczekiwali zapewne kolejnego niesamowitego triumfu reprezentanta G-8 Bielany Kacpra Stokowskiego. Niestety brązowy medalista mistrzostw świata juniorów z Indianapolis nie stawił się na starcie wyścigu finałowego. Pod jego nieobecność głównymi faworytami do zwycięstwa pozostali obrońca tytułu Tomasz Polewka, znakomicie radzący sobie ostatnio w tej konkurencji Rafał Bugdol oraz brązowy medalista juniorskiego czempionatu Starego Kontynentu z Netanji Kamil Kaźmierczak. Pływacy z rocznika 1999 postanowili jednak nie odpuszczać walki o zwycięstwo, a najszybciej na ścianę finiszową wpadł zawodnik TP Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki. Kaźmierczak osiągnął rezultat 25.24, a czasem tym po raz kolejny wypełnił juniorskie minimum na mistrzostwa Europy w Glasgow. Drugi do mety dopłynął Bugdol, a trzecią lokatę zgarnął Polewka. Na miejscu piątym dzisiejszych zmagań zameldował się kolejny juniorski talent teamu G-8 Bielany Krzysztof Radziszewski, który pierwszy raz w historii 16-latków złamał na tym dystansie granicę dwudziestu sześciu sekund, notując nowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej, wynoszący od dziś 25.82. Zarówno on jak i ósmy na finiszu Rafał Słowik wywalczyli przepustkę na MEJ do Helsinek.

Niewiele brakowało, a niespodzianką zakończył by się finał tej konkurencji wśród kobiet. Murowana faworytka do zwycięstwa Alicja Tchórz musiała się mocno napocić, aby wywalczyć złoty krążek na dystansie 50m stylem grzbietowym. Prezentująca znakomitą dyspozycję od początku tej imprezy Agata Naskręt złapała wiatr w żagle i po zwycięstwie na 200m i drugiej lokacie na dystansie o połowę krótszym, miała ochotę kolejny raz zaskoczyć rywalki, tym razem w sprincie tym stylem. Ostatecznie pływaczka Juvenii Wrocław utrzymała swoją nieznaczną przewagę na finiszu, ale czas 28.46 nie dał jej przepustki do Glasgow. Naskręt podobnie jak wczoraj straciła do Tchórz niecałe dwie dziesiąte sekundy, a już ze sporo za tymi dwoma, trzecia do mety dopłynęła Julia Koluch.

Niesamowity przebieg miały również zmagania zmiennistek na dystansie 200m. Kibice zapewne liczyli na kolejny wielki spektakl w wykonaniu Pauli Żukowskiej i Aleksandry Knop oraz rewanż za wczorajszy pojedynek na dystansie dwa razy dłuższym zawodniczki AZS AWF Katowice. Jednak gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, a sytuację tę wykorzystała Kinga Paradowska. 17-latka zaatakowała rywalki z siódmego toru i już płynąc stylem klasycznym rozpoczęła końcowy marsz po zwycięstwo i pierwszy złoty medal seniorskich mistrzostw Polski w karierze. Bydgoszczanka nie pozwoliła sobie już odebrać wygranej w tej konkurencji, choć znakomicie po raz kolejny kraulem finiszowała Knop. Pomiędzy te dwie wcisnęła się jeszcze Żukowska. Wynik triumfatorki 2:17.03 jak i trzeciej na mecie reprezentantki UKS 190 Łódź (2:17.68) to ich nowe najlepsze osiągnięcia w życiu w tej konkurencji, a także czasy, które dają im kwalifikację do startu w juniorskim czempionacie w Helsinkach. Znakomitą postawę w tym wyścigu zaprezentowała jeszcze zdobywczyni szóstej lokaty Wiktoria Guść, której rezultat 2:20.33 okazał się nowym rekordem kraju juniorów 14-letnich.

Nie miała łatwego popołudnia w sobotę w łódzkiej Zatoce Sportu Aleksandra Knop. Chwilę wcześniej wzięła jeszcze udział w rywalizacji finałowej na 400m stylem dowolnym. W doborowym towarzystwie Pauliny Piechoty, Mileny Karpisz, Justyny Burskiej czy Pauli Żukowskiej również w tej konkurencji chciała pokazać konkurentkom swoją klasę. 15-latka rozpoczęła ten wyścig najszybciej, ale po 150m na czoło stawki wyszła Paulina Piechota i prowadzenia nie oddała już do końca wyścigu. Znana również z szybkiej końcówki koleżanka klubowa Knop, nie dała się zaskoczyć młodszej rywalce, choć ich rywalizacja na finiszu znów elektryzowała kibiców. Na metę wpadły niemal równo, a Piechotę od Knop dzieliły zaledwie dwadzieścia cztery setne sekundy (4:15.90 – 4:16.14). Co więcej wynik młodszej z nich to nowy rekord Polski juniorek 15-letnich, a takie wypełnione minimum juniorskie na europejski czempionat Starego Kontynentu do Glasgow! Oraz minimum na MEJ do Helsinek. Trzecia na mecie tego wyścigu zameldowała się Milena Karpisz.

W konkurencji 200m stylem klasycznym kobiet triumfowała 18-letnia Weronika Hallmann, dokładając do swojej kolekcji drugie złoto tych mistrzostw. Obok niej na podium stanęły Wiktoria Samuła i Agnieszka Rutkowska.