Świat

Pływacki Przegląd Wydarzeń - 24.10

Szymon Gagatek 2017-10-24 09:27

Australijska pływaczka oczyszczona z zarzutów; Holendrzy biją rekordy; niemieccy sportowcy utworzyli nową organizację; legenda długich dystansów w nowej roli – oto skrót najważniejszych wydarzeń, które znalazły się w dzisiejszym Pływackim Przeglądzie Wydarzeń!

Wicemistrzyni olimpijska z Rio na dystansie 200m stylem motylkowym Madeline Groves została oczyszczona z zarzutów naruszenia miejsca pobytu, a przez to uniemożliwieniu agentom przeprowadzającym testy antydopingowe wykonania badania. Jak donosi The Brisbane Times zawodniczka i jej prawnik Tim Fuller wysłali do FINA wyjaśnienie, tłumacząc, że australijska pływaczka w wyznaczonym czasie i miejscu oczekiwała na kontrolerów w swoim pokoju w akademiku, a testerzy nie dotarli nawet do recepcji akademika Uniwersytetu w San Diego. Nie próbowali się też z nią skontaktować telefonicznie. W związku z tym urzędnicy FINA zadecydowali, że trzecia próba wykonania testu antydopingowego przez kontrolerów nie spełniała kryteriów protokołu WADA, gdyż agenci testujący „nie zrobili wszystkiego co w ich mocy, aby odnaleźć pływaczkę”.  Oficjalny komentarz do całej sprawy wydała też Swimming Australia przyznając, że Groves rzeczywiście nie naruszyła przepisów, a jej zachowanie było zgodne ze zobowiązaniami odnośnie zasad antydopingowych,  dotyczących zawodowych sportowców. Zadowolenia takim rozwiązaniem sprawy nie kryła także sama zainteresowana, która może już spokojnie przygotowywać się do Igrzysk Wspólnoty Narodów w Gold Coast. Groves jest zatem jedyną z trójki pływaków z Antypodów, oskarżonych o łamanie reguł antydopingowych, która została oczyszczona z zarzutów. Wcześniej dwunastoma miesiącami zawieszenia w prawach sportowca zostali ukarani Thomas Fraser-Holmes i Jarrod Poort.

=================

Podczas trzydniowych zmagań w 2017 Swim Cup w Amsterdamie padły dwa nowe rekordowe wyniki w historii holenderskiego pływania. Pierwszy z nich ustanowiła mistrzyni olimpijska z Londynu Ranomi Kromowidjojo. Najlepsza holenderska sprinterka bardzo szybko powróciła do wysokiej formy po niedawnym zabiegu usunięcia migdałków, prezentując się w najkrótszej konkurencji stylem motylkowym przed własną publicznością ze znakomitej strony. To już drugi rekordowy rezultat ustanowiony przez nią na tym dystansie w obecnym sezonie. Poprzednio najlepsze osiągnięcie w historii kraju poprawiała zwyciężając zmagania w Eindhoven, podczas zawodów tegorocznego Pucharu Świata, gdzie popłynęła w czasie 24.54. Wtedy to pokonała w rywalizacji samą Sarah Sjoestroem. W piątek z tego wyniku urwała jeszcze setną sekundy, ustalając rekord Holandii na poziomie 24.53. Zarówno ona jak i Szwedka są coraz bliżej poprawienia najlepszego rezultatu w dziejach tej konkurencji, który od 2009 roku należy do Therese Alshammar i wynosi 24.38. Drugi rekordowy wynik padł w konkurencji 200m stylem klasycznym, a ustanowił go Arno Kamminga. Holenderski żabkarz zanotował czas 2:04.35, poprawiając swoje poprzednie najlepsze osiągnięcie o niemal cztery dziesiąte sekundy.

=================

Dwa tygodnie temu niemiecki magazyn sportschau.de donosił, że przedstawiciele wszystkich dyscyplin sportu w Niemczech zamierzają utworzyć własną grupę interesów, niezależną od Niemieckiej Federacji Sportów Olimpijskich. Ostatecznie 45 najlepszych sportowców zawiązało stowarzyszenie „Athletes Germany”, którego głównym celem ma być lepsza pomoc finansowa sportowcom, poprawienie ich warunków życiowych i treningowych, a także wsparcie podczas profesjonalnej kariery sportowej oraz po jej zakończeniu. Inicjatywa ta ma na celu sprzeciw wobec ograniczeń i bardzo surowych standardów postawionych przez Niemiecką Federację, skupiającą się wyłącznie na igrzyskach olimpijskich oraz zaledwie kilku centrach sportowych, gdzie zawodnicy muszą trenować, by otrzymywać wsparcie finansowe. Skutki takiego postępowania są również widoczne wśród niemieckich pływaków, dla których skalą przyszłego wsparcia finansowego są sukcesy olimpijskie. Przedstawiciele sportów wodnych na pływalni nie zdobyli żadnego medalu na ostatnich dwóch igrzyskach, a normy kwalifikacyjne na mistrzostwa świata w Budapeszcie były ustalane na podstawie wyników z Rio. W konsekwencji tylko czternastoosobowa drużyna uczestniczyła w zmaganiach w Budapeszcie, a bardzo wyśrubowane minima dające przepustkę na wyjazd do stolicy Węgier podczas czerwcowych zawodów kwalifikacyjnych zdołała wywalczyć tylko trójka z nich (Philip Heintz, Franziska Hentke i Lisa Graf).

================

Jedna z największych legend australijskiego pływania długodystansowego Grant Hackett, po perturbacjach życiowych, związanych z aresztowaniem po bójce rodzinnej, poszukiwał profesjonalnej pomocy, by powrócić w życiu na właściwą drogę. Wydaje się, że otrzymując nową pracę w świecie biznesu rozpoczął nowy etap w swoim życiu. 37-latek został właśnie dyrektorem ds. dystrybucji w australijskiej firmie finansowej Austock, oferującej pożyczki na rozwój sektora finansowego. Co więcej rola ta jest zgodna z jego wykształceniem, gdyż w 2012 roku Hackett uzyskał tytuł magistra zarządzania na Bond University w Gold Coast. Były pływak w nowej firmie wchodzi w skład komitetu wykonawczego, odpowiedzialnego za rebranding marki Austock oraz ponowne wprowadzenie produktu na rynek w grudniu 2017 roku. Póki co jest bardzo chwalony przez swojego przełożonego.