Świat

Budapeszt 2017: Mistrzowie wracają na szczyt

Szymon Gagatek 2017-07-26 21:11

Czwarty dzień czempionatu globu w Budapeszcie stał pod znakiem triumfów gwiazd, które w ostatnich kilku latach nie były w stanie wygrywać zmagań na najważniejszych światowych imprezach. W Dunaj Arenie padł też po południu jeden rekord świata. Kilkanaście tysięcy kibiców zgromadzonych na trybunach nie mogło narzekać na nudę. 

Sesję finałową zainaugurował wyścig pań na dystansie 200 m stylem dowolnym. Okazał się on pokazem siły wielkiej mistrzyni. I tym razem nie chodziło wcale o Katie Ledecky, która po raz pierwszy w historii swoich startów na mistrzostwach świata nie wygrała złotego medalu. Po kapitalnym finiszu najszybsza okazałą się bowiem do mistrzyni olimpijska z Pekinu, Federica Pellegrini. Włoszka na ostatniej długości basenu zaatakowała z czwartej pozycji i zdołała wyprzedzić najgroźniejsze rywalki, uzyskując wynik 1:54.73. Ledecky musiała się zadowolić srebrem, stając na drugim stopniu podium wspólnie z Emmą McKeon z Australii (1:55.18).

Wielki powrót na szczyt obserwowaliśmy również w finale 200 m stylem motylkowym. Chad le Clos od samego początku wyścigu ruszył mocno do przodu i utrzymał pozycję lidera do końca, powtarzając swój sukces sprzed czterech lat. Złoto dał mu wynik 1:53.33. Na podium stanęli też inni faworyci: reprezentujący gospodarzy Laszlo Cseh (1:53.72) i Dayia Seto z Japonii (1:54.21). 

Swoją dominację na 50 m stylem klasycznym podkreślił z kolei Adam Peaty. Brytyjczk nie popłynął już tak szybko jak w półfinałach, ale po raz kolejny złamał barierę dwudziestu sześciu sekund (25.99) i obronił tytuł z Kazania. Drugi był niespodziewanie Brazylijczyk Joao Gomes (26.52), a trzecią lokatę zajął Cameron van der Burgh z RPA (26.60).

Zwieńczeniem sesji finałowej był kolejny rekord świata w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem zmiennym wywalczony przez Amerykanów. Trenerzy kadry USA postanowili w tej konkurencji dać szasnę zdobycia tytułu mistrzowskiego jak największej liczbie zawodników, stąd też w rywalizacji o złoto popłynął zupełnie inny skład niż rano. Wyścig świetnie rozpoczął Matt Grevers (52.32), niezwykle szybka była również Lilly King (1:04.15), ale prawdziwy popis na trzeciej zmianie dał Caeleb Dressel. Podopieczny Gregga Troy'a w stylu motylkowym uzyskał czas 49.92! Szybciej ze startu lotnego pływał jedynie Michael Phelps na mistrzostwach świata w Rzymie w 2009 roku (49.72). Finałową dominację Stanów Zjednoczonych podtrzymała Simone Manuel (52.17) i po raz pierwszy w historii tej konkurencji złamana została bariera trzech minut i czterdziestu sekund (3:38.56). Srebro trafiło do Australii (3:41.21), a na najniższym stopniu podium stanęli wspólnie Chińczycy i Kanadyjczycy (3:41.25).

W trakcie dzisiejszego popołudnia odbyła się także rywalizacja półfinałowa w trzech konkurencjach. Na 100 m stylem dowolnym najlepszy rezultat uzyskał Mehdy Metella (47.65), ale tylko jedną setną sekundy do Francuza stracił Dressel. Z trzecim czasem do finału wszedł kolejny Amerykanin, Nathan Adrian (47.85), a barierę czterdziestu ośmiu sekund łamali jeszcze dwaj Australijczycy: Cameron McEvoy (47.95) i Jack Cartwright (47.97). Z kolei na 200 m stylem motylkowym kobiet z pierwszym czasem do finału weszła Franziska Hentke z Niemiec (2:06.29), a na 200 m stylem zmiennym mężczyzn najszybszy okazał się Chase Kalisz (1:55.88), wyprzedzając o szesnaście setnych sekundy swojego najgroźniejszego rywala, Kosuke Hagino z Japonii.

Portal megatiming.pl składa podziękowania:
- wszystkim, którzy wsparli wyjazd redakcji na mistrzostwa świata przez zakup czepków i koszulek "WSPIERAM MEGATIMING.PL" oraz firmie H2O Shop,
- Paulinie Kujawie, Michałowi Harasimowi oraz Arturowi Żakowi za wsparcie finansowe na platformie PATRONITE, którego celem było sfinansowanie wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie,
- Panu Zbigniewowi Dubielowi za wsparcie finansowe wyjazdu na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Portal megatiming.pl składa szczególne podziękowania Pani Katarzynie Stokowskiej za nieocenioną pomoc, wsparcie oraz zaangażowanie w pozyskaniu środków finansowych na wyjazd redakcji na mistrzostwa świata w Budapeszcie.

Partnerem relacji z mistrzostw świata w Budapeszcie jest Firma H2O Shop.