Polska

GP Poznań: Poznań wyłonił wyjściową jedenastkę!

Szymon Gagatek 2017-11-26 20:38

Cztery osoby dołączyły w niedzielę do składu kadry, która wyleci w grudniu na mistrzostwa Europy na krótkim basenie do Kopenhagi. W kolejnym przystanku Arena Grand Prix Pucharu Polski w Poznaniu najlepsi okazali się Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk i Filip Zaborowski, a juniorzy ustanawiali kolejne znakomite rekordy kraju.

Przepustki na mistrzostwa Europy udało się dziś uzyskać tym, na których występy w Kopenhadze zapewne kibice liczyli najbardziej, a więc Radosławowi Kawęckiemu i Dominice Sztanderze. Oboje bardzo zmotywowali się na dzisiejsze starty, gdyż dla obojga była to już ostatnia szansa na wywalczenie kwalifikacji. Mistrz Europy z Netanji w swojej koronnej konkurencji 200m stylem grzbietowym uzyskał dziś wynik 1:49.93, który okazał się znacznie lepszy od wymaganego minimum. Dzisiejszy dobry występ podopiecznego Pawła Słomińskiego, a jednocześnie drugi najbardziej wartościowy rezultat tej imprezy wśród mężczyzn, to także niepodważalny sygnał dla rywali, że Kawęcki na 200m wciąż liczy się w stawce i na pewno powalczy o obronę tytułu mistrzowskiego w tej konkurencji w stolicy Danii. W ślady swojego starszego kolegi z klubu poszedł Jakub Skierka, który dotarł do mety na drugiej lokacie, a jego czas 1:53.46 okazał się lepszy od juniorskiego minimum premiującego wyjazdem do Kopenhagi.

Na wyżyny swoich możliwości musiała wznieść się dziś w wyścigu żabkarek na dystansie 100m także Sztandera, której pokonanie czterech długości basenu zajęło 1:05.90. Wynik ten to trzeci najlepszy rezultat zawodniczki Juvenii Wrocław w karierze, gorszy od jej własnego rekordu Polski tylko o 0,53 sekundy. Podopieczna Grzegorza Widanki nie dała w tym wyścigu szans swoim rywalkom, wyprzedzając drugą na finiszu Weronikę Hallmann o ponad półtorej sekundy i jako trzecia kobieta dołączyła do kadry na grudniowy czempionat.

Sporą niespodziankę sympatykom pływania sprawił w niedzielę Bartosz Piszczorowicz, który również zapewnił sobie bilet do Kopenhagi. I choć zawodnik G-8 Bielany Warszawa pokazywał się już w tym sezonie w konkurencji 200m stylem dowolnym z bardzo dobrej strony, wygrywając rywalizację podczas Grand Prix Polski w Oświęcimiu, to dzisiaj musiał niemal poprawić swój rekord życiowy na tym dystansie, aby wypełnić minimum juniorskie dające mu możliwość startu w stolicy Danii. Warszawianin wykonał to zadanie znakomicie, śrubując swój najlepszy wynik w życiu o jedną setną sekundy i zameldował się na mecie jedynie za Kacprem Majchrzakiem z czasem 1:45.24. To już czwarty reprezentant rocznika 1999, który będzie reprezentował nasz kraj na mistrzostwach Europy w Danii.

Miłym akcentem tej rywalizacji był także rekordowy rezultat, uzyskany przez pływaka G-8 Bielany Warszawa Filipa Orlicza, który 200m stylem dowolnym pokonał w 1:48.55 i tym samym wymazał z tabel najlepszych wyników w historii kraju 15-latków osiągnięcie Karola Młynarczyka z 2015 roku.

Dwa kolejne rekordy Polski wśród 14-latek odnotowała na swoim koncie w niedzielę na Termach Maltańskich Aleksandra Knop. Łodzianka wykreśliła z tabel dotychczas najlepsze wyniki Diany Sokołowskiej i Donaty Kilijańskiej na 200 i 800m stylem dowolnym. Rezultat uzyskany na pierwszym z nich – 2:00.10, pozwolił dodatkowo reprezentantce UKS 190 Łódź triumfować w tej konkurencji, co w starciu ze starszymi rywalkami podczas cyklu Grand Prix zdarzyło jej się po raz pierwszy. Sukces ten pokazuje także, że w niedalekiej przyszłości utalentowana pływaczka z Łodzi powinna spokojnie poradzić sobie ze złamaniem bariery dwóch minut na tym dystansie. W konkurencji 800m tym stylem pokonała ją tylko, choć wyraźnie, mistrzyni kraju Paulina Piechota (8:34.12), a rezultat 8:41.60 to od dziś nowy rekord Polski juniorek 14-letnich.

Najlepszą pływaczką Grand Prix Polski w Poznaniu została trzeci raz z rzędu w tym sezonie Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk, która do swojego dorobku dorzuciła dziś jeszcze triumf w konkurencji 50m stylem motylkowym, a pierwsze miejsce na mecie podzieliła ex aequo z Anną Dowgiert (25.90). Za trzy najlepsze występy Łodzianka zgromadziła w sumie 2581 pkt i o 55 „oczek” wyprzedziła w klasyfikacji generalnej najlepszą dziś na dystansie 200m stylem grzbietowym i 100m stylem zmiennym Alicję Tchórz (2526 pkt). Na trzeciej lokacie tego rankingu uplasowała się Dominika Sztandera (2467 pkt).

Wśród mężczyzn najlepszym zawodnikiem tej imprezy okazał się Filip Zaborowski (MKP Szczecin), który zaprezentował w Poznaniu znakomitą formę, gromadząc w sumie 2592 pkt. Kolejne miejsca w rankingu zajęli Konrad Czerniak (2568 pkt) i Kacper Majchrzak (2547 pkt).

Zawodnicy z minimum na mistrzostwa Europy w Kopenhadze:

Kobiety (3):

*Alicja Tchórz

*Aleksandra Urbańczyk-Olejarczyk

*Dominika Sztandera

Mężczyźni (8)

 *Konrad Czerniak

*Kacper Stokowski

*Filip Zaborowski

*Marcel Wągrowski

*Dominik Bujak

*Radosław Kawęcki

*Jakub Skierka

*Bartosz Piszczorowicz