Świat

Kopenhaga 2017: Rekordowy Stokowski, medale były w zasięgu

Szymon Gagatek 2017-12-17 23:11

Ostatniego dnia mistrzostw Europy na krótkim basenie w Kopenhadze polskim pływakom nie udało się już powiększyć dorobku medalowego, choć dwukrotnie byli tej sztuki niezwykle blisko. Konrad Czerniak i sztafeta męska 4x50m stylem zmiennym otarli się w dzisiejszej sesji finałowej o podium, a Kacper Stokowski aż dwukrotnie poprawiał rekord Polski 18-latków w sprincie stylem grzbietowym.

Niesamowite emocje towarzyszyły jak zwykle walce zespołów sztafetowych, a w rolach głównych występowali także reprezentanci Biało-czerwonych. Najpierw do rywalizacji w konkurencji 4x50m stylem zmiennym przystąpiły panie, a wśród nich Polki, które w połowie wyścigu przewodziły nawet stawce. Na prowadzenie naszą sztafetę wyprowadziła płynąca na pierwszej zmianie Alicja Tchórz, a przewagę utrzymała w stylu klasycznym Dominika Sztandera. Pierwszej pozycji próbowała następnie bronić płynąca stylem motylkowym Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, a na dystansie wyprzedziła tylko niesamowicie szybka Sarah Sjoestroem. Kończąca zmagania w naszej drużynie 16-letnia Karolina Jurczyk, robiła co mogła by dopłynąć do mety na pozycji medalowej, ale Polkę w końcówce wyprzedziły jeszcze Dunki, Francuzki i Holenderki. Ostatecznie nasz zespół dotarł do ściany finiszowej na piątej lokacie ponad półtorej sekundy poprawiając rekord kraju wynikiem 1:45.63.

O tym jak mobilizuje do walki rywalizacja zespołowa miał okazję przekonać się także Kacper Stokowski. 18-latek miał w niedziele w Royal Arenie bardzo pracowite popołudnie. Już na początku sesji finałowej walczył o prawo startu w wyścigu medalowym na dystansie 50m stylem grzbietowym i sztuka ta udała mu się znakomicie, gdyż awansował do niego z siódmym czasem (23.42). W finale tej konkurencji poradził sobie jeszcze lepiej, notując rekord Polski 18-latków rezultatem 23.28 i został szóstym zawodnikiem Europy na tym dystansie. Osiągnięcie to nie przetrwało jednak długo. Chwilę później Stokowski wystartował na pierwszej zmianie sztafety męskiej 4x50m stylem zmiennym, gdzie odcinek stylem grzbietowym przepłynął jeszcze szybciej, urywając z tego rezultatu kolejne jedenaście setnych sekundy (23.17)!i meldując się po pierwszych 50 metrach na czwartej lokacie. Następnie do wody wskakiwali Krzysztof Tokarski i Michał Chudy, a na odcinku w stylu dowolnym z piątej pozycji wyruszył do boju Konrad Czerniak. Puławianin mknął do mety w znakomitym tempie (20.35), ale poprawienie najlepszego osiągnięcia w historii kraju przed sztafetę o niemal dwie sekundy - 1:32.30 wystarczyło dziś do zajęcia pozycji tuż za podium.

Zmagania te zwyciężyli Rosjanie, którzy w swoim składzie na pierwszej zmianie mieli rewelacyjnego Klimenta Kolesnikova. 17-letni reprezentant naszych wschodnich sąsiadów trzy razy poprawiał dziś rekord świata juniorów na dystansie sprinterskim w stylu grzbietowym i choć w konkurencji indywidualnej pokonał go Włoch Simone Sabbioni to w rywalizacji sztafetowej utalentowany junior wyprawiał rzeczy niewiarygodne. Podenerwowany zapewne tą przegraną postanowił utrzeć nosa starszemu koledze, z którym przyszło mu zmierzyć się tego wieczoru po raz kolejny i pokazać, że to drugie miejsce kilkanaście minut wcześniej było tylko wypadkiem przy pracy. Kolesnikov rozpoczął wyścig w szaleńczym tempie, notując juniorski rekord globu 22.83! i dystansując resztę rywali. Następnie swoje odcinki najszybciej w stawce pokonywali Kirill Prigoda, Aleksandr Popkov i Vladimir Morozov i ta znakomita postawa Rosjan zaowocowała nowym rekordem świata i Europy, który od dziś wynosi 1:30.44.

Nie udało się Konradowi Czerniakowi wywalczyć medalu w żadnym z wyścigów indywidualnych podczas mistrzostw Europy w Kopenhadze . Podopieczny Michała Szymańskiego najbliżej tego osiągnięcia był właśnie dzisiejszego popołudnia w konkurencji 100m stylem dowolnym. Puławianin postawił już wszystko na jedną kartę, łącznie z tym, że odpuścił wczorajszą rywalizacje w sprincie delfinowym, by lepiej zaprezentować się w zmaganiach kraulistów. W niedziele jednak, aby stanąć na podium, trzeba było przepłynąć cztery długości basenu sporo poniżej czterdziestu siedmiu sekund. Czerniak uzyskał czas 47.01 i uplasował się na miejscu tuż za podium, ale to i tak jego najlepszy występ indywidualny w tej imprezie.

W niedzielnym finale 100m stylem zmiennym wziął udział jeszcze jeden z naszych reprezentantów Michał Chudy. Wczorajszy rewelacyjny występ Polaka rozbudził nadzieję kibiców na tyle, że po cichu myśleliśmy nawet o medalu. W pierwszej połowie dystansu zawodnik Warty Poznań radził sobie znakomicie, ustępując miejsca tylko Włochowi Marco Orsi’emu, ale słabsza postawa w stylu klasycznym zepchnęła go na siódmą lokatę, którą utrzymał już do końca wyścigu. Chudy nie poprawił wczorajszego osiągnięcia z półfinału, uzyskując dziś rezultat 53.02.

Zrehabilitowała się dziś z nawiązką za wcześniejsze porażki w tych mistrzostwach Sarah Sjoestroem, która opuszczała w niedzielę duńską pływalnię z trzema złotymi krążkami i dwoma najlepszymi osiągnięciami w historii mistrzostw Europy. Szwedka najpierw zdystansowała rywalki w konkurencji 100m stylem motylkowym, osiągając rekord mistrzostw Starego Kontynentu czasem równe 55 sekund, a następnie okazała się najlepsza na dystansie sprinterskim w stylu dowolnym, gdzie o zwycięstwie zaważyła jedna setna sekundy, dzięki której Sjoestroem pokonała na mecie Ranomi Kromowidjojo (23.30). Wynik ten to również nowy rekord europejskiego czempionatu, o dwie setne sekundy lepszy niż poprzedni, uzyskany jeszcze w czasach poliuretanu (2009). Sjoestroem poprowadziła także sztafetę Szwecji do wygranej w konkurencji 4x50m stylem zmiennym, gdzie pokonała odcinek stylem motylkowym w czasie 24.27.

Złoci medaliści piątego dnia mistrzostw Europy w Kopenhadze:

200m stylem klasycznym kobiet – Jessica Vall Montero (Hiszpania) 2:18.41

100m stylem dowolnym mężczyzn – Luca Dotto (Włochy) 46.11

100m stylem motylkowym kobiet – Sarah Sjoestroem (Szwecja) 55.00 [rekord mistrzostw Europy]

100m stylem zmiennym - Marco Orsi (Włochy) 51.76

400m stylem dowolnym kobiet – Boglarka Kapas (Węgry) 3:58.15

200m stylem motylkowym mężczyzn – Aleksandr Kharlanov (Rosja) 1:50.54

50m stylem dowolnym kobiet – Sarah Sjoestroem (Szwecja) 23.30 [rekord mistrzostw Europy]

50m stylem grzbietowym mężczyzn – Simone Sabbioni (Włochy) 23.05

4x50m stylem zmiennym kobiet – Szwecja (Hanna Rosvall, Sophie Hansson, Sarah Sjoestroem, Michelle Coleman) 1:44.43

4x50m stylem zmiennym mężczyzn – Rosja (Kliment Kolesnikov, Kirill Prigoda, Aleksandr Popkov, Vladimir Morozov) 1:30.44 [rekord świata, rekord Europy]