Polska

Łódź 2018: Dzień pełen niespodzianek

Joanna Kwatera 2018-05-24 22:15

Pierwszy dzień mistrzostw Polski w Łodzi to nie tylko sukcesy faworytów, ale również niespodzianki, które nadają smaczku każdej rywalizacji. Na podium coraz częściej zaczęły wdrapywać się juniorki, nie zabrakło też zaciętych pojedynków i pierwszego rekordu kraju. Do kadry na mistrzostwa Europy juniorów w Helsinkach dołączyli też kolejni zawodnicy.

Wygrała w Lublinie, wygrała w Warszawie podczas Grand Prix, wygrała i na mistrzostwach Polski w Łodzi! Ambitna reprezentantka Polonii Warszawa Daria Zielińska w ostatnim czasie coraz częściej pokazuje, że na dystansie 200m stylem motylkowym będzie odgrywać na krajowym podwórku rolę pierwszoplanową. Zaledwie 15-letnia zawodniczka skrupulatnie poprawiała w tym roku swój rekord życiowy ze startu na start, a w czwartek wyśrubowała go o prawie trzy sekundy! Walcząc o przepustkę na mistrzostwa Europy juniorów w Helsinkach, rozpędzona Zielińska wpadła na metę z wynikiem 2:14.64 i o niemal dwie sekundy wyprzedziła zdobywczynię srebrnego medalu w tej konkurencji Julię Adamczyk. To pierwszy medal Zielińskiej na krajowym czempionacie i od razu ten z najcenniejszego kruszcu. Trzecią lokatę zajęła 16-letnia Tatiana Dąbrowska.

Niespodzianką natomiast zakończył się finał konkurencji 200m stylem grzbietowym kobiet. W roli faworytki na tym dystansie kibice zapewne upatrywali triumfatorkę tego dystansu z ubiegłorocznych mistrzostw kraju w Lublinie Klaudię Naziębło. I ona też rozpoczęła ten wyścig najszybciej. Prowadzenie utrzymała jednak do sto pięćdziesiątego metra, a na ostatniej długości basenu mocno z toru ósmego zaatakowała Weronika Górecka, a także płynąca obok Naziębło Agata Naskręt. Walka trwała do ostatnich metrów, a na mecie okazało się, że zawodniczki Astorii Bydgoszcz i AZS AWF Warszawa zatrzymały aparaturę pomiaru czasu dokładnie w tym samym momencie, osiągając czas 2:13.35. To także rekord życiowy ich obu. Po latach dominacji w tej konkurencji zawodniczek Juvenii Wrocław, kibice doczekali się nowych mistrzyń Polski.

Choć Anna Dowgiert w ostatnim czasie pokazywała, że jest w coraz lepszej dyspozycji to zapewne musiała się mocno obawiać konkurencji na dystansie sprinterskim stylem dowolnym w osobach młodszych koleżanek, które na swoim koncie mają już pierwsze sukcesy juniorskie. W dzisiejszym finale na 50m kraulem najgroźniejszą rywalką do złota okazała się dla pływaczki Warty Poznań Kornelia Fiedkiewicz, która straciła do niej na mecie niecałe dwie dziesiąte sekundy (25.46 – 25.65), ale to właśnie Dowgiert cieszyła się ze z pierwszego złota na tym dystansie po erze dominacji w tej konkurencji Aleksandry Urbańczyk. Zawodniczka Juwenii Wrocław natomiast nie tylko ustanowila nowy rekord zyciowy, ale będzie miała okazję powalczyć o medale w rywalizacji juniorek na tym dystansie w Finlandii. Swoją wszechstronność po raz kolejny udowodniła też Alicja Tchórz, która zameldowała się na mecie tylko dwie setne sekundy za swoją klubową koleżanką, zajmując trzecią lokatę wśród sprinterek.

Swój pierwszy złoty medal tych mistrzostw na długich dystansach wywalczyła Paulina Piechota, która wygrała konkurencję 800m stylem dowolnym. Reprezentantka 190 Łódź już od początku wyścigu narzuciła rywalkom straszliwe tempo, a na sześć setnym metrze notowała jeszcze międzyczas lepszy od rekordu Polski Otylii Jędrzejczak. Później jednak zaczęła opadać z sił, ale jej pozycji liderki nikt już nie był w stanie zagrozić. Łodzianka dotarła do mety z czasem 8:41.95 i ostatecznie do minimum kwalifikacyjnego sporo jej zabrakło. O miejsce drugie za jej plecami walka rozegrała się pomiędzy dawno nie widzianą w krajowej rywalizacji Justyną Burską, a także koleżanką klubową Piechoty Aleksandrą Knop i Mileną Karpisz. Mimo niesamowitego finiszu 15-letniej Knop, drugą lokatę zdołała obronić Burska, a z jej przewagi zostały tylko dwadzieścia cztery setne sekundy. Knop oprócz brązowego medalu mistrzostw Polski wywalczyła też przepustkę na MEJ w Helsinkach, gdzie reprezentować będzie barwy Biało-czerwone wraz z piątą dziś Ewą Jaszczuk.

Ciekawie zapowiadał się też wyścig na dystansie 1500m stylem dowolnym mężczyzn, a kibice zastanawiali się zapewne jaką dyspozycję po kontuzji zaprezentuje Wojciech Wojdak. Mocnym rywalem w walce o końcowy triumf podopiecznego Marcina Kacera okazał się być Krzysztof Pielowski, który zmieniał się z nim kilka razy na prowadzeniu, ale ostatecznie to Wojdak okazał się silniejszy w końcówce, odskakując Pielowskiemu o prawie pięć sekund. Czas zwycięzcy to 15:13.87. I w tej konkurencji Polska będzie miała swoich reprezentantów w Helsinkach, a prawo startu w mistrzostwach Europy junorów wywalczyli Bartłomiej Koziejko i Wojciech Dutkowiak.

Ostatnim akcentem dzisiejszej rywalizacji w Zatoce Sportu były zmagania sztafetowe 4x200m stylem dowolnym. Wśród kobiet zwyciężyły reprezentantki AZS UMCS Lublin w składzie: Daniela Georges, Wiktoria Samuła, Kamila Andrzejewska i Julia Adamczyk, które dotarły do mety z ogromną przewagą, notując rezultat 8:20.65. O rekord Polski 15-latek postarały się zawodniczki Polonii Warszawa. Klaudia Tarasiewicz, Wiktoria Dąbrowska, Daria Zielińska i Weronika Cynarska pokonały dystans w czasie 8:42.19. Rywalizacja mężczyzn natomiast była bardziej zacięta, a ze złotego medalu mogli cieszyć się zawodnicy G-8 Bielany Warszawa w doborowym składzie: Kacper Stokowski, Kacper Piotrowski, Cezary Butkiewicz i Bartosz Piszczorowicz (7:25.27).