Świat

MEM: Zapowiedź Mistrzostw Europy Masters w Londynie

Joanna Kwatera 2016-05-24 11:04

To jeszcze nie koniec rywalizacji pływackiej na obiektach olimpijskich w Londynie! Wczoraj jeszcze po parku olimpijskim Królowej Elżbiety przechadzała się Katinka Hosszu, Sarah Sjoestroem, Gregorio Paltrinieri czy Florent Manaudou a już jutro początek największego pływackiego święta w tym sezonie w kategorii Masters – od środy do niedzieli w obiekcie olimpijskim Aquatics Centre w Londynie o tytuły mistrzów Europy rywalizować będą najlepsi pływacy, pływacy synchroniczni oraz skoczkowie do wody  w kategoriach wiekowych 25+.

Podobnie jak w zeszłym roku mistrzostwa świata w Kazaniu Masters przeszły do historii z powodu połączenia ich z rywalizacją elity (zmagania Mastersów zostały rozegrane w tym samym miejscu tuż po zakończeniu startów najlepszych pływaków z całego świata) tak i w tym roku mistrzostwa Europy w Londynie, będą pierwszym czempionatem Starego Kontynentu w kategorii Masters, który zostanie rozegrany wraz ze startami najlepszych pływaków Europy (których większość wskoczy zapewne do wody w Rio de Janeiro, aby walczyć o olimpijskie triumfy). Dodatkowego spendoru dodaje fakt, że londyński obiekt to pływalnia olimpijska, na której cztery lata temu odbywały się najważniejsze dla sportowców zawody czterolecia.

Poprzednie zmagania najlepszych pływaków Masters Starego Kontynentu zorganizowane przez Brytyjczyków odbyły się w Coventry w 1991 roku, a ostatnie mistrzostwa Europy zostały rozegrane w Eindhoven w 2013 roku, gdzie reprezentująca Polskę ekipa zdobyła w sumie 26 medali. W tym roku do Londynu wybrała się ponad siedemdziesięcio-osobowa drużyna zawodników z aż 21 klubów, która podczas najbliższych pięciu dni walczyć będzie nie tylko o medale, ale także o poprawienie rekordów kraju i rekordów życiowych. Najliczniejsze ekipy wystawiły drużyny Weterana Zabrze, z największą gwiazdą polskiej reprezentacji mistrzostw w Eindhoven, która w Holandii zdobyła aż 9 medali, Renatą Bastek oraz UTW Masters Zgierz (po 12 zawodników). Licznie reprezentowane będą też barwy Warsaw Masters Team ( 9 pływaków). Ponadto udział w mistrzostwach wezmą także zawodnicy z Wrocławia, Krakowa, Białegostoku, Poznania, Katowic, Oświęcimia, Kielc, Gdyni, Chełma, Dębicy oraz Świebodzic. W stolicy Wielkiej Brytanii nie zabraknie również utytułowanego medalisty i rekordzisty Europy Stanisława Krokoszyńskiego oraz najstarszego uczestnika polskiej ekipy Kazimierza Mrówczyńskiego (rocznik 1922). Ponadto reprezentować Polskę będą m.in. Daria Fajkowska, Dominika Michalik, Mariola Kuliś, Ewa Szała, Adrian Styrzyński, Leszek Madej, Sonia Bochyńska, Piotr Safrończyk, Ewald Bastek czy Daniel Fecica.

W Londynie nie zabraknie też doskonałych pływaków światowego formatu na czele z 85-letnią gwiazdą gospodarzy Jane Asher czy Niemką Kristel Schulz, które doskonale spisywały się także na zeszłorocznym czempionacie globu w Kazaniu. Na listach startowych znajduje się również nazwisko rekordzistki świata w konkurencji  50m stylem dowolnym Szwedki Anette Philipsson (kat 50-54 lata). Do wody wskoczy także znakomita przed laty grzbiecistka, dwukrotna olimpijka (z Sydney i Aten), medalistka mistrzostw świata i Europy – Brytyjka Katy Sexton.  Wśród mężczyzn będzie można oglądać zmagania m.in. wielokrotnego rekordzisty świata Masters Francuza Nicolasa Granger'a, rekordzisty świata Masters na dystansie 400m stylem zmiennym Szwajcara Juliena Baillod’a, reprezentującego Szwecję Leonarda Bielicza czy Pavla Zinkevich’a z Białorusi. Zapewne kolejne wielkie nazwiska będą wyłaniać się każdego dnia zmagań na listach wyników.

Na uwagę zasługuje również piękna, sportowa postawa Niemki Ingeborg Fritze, która reprezentuje kategorię wiekową 95+ i mając właśnie 95 lat (rocznik 1921) jest najstarszą uczestniczką tych mistrzostw.

Ponieważ do startu w tych zawodach zgłosiło się bardzo wielu zawodników z całej Europy, aż tylu, że Anglicy musieli dwa razy otwierać procedurę zgłoszeniową, zmagania rozgrywać się będą na obydwu 50 metrowych basenach (głównym i rozgrzewkowym) w tym samym czasie, a rozgrzewki będą przeprowadzane pomiędzy startami konkretnych serii. Cały program startów znajdziecie TUTAJ a listę zgłoszonych zawodników i listy startowe TUTAJ.