Świat

Netanja 2015: Co warto wiedzieć o mistrzostwach Europy?

Szymon Gagatek 2015-12-01 16:59

"Po raz pierwszy w historii" - to stwierdzenie przewija się przy okazji rozpoczynających się jutro mistrzostw Europy w pływaniu na krótkim basenie wyjątkowo często. Jeszcze nigdy tak ważnej imprezy nie organizowali Izraelczycy, ani razu nie trwała ona aż pięć dni i nie zgromadziła ona do tej pory przedstawicieli aż tylu krajów. Co jeszcze warto wiedzieć przed rozpoczęciem walki o medale?

*W mistrzostwach weźmie udział rekordowa liczba 500 zawodników z 48 krajów. Spośród nacji zrzeszonych w Europejskiej Federacji Pływackiej zabraknie jedynie przedstawicieli Czarnogóry, Gibraltaru, Monako i San Marino. Największą ekipę wystawią oczywiście gospodarze (48 pływaków), ale liczne będą również reprezentacje Rosji (38), Włoch (36) oraz Niemiec, Czech, a nawet Finlandii (po 27 osób).

*Do Netanji udało się czternaścioro obrońców tytułu z mistrzostw Europy w Herning w 2013 roku. W Izraelu pojawi się także sześcioro złotych medalistów tegorocznego czempionatu globu w Kazaniu: Sarah Sjoestroem (Szwecja), Katinka Hosszu, Laszlo Cseh (obaj Węgry), Marco Koch (Niemcy), Gregorio Paltrinieri (Włochy) i Adam Peaty (Wielka Brytania). Wśród nich wyróżnia się oczywiście Żelazna Dama. Zwyciężczyni tegorocznego cyklu Pucharu Świata ma w planie start w aż jedenastu konkurencjach: 50, 100, 200 i 400 m stylem dowolnym; 50, 100 i 200 m stylem grzbietowym; 200 m stylem motylkowym; 100, 200 i 400 m stylem zmiennym.

*Tak naprawdę do ostatnich dni przeprowadzenie mistrzostw Europy w Izraelu wisiało na włosku. Władze Europejskiej Federacji Pływackiej niezbyt garnęły się do przylotu na wstrząśnięty licznymi konfliktami zbrojnymi Bliski Wschód. Do końca istniała też możliwość rezygnacji ze startu poszczególnych krajów, a najbliżej wycofania się byli Niemcy. Nasi zachodni sąsiedzi ostatecznie jednak doszli do wniosku, że nie ma się czego bać i posłali do walki o medale swoich najlepszych zawodników.

*W Netanji nie zabraknie również reprezentacji Polski. Tym razem na mistrzostwa Europy na krótkim basenie wyleciała zaledwie ośmioosobowa drużyna Biało-czerwonych [WIĘCEJ]. W XXI wieku skromniejszą ekipę wystawialiśmy jedynie dwukrotnie: w 2002 i 2012 roku (w 2010 roku naszych zawodników w ogóle zabrakło na czempionacie w Eindhoven). Na brak emocji nie powinniśmy jednak narzekać. Polscy pływacy będą mieli przynajmniej kilka znakomitych szans na zajęcie miejsc na podium!

*Pięciodniowe zawody w Izraelu nie będą niestety transmitowane przez żadną polską telewizję [WIĘCEJ], nie oznacza to jednak, że będziemy pozbawieni bezpośredniego przekazu z Instytutu Wingate. Pełną relację z mistrzostw przeprowadzi bowiem Europejska Federacja Pływacka na swoim kanale na Dailymotion: LEN TV [LINK]. Rywalizacja w sesjach kwalifikacyjnych będzie się rozpoczynać codziennie o 8:30 polskiego czasu, natomiast finały zaplanowano na 16:30.

Wszystkie najważniejsze informacje, analizy i ciekawostki znajdziecie również przez najbliższe dni na naszym portalu! Kibicujmy razem polskiej reprezentacji!