Świat

Windsor 2016: Kawęcki powalczy o medal!

Joanna Kwatera 2016-12-11 20:29

Ostatnia sesja kwalifikacyjna mistrzostw świata na krótkim basenie w Windsor przyniosła polskim kibicom bardzo dobre wiadomości. Konkurencja 200m stylem grzbietowym mężczyzn, która od kilku lat za sprawą doskonałej postawy Radosława Kawęckiego przynosi nam wiele radości w programie kanadyjskiego czempionatu została przewidziana dopiero na ostatni dzień rywalizacji. Polak zaprezentował się w eliminacjach bardzo dobrze, awansując do wyścigu finałowego z drugim czasem  - 1:51.00. Obrońca tytułu mistrzowskiego sprzed dwóch lat przystąpi do rywalizacji na torze numer pięć i będzie miał okazję zostać dwunastym pływakiem, który wygrywał w danej konkurencji na mistrzostwach świata trzy razy z rzędu. Najszybszy w eliminacjach okazał się rekordzista Azji, jedenasty pływak igrzysk olimpijskich w Rio w tej konkurencji Masaki Kaneko, który jako jedyny popłynął rano poniżej minuty i pięćdziesięciu jeden sekund (1:50.30). Dopiero siódmy wynik eliminacji uzyskał rekordzista świata na tym dystansie Australijczyk Mitchell Larkin, który również będzie jednym z głównych kandydatów do zwycięstwa w wyścigu finałowym. Do najlepszej ósemki awansowali także: Jacob Pebley (USA), Jiayu Xu (Chiny), Danas Rapsys (Litwa), Hayate Matsubara (Japonia) i Robert Glinta (Rumunia). Finał dziś w nocy o godzinie 1:24 polskiego czasu.

Na dystansie 200m stylem klasycznym w eliminacjach rywalizowały kobiety, a najlepiej radziła sobie rano czwarta zawodniczka w tej konkurencji z Rio ChloeTutton. Brytyjka przepłynęła osiem długości basenu w czasie swojego nowego rekordu życiowego 2:18.89, który jest zaledwie o 0,45 sekundy słabszy od najlepszego osiągnięcia w historii Wielkiej Brytanii Molly Renshaw. Druga z Brytyjek również awansowała do wieczornego finału, uzyskując piąty czas eliminacji. Na drugiej i trzeciej lokacie rano uplasowały się reprezentantki gospodarzy – siódma w Rio Kierra Smith i Kelsey Wog. Do wyścigu medalowego z piątym czasem awansowała też brązowa medalista na dystansach 50 i 100m tym stylem z Windsor Amerykanka Molly Hannis. W wieczornym finale wystąpią również: Kako Ishida (Japonia),  Fanny Lecluyse (Belgia) i Lilly King (USA).

W porannym eliminacjach rywalizowały także zespoły sztafetowe. W konkurencji 4x50m stylem dowolnym najszybsze były Dunki (Julie Jensen, Mie Nielsen, Emilie Backmann i Jeanette Ottesen) przed Holenderkami i Kanadyjkami. Ponadto o medale wałczyć będą jeszcze Francuzki, Amerykanki, Włoszki, Chinki i Japonki. W konkurencji 4x100m stylem zmiennym wśród kobiet z pierwszym czasem eliminacji awansowały Amerykanki przed Japonkami i Australijkami (w finale wystartują również Kanadyjki, Włoszki, Rosjanki, Chinki i Brytyjki), a wśród mężczyzn najlepsi byli Australijczycy przed Rosjanami i Białorusinami (ponadto w wyścigu finałowym wystąpią zespoły: USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chin i Japonii).

W finale 1500m stylem dowolnym wystąpi dziś jeszcze drugi z naszych reprezentantów Wojciech Wojdak. Rywalizacja rozpocznie się o godzinie 00:37. Zapraszamy zatem na ostatnią noc pełną emocji na mistrzostwach świata w Windsor!