Polska

ZMP Olsztyn: Rekordowy początek!

Joanna Kwatera 2016-12-15 23:55

Pierwszy dzień Mistrzostw Polski Seniorów i Młodzieżowców w Olsztynie to prawdziwy wysyp rekordowych wyników. Polscy zawodnicy zainaugurowali największe krajowe święto pływackie w okresie zimowym prezentując niezwykle wysoki poziom. Padały rekordy kraju juniorów, ale także seniorskie.

Już w porannych eliminacjach nowych najlepszych osiągnięć w historii Polski ustanowionych zostało aż pięć! Znakomitą formę na te zawody przygotowali szczególnie żabkarze, którzy bili rekordy hurtowo zarówno rano jak i w popołudniowych półfinałach. W tym stylu właśnie padł seniorski rekord Polski, a jego autorem jest olimpijczyk z Rio Marcin Stolarski. Zawodnik, który po igrzyskach przeniósł się Poznania, aby reprezentować barwy tamtejszej Warty, już rano popłynął setną sekundy szybciej niż jego dotychczas najlepsze osiągnięcie w historii kraju na dystansie 100m, ustanowione na zeszłorocznych mistrzostwach Polski w Lublinie, pokonując cztery długości basenu w czasie 58.67. Wieczorem czasy lepsze od rekordu Polski seniorów uzyskało dwóch zawodników. W pierwszym półfinale doskonale zaprezentował się Bartłomiej Roguski, któremu stopery sędziowskie wskazały wynik 58.22, ale w następnej serii jeszcze szybciej popłynął Stolarski i notując wynik 57.99 został pierwszym żabkarzem w historii Polski, który przepłynął ten dystans poniżej pięćdziesięciu ośmiu sekund. Z takim rezultatem pływak z Poznania plasował by się w pierwszej dziesiątce najlepszych wyników, uzyskanych w tym sezonie w Europie, należy jednak pamiętać, że wyniki półfinałów były mierzone ręcznie, gdyż awarii w Aquasferze uległa aparatura mierząca czas. Z niecierpliwością będziemy czekać, co 20latek pokaże w jutrzejszym finale.

Rekordową formę rano i popołudniu zaprezentowali też bracia Kusto. Starszy z nich Robert wpisał w rekordowe tabele zawodników 18letnich czas 59.39, choć wieczorem uzyskał jeszcze lepszy wynik -58.81. Rafał natomiast najlepsze osiągnięcie w historii kraju 17latków wyśrubował do rezultatu 1:00.05, choć w półfinale popłynął szybciej  niż rano, łamiąc granicę jednej minuty – 59.34.

Doskonałe widowisko stworzyły zawodniczki ścigające się na dystansie 800m stylem dowolnym. Przez cały wyścig na czele płynęły Justyna Burska i Paulina Piechota ,a różnice jakie dzieliły je po każdych 25metrach nie przekraczały kilkudziesięciu setnych sekundy. Na ostatniej długości basenu doskonałym finiszem popisała się zawodniczka UKS 190 Łódź, która pierwsza dotknęła ściany finiszowej, wyprzedzając Burską o jedną setną sekundy! Czas jaki uzyskała Piechota – 8:27.87 to nowy rekord Polski 17latek.

Nadspodziewanie dobrze spisała się na dystansie 200m stylem motylkowym Zuzanna Trambowicz, dla której magiczna była dzisiaj liczba „dwa”. Zaledwie 14letnia zawodniczka MKS SP-63 Bydgoszcz dwa razy poprawiała rekord kraju w swojej kategorii wiekowej, zajmując drugą lokatę zarówno w eliminacjach jak i w finale oraz zdobywając tytuł vicemistrzyni Polski seniorów. Rano Bydgoszczanka przepłynęła ten dystans notując czas 2:15.71, a wieczorem poprawiła go jeszcze o ponad sekundę, do wyniku 2:14.64 i od dziś tyle wynosi rekord Polski 14latek w tej konkurencji.

Po sobotnim rekordzie Polski na dystansie 100m stylem motylkowym, ustanowionym przez Marcina Goraja podczas wielomeczu pływackiego w Koszycach na długim basenie, przyszedł czas na najlepsze osiągnięcie w historii kraju 15latków na obiekcie 25metrowym. Krakowianin także poprawiał je dziś dwa razy, uzyskując rano rezultat 54.49, a więc o 0,27 sekundy lepszy niż dotychczas wynosił rekord Polski w tej kategorii wiekowej Dominika Ciężkowskiego. W wieczornym półfinale udało mu się pierwszy raz w karierze złamać barierę pięćdziesięciu czterech sekund, a rezultat do jakiego zawodnik SMS Galicji Kraków wywindował rekord kraju wynosi 53.98. Na tym jednak Goraj nie poprzestał tego wieczoru. Konkurencje wcześniej na dystansie 200m stylem grzbietowym płynąc w finale A między innymi z mistrzem świata Radosławem Kawęckim, młody Krakowianin ustanowił jeszcze jeden rekordowy wynik wśród 15latków, poprawiając dotychczas najlepsze osiągnięcie Kacpra Stokowskiego znów o 0,27 sekundy i notując czas 1:59.30.

Stokowski także postanowił pokazać w tej sesji finałowej swoją klasę, a zrobił to naprawdę w wybitnym stylu. Płynąc obok Kawęckiego pokonał dystans 200m stylem grzbietowym aż o prawie dwie sekundy szybciej niż zrobił to podczas listopadowych zawodów Grand Prix Polski w Poznaniu, gdzie ustanawiał najlepszy rezultat w historii kraju w swojej kategorii wiekowej. Wynik jaki uzyskał w Olsztynie - 1:51.76 to nowy rekord Polski 17latków w tej konkurencji.

Rekordowe rezultaty ustanawiały również na inaugurację wieczornej sesji finałowej zespoły sztafetowe w konkurencji 50m stylem zmiennym mix. Wyniki lepsze od rekordu Polski osiągneły drużyny: Olimpijczyka Aleksandrów Łódzki, w składzie: Kamil Kaźmierczak, Paulina Ożóg, Marcel Wągrowski i Natalia Zrobek – wśród 17latków, czas 1:47.48 oraz zawodnicy G-8 Bielany Warszawa, gdzie najlepsze osiągnięcie w historii kraju 14latków wypływali: Dominik Gotowski, Paulina Duda, Nikola Jabłonowska i Filip Orlicz – 1:55.20.