Świat

Londyn 2016: Rekord życiowy nie dał finału

Szymon Gagatek 2016-05-19 20:48

Kacper Majchrzak zakończył swój udział w indywidualnej rywalizacji w trakcie mistrzostw Europy w Londynie rekordem życiowym na dystansie 100 m stylem dowolnym. Najlepszy czas w karierze nie pozwolił mu jednak na znalezienie się w najlepszej ósemce "królewskiej" konkurencji. Zawodnik Warty Poznań został ostatecznie sklasyfikowany na trzynastym miejscu.

Partnerem relacji z mistrzostw Europy w Londynie jest Małopolski Okręgowy Związek Pływacki.

Przepłynięcie stu metrów tym razem zajęło Majchrzakowi 49.11 s. To rezultat lepszy o trzy setne sekundy od jego życiówki, ustanowionej podczas ubiegłorocznych mistrzostw Polski. Do indywidualnego minimum olimpijskiego reprezentantowi Polski zabrakło zaledwie dwunastu setnych sekundy. Nieco większa różnica dzieliła go od miejsca w finale. Ósmy w klasyfikacji półfinałów był bowiem Andriej Grieczin z Rosji, który uzyskał wynik 48.87 s. Najwyższą pozycję zajął natomiast Luca Dotto z Włoch, notując 48.36 s.

- Miałem założenie, żeby otworzyć w okolicach 23.5 s, utrzymać drugą pięćdziesiątkę na w miarę dobrym poziomie i popłynąć 48.8 s. Gdybym zrobił taki wynik, byłbym zadowolony, ale fajnie było chociaż popłynąć tę setkę po południu. W tej konkurencji są niewielkie różnice, ale mają olbrzymie znaczenie - mówił Majchrzak po swoim półfinale. Poznaniak nie po raz pierwszy zdecydował się w Londynie na bardzo odważny początek wyścigu. - Trzeba otwierać mocno, żeby potem walczyć o jakikolwiek wynik. Chociaż wczoraj to trochę przegiąłem - skwitował z uśmiechem.

Skład finału:
Luca Dotto (Włochy), Clement Mignon (Francja), Velimir Stjepanovic (Serbia), Sebastiaan Verschuren (Holandia), Pieter Timmers, Glenn Surgeloose (obaj Belgia), Jeremy Stravius (Francja), Andriej Greczin)

Pokazem siły w wykonaniu Sary Sjoestroem zakończyły się półfinały 100 m stylem motylkowym. Szwedka dwie długości basenu pokonała w 56.12 s i wyśrubowała rekord mistrzostw, który od dwóch lat należał do Jeanette Ottesen aż o trzydzieści dziewięć setnych sekundy. W finałowym wyścigu na poprzednim czempionacie Starego Kontynentu w Berlinie Dunka niespodziewanie okazała się minimalnie lepsza od swojej odwiecznej skandynawskiej rywalki, ale teraz nic nie wskazuje na to, by sytuacja miała się powtórzyć. Co prawda, Ottesen weszła do najlepszej ósemki z drugim czasem, ale straciła do Sjoestroem sekundę i dwadzieścia sześć setnych. Trzecia była Ilaria Bianchi z Włoch, która w stolicy Niemiec również stała na podium, zdobywając brąz.

Skład finału:
Sarah Sjoestroem (Szwecja), Jeanette Ottesen (Dania), Ilaria Bianchi (Włochy) Liliana Szilagyi (Węgry), Anna Ntountounaki (Grecja), Kimberly Buys (Belgia), Lucie Svecena (Czechy), Judit Ignacio Sorribes (Hiszpania)

Z kolei walkę o finał na dystansie 200 m stylem klasycznym wygrała Chloe Tutton. Niespodziewana złota medalistka kwietniowych mistrzostw Wielkiej Brytanii, która zwyciężając w Glasgow ustanowiła też nowy rekord swojego kraju, zanotowała dzis czas 2:23.76. Osiemnaście setnych sekundy za nią finiszowała mistrzyni świata juniorek, Viktoria Zeynep Gunes, a trzecia była Dunka Rikke Moeller Pedersen (2:24.10). Nie zawiodły również pozostałe kandydatki do medali: Hrafnhildur Luttersdottir, Jessica Vall czy Molly Renshaw.

Skład finału:
Chloe Tutton (Wielka Brytania), Viktoria Zeynep Gunes (Turcja), Rikke Moeller Pedersen (Dania), Hrafnhildur Luttersdottir (Islandia), Jessica Vall (Hiszpania), Molly Renshaw (Wielka Brytania), Jenna Laukkanen (Finlandia), Martina Moravcikova (Czechy)