Polska

VIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania - zapraszamy!

Szymon Gagatek 2017-09-20 19:43

Już za kilkanaście godzin w Krakowie rusza VIII Ogólnopolska Konferencja Szkoleniowa Trenerów Pływania. Znakomici prelegenci, wybitni zagraniczni goście, pokazy na pływalni i warsztaty w hali sportowej, a także dużo wartościowej wiedzy i możliwość wymiany poglądów na temat ukochanej dyscypliny sportu – zaczynamy!

Wykreowanie kompletnego zawodnika to nie tylko zapewnienie mu treningu technicznego i odpowiednie wyważenie objętości i intensywności ćwiczeń. To także trening ogólnorozwojowy, siłowy, umiejętność radzenia sobie z presją, ze stresem, odpowiednia motywacja, suplemntacja oraz dbanie o zdrowie i prawidłowy rozwój sportowca. I właśnie wszystkie te zagadnienia zostaną poruszone przez najbliższe cztery dni podczas największego forum pływackiego w Polsce, które rok rocznie gromadzi na salach wykładowych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie ponad czterystu uczestników. Wymiana poglądów oraz ciągły rozwój swoich umiejętności, a także poszerzanie wiedzy jest bardzo ważnym elementem roli nie tylko trenera, ale także instruktora i pedagoga. Wachlarz ciekawych tematów, a także sposób ich przedstawiania sprawiają, że wykłady te cieszą się ogromną popularnością nie tylko wśród trenerów, ale także nauczycieli, studentów AWF oraz pasjonatów sportów wodnych.

Program VIII edycji Ogólnopolskiej Konferencji Szkoleniowej Trenerów Pływania jest bardzo różnorodny. Obejmuje m.in. tematykę w zakresie treningu technicznego i funkcjonalnego wszystkich stylów pływackich. Zagadnienia dotyczące stylu grzbietowego i dowolnego przybliży zgromadzonym trener klubu G-8 Bielany Warszawa – Paweł Wołkow, którego podopiecznym jest m.in. rekordzista i medalista mistrzostw świata i Europy juniorów Kacper Stokowski. Natomiast styl motylkowy omówi trener kadry juniorów Piotr Woźnicki. Następnego dnia zaprezentują oni dodatkowo ćwiczenia praktyczne na pływalni. Ponadto szeroko omówione zostaną w tym roku aspekty psychologiczne w treningu pływackim oraz fizykoterapia sportowa, które przybliżą uczestnikom Joanna Budzis i Wojciech Kurzydło, a dodatkowo zostaną one poparte warsztatami na hali sportowej. Istotne znaczenie treningu mentalnego w sporcie przedstawi natomiast Krzysztof Kałużny.

Jak co roku nie zabraknie również wybitnych prelegentów z zagranicy. O stylu klasycznym opowie słuchaczom wybitny specjalista w tym temacie, węgierski trener, wychowawca wielu mistrzów olimpijskich i świata, inicjator i pomysłodawca „wave action” w stylu klasycznym Jozsef Nagy, znany z tego, że zmodyfikował technikę pływania tym stylem w latach 80-tych ubiegłego wieku. Organizację i programy szkolenia sportowego w Wielkiej Brytanii przedstawi natomiast wieloletni dyrektor sportowy, a obecnie członek Sportowego Zespołu Doradczego Brytyjskiego Związku Paraolimpijskiego Tim Jones.

Ważnym punktem każdej konferencji jest także podsumowanie występów kadry juniorów i seniorów w najważniejszych w tym roku imprezach międzynarodowych, a także przedstawienie kalendarza imprez na rok kolejny, omówienie ogólnopolskiego programu szkolenia pływackiego na jego różnych etapach oraz ocena realizacji programu nauczania pływania. To wszystko to jednak tylko część tematów, które będą poruszane podczas czterodniowego seminarium. Nie zabraknie także loterii z nagrodami, którą po raz kolejny przeprowadzi Akademia Sportów Wodnych 3 WATERS oraz dyskusji panelowych, które w luźnej atmosferze uczestnicy będą mogli odbyć w klubie Żaczek.

Wraz z organizatorami oraz prezesem PZP Pawłem Słomińskim i  prezesem MOZP Kazimierzem Woźnickim, którzy otworzą VIII Ogólnopolską Konferencję Szkoleniową Trenerów Pływania życzymy wszystkim uczestnikom udanych obrad i wyniesienia wielu korzyści z tego spotkania!