Świat

Mistrzostwa świata niepełnosprawnych – Jabłońska znów wicemistrzynią świata!

Szymon Gagatek 2015-07-18 15:26

Tak jak dwa lata temu w Montrealu, tak i tym razem – Oliwia Jabłońska wywalczyła w Glasgow srebrny medal mistrzostw świata w pływaniu osób niepełnosprawnych w swojej koronnej konkurencji, 100 m stylem motylkowym. Lepsza od Polki okazała się tylko rewelacyjna Sophie Pascoe z Nowej Zelandii, która była bliska poprawienia rekordu świata.

Jabłońska rozegrała wyścig finałowy w swoim stylu, zapewniając sobie srebro znakomitym finiszem. Uzyskała czas 1:09.34 i na ostatnich metrach wyprzedziła o dwadzieścia trzy setne sekundy młodziutką Alice Tai z Wielkiej Brytanii. Szesnastolatka w czerwcu odebrała zawodniczce Startu Wrocław rekord Europy w tej konkurencji, ale dziś nie była w stanie powtórzyć tego wyniku. Zwyciężyła Nowozelandka, Sophie Pascoe, która przepłynęła cały dystans w czasie 1:03.74, a więc zaledwie dwie setne sekundy wolniej od należącego do niej najlepszego czasu w historii pływania zawodniczek niepełnosprawnych w kategorii S10.

W sesji finałowej wystąpił również Wojciech Makowski. Nasz reprezentant na dystansie 50 m stylem dowolnym w grupie S11 (zawodnicy niewidomi) poprawił rezultat uzyskany w kwalifikacjach, pokonując jedną długość basenu w 28.68 s, ale nie dało mu to lepszej lokaty. Finał zakończył jako ósmy, ze stratą 2.90 s do zwycięzcy. Na najwyższym stopniu podium znalazł się niesamowity Bradley Snyder, który pobił rekord mistrzostw świata, notując wynik 25.78 s. Amerykanin mistrzostwa świata zakończył z trzema złotymi medalami.