Polska

MP 14-latków: Rekordowy początek

Joanna Kwatera 2017-07-07 21:51

Czternastolatkowie rozpoczęli w piątek w Olsztynie zmagania w ramach Letnich Mistrzostwach Polski w pływaniu w swojej kategorii wiekowej. Już pierwszego dnia rywalizacji na pływalni Aquasfera padły dwa indywidualne rekordy kraju 14-latek, a ich autorkami były Alicja Wojtkowiak i Aleksandra Knop. Rekordowa okazałą się także sztafeta dziewcząt.

Przystankiem na drodze przygotowań do startu w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy w Gyor dla Knop i Wojtkowiak jest właśnie olsztyńska impreza, gdzie już dziś pokazały się ze znakomitej strony. Reprezentantka Parku Wodnego Tarnowskie Góry już w eliminacjach dała rywalkom do zrozumienia, że na dystansie sprinterskim stylem klasycznym będzie ją ciężko pokonać, bijąc najlepsze osiągnięcie w historii kraju 14-latek wynikiem 33.05. W popołudniowym finale nie była już tak szybka, ale kolejny czas poniżej trzydziestu czterech sekund, jaki była w stanie osiągnąć w tych zawodach tylko ona – 33.63, dał jej pewne zwycięstwo. Na kolejnych miejscach uplasowały się, podobnie jak w eliminacjach Iga Osiniak (Olimpia Lublin) i Gabriela Herbreder (UKS Gim92 Ursynów Warszawa).

Wielką klasę znów pokazała Aleksandra Knop. Już w pierwszym swoim finale 200m stylem dowolnym, szósta zawodniczka mistrzostw Polski seniorów, zakończyła swój występ nowym rekordem kraju juniorów 14-letnich 2:02.37, a jej przewaga nad konkurentkami była ogromna. Druga na mecie Marta Klimek (UKP Unia Oświęcim) straciła do niej aż niespełna sześć i pół sekundy. Jeszcze większą dominację w swoim roczniku pływaczka UKS 190 Łódź zaprezentowała w konkurencji 400m stylem zmiennym. Wicemistrzyni kraju seniorów, jako jedyna złamała w tym wyścigu barierę pięciu minut, finiszując niewiele wolniej niż robiła to w Lublinie, a czas 4:54.68 pozwolił jej cieszyć się z drugiego już dziś złotego krążka tej imprezy.

Swój marsz po pięć złotych medali rozpoczął dziś bardzo udanie Paweł Uryniuk. Zawodnik G-8 Bielany Warszawa triumfował w konkurencjach 100m stylem motylkowym i 400m stylem zmiennym. Wygrana w pierwszej z nich nie przyszła mu jednak tak łatwo. Musiał on odpierać ataki goniącego go zwycięzcy eliminacji Wojciecha Ogrodnika (Park Wodny Tarnowskie Góry), który też miał ogromną ochotę na zwycięstwo w tym wyścigu. Uryniuk, który pierwszy raz w karierze poniżej minuty przepłynął ten dystans podczas mistrzostw Polski seniorów w Lublinie, postanowił kontynuować dobrą passę, dokonując tej sztuki dzisiaj dwa razy. Pierwszy rekord życiowy ustanowił rano (59.78), ale rewelacyjnym rezultatem popisał się w finale tej konkurencji, pokonując dwie długości basenu zaledwie 0,35 sekundy wolniej od rekordu Polski Marcina Goraja i uzyskując czas 57.98. Drugi finiszował Ogrodnik (58.53), a z czasem poniżej minuty wyścig ukończył jeszcze trzeci na mecie Wiktor Ćwiek (BUKS Warszawa) – 59.49. Zupełnie inaczej wyglądała rywalizacja w konkurencji 400m stylem zmiennym, gdzie Warszawianin wysforował się na prowadzenie już po pierwszej długości basenu i z każdą kolejną powiększał tylko dystans nad rywalami, kończąc zmagania ponad osiem sekund szybciej niż zdobywca drugiej lokaty Mikołaj Dobrindt (MUKS Piętnastka Bydgoszcz)! Czasem 4:40.28 również „zakręcił się” obok rekordu kraju 14-latków.

Dwa razy na najwyższym stopniu podium stawał dziś także Jakub Jakimiak (Huragan Międzyrzec Podlaski). Zdecydowanie najszybszy w eliminacjach w konkurencji sprinterskiej stylem dowolnym (25.00), nie miał sobie równych również w zmaganiach wieczornych, w których pierwszy raz w życiu złamał barierę dwudziestu pięciu sekund na tym dystansie – 24.89. Duży progres ze swoim najlepszym rezultatem w karierze zanotował dziś zawodnik UKP Unii Oświęcim Michał Daszkiewicz, z którym przyszło Jakimiakowi rywalizować o zwycięstwo w konkurencji 200m tym stylem. Oświęcimianin poniżej dwóch minut popłynął już rano 1:59.48, a finale urwał z tego wyniku jeszcze setną sekundy. Jeszcze dwie setne szybciej od niego finiszował Jakimiak, ustalając swój rekord życiowy na poziomie 1:59.45.

Czwartym najlepszym rezultatem dnia wśród dziewcząt wykazała się dziś Adela Piskorska (UKP Torpeda Oleśnica), której zwycięstwo w konkurencji 200m stylem grzbietowym dał wynik 2:20.35. Dystansu sprinterskiego stylem dowolnym, wbrew oczekiwaniom nie udało się wygrać Marii Murawskiej(UKS Piątka Ostrołęka), która musiała się tym razem zadowolić brązowym krążkiem. Najlepsza w tej konkurencji okazałą się Martyna Jabłońska (MKS Piaseczno), a czasem 27.05 wyprzedziła jeszcze Marię Szczepańską (KS Warta Poznań). Z nowym rekordem życiowym dystans 100m stylem motylkowym wygrała Martyna Frąckiewicz (TP Zielona Góra)– 1:04.99. Drużyna G-8 Bielany Warszawa powiększyła jeszcze swój dorobek medali z najcenniejszego kruszcu  za sprawą Stanisława Żołądzia, który triumfował w konkurencji 200m stylem grzbietowym, prowadząc od samego początku wyścigu i osiągnął rezultat 2:13.43. Rywalizację żabkarzy na 50m zwyciężył natomiast Oskar Grabek z UKS Olimpijczyk 23 z czasem 31.43.

Na koniec piątkowych zmagań w Aquasferze do boju ruszyły zespoły sztafetowe na dystansie 4x200m stylem dowolnym, a w nich znów główne role odegrali bohaterowie zmagań indywidualnych. Dzięki doskonałej postawie na ostatniej zmianie Aleksandry Knop wśród dziewcząt triumfowały zawodniczki UKS 190 Łódź, a oprócz niej na najwyższym podium stanęły Dominika Urbaniak, Karolina Haładyn i Julia Szymańska, notując czas lepszy od rekordu Polski 14-latek: 8:51.12. Michał Daszkiewicz poprowadził natomiast sztafetę swojego klubu do zwycięstwa, a obok niego na zwycięstwo drużyny z Oświęcimia mocno pracowali jeszcze Marcin Malarz, Jan Więzik i Dawid Danikiewicz – 8:28.45, którzy o 0,17 sekundy wyprzedzili na mecie zespół G-8 Bielany Warszawa, gdzie doskonale znów zaprezentował się Paweł Uryniuk.